Dwujęzyczne testy online

Koniec counterpart driving licence w UK

źródło: http://www.autoexpress.co.uk/

Od 8 czerwca 2015 roku w Wielkiej Brytanii przestanie być ważna papierowa wersja prawa jazdy tzw.  counterpart. DVLA nie będzie już dłużej wydawać tego dokumentu kierowcom.

Zmiany te to kolejny element polityki oszczędnościowej brytyjskiego rządu.

 

Co zniesienie counterpart w praktyce oznacza dla kierowców?

Kiedy DVLA (Driver and Vehicle Licening Agency) skończy wydawanie counterpart (czyli od 8 czerwca b.r.) wszyscy kierowcy posługiwać się będą wyłącznie photocard driving licence czyli główną częścią prawa jazdy (plastikową kartą). Jeśli jesteś posiadaczem counterpart, możesz ją zniszczyć lub zachować dla siebie. W przyszłości będziesz mógł użyć tego dokumentu w celu zmiany adresu, tak jak to było wcześniej. Adres możesz zmienić także online.

Natomiast posiadacze papierowej wersji prawa jazdy wydanej przed 1998 r. powinni zatrzymać dokument, gdyż jedynie w tym przypadku pozostaje on ważny i nie należy go niszczyć. Tym kierowcom zostanie wydane photocard driving licence przy następnej zmianie adresu, nazwiska lub odnowieniu prawa jazdy.

Dzięki porozumieniu „MyLicence” jakie DVLA zawarło z Motor Insurers Bureau, wszystkie dane, które do tej pory znajdowały się na counterpart (czyli np. informacje o punktach karnych oraz adnotacje o wykroczeniach drogowych) będą przechowywane w formie elektronicznej. Kierowcy mają mieć dostęp do swoich danych online, ale również będą mogli skorzystać z tradycyjnej drogi uzyskania tychże informacji – telefonicznie lub za pośrednictwem poczty.

Wszelkie adnotacje lub punkty karne naliczone do 8 czerwca 2015 r. na obecnym counterpart oraz status prawa jazdy nie ulegają zmianie.

 

Organizacje i firmy, które sprawdzały counterpart

DVLA pracuje nad wprowadzeniem cyfrowej uslugi, która pozwoli organizacjom i firmom (np.  takim jak pracodawcy i firmy wynajmujace auta) na wgląd w informacje, które obecnie zawarte są na tradycyjnym papierowym counterpart. Usługę tę przewiduje się wprowadzić jeszcze w bieżącym roku.

Zastrzega się jednocześnie, iż dane dotyczące prawa jazdy dostępne dzięki tej usłudze będą dostępne tylko dla tych, którzy mają prawo wglądu do nich, oraz za wiedzą posiadacza prawa jazdy.

 

Dlaczego DVLA znosi counterpart?

Decyzja o zniesieniu papierowej części prawa jazdy jest rezultatem konsultacji rządowych. Jest ona zgodna z planem strategicznym DVLA, który obejmuje m.in. maksymalne uproszczenie usług w Wielkiej Brytanii.
Counterpart (D740) został wprowadzony w 1998 r. jako część photocard driving licence w celu wpisywania informacji, które nie były widoczne w części głównej prawa jazdy, czyli np. tymczasowe kategorie prawa jazdy, adnotacje o wykroczeniach drogowych  lub naliczone punkty karne.

Oczekuje się, iż wprowadzenie zmian nie tylko przyniesie spore oszczędności dla rządu (szacuje się je na ok. 8 mln funtów), ale także zdecydowanie wpłynie na zmniejszenie liczby oszustw oraz fałszywych deklaracji, z jakimi obecnie borykają się urzędnicy.

Źródła: www.gov.uk, www.emano.co.uk

2 Comments

  1. czy do prawo jazdy angielskiego potrzebny angielski adres?

    • Tak, aby starać się o brytyjskie prawo jazdy należy mieć status rezydenta UK, czyli krótko mówiąc mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: