Dwujęzyczne testy online

artykuł pochodzi ze strony Emano

5 lutego b.r. DSA (Drivng Standards Agency) rozpoczęło konsultacje, od których będzie zależeć, w jakim języku będziemy zdawać egzamin na prawo jazdy.

Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają każdemu kandydatowi na kierowcę zdawać w języku ojczystym. Do wyboru jest kilka opcji, różniących się zależnie od kategorii lub przeznaczenia prawa jazdy (np. zawodowe).

W rozpoczętych właśnie konsultacjach (www.gov.uk) DSA proponuje cztery rozwiązania:

– całkowite zniesienie tłumaczeń – to rozwiązanie jest preferowane przez DSA,

– zniesienie voice over i pozostawienie tłumaczy,

– pozostawienie voice over i zniesienie tłumaczy,

– zachowanie dotychczasowych zasad, czyli brak zmian.

Skąd pomysł na zmiany?

DSA uzasadnia je troską o zmniejszenie liczby oszustw na egzaminach oraz ułatwieniem integracji imigracji ze społeczeństwem brytyjskim. Egzaminy po angielsku lub walijsku mają także wpłynąć na bezpieczeństwo na drogach – znajomość języka ułatwi interpretację znaków, szczególnie tych z dodatkowym tekstem informacyjnym.

Konsultacje zakończą się 2 kwietnia. Następnie czeka nas kolejny etap, w czasie którego DSA będzie konsultować czas wdrożenia – proponowany to 6 miesięcy. A to oznacza to, że już w październiku tego roku egzaminy mogłyby się odbywać wg nowych zasad.

Nie zgadzasz się na egzamin po angielsku? Weź udział w konsultacjach!

Naszym zdaniem obecnie obowiązujące zasady zdawania egzaminu dla obcokrajowców są właściwe, bo odpowiadają na potrzeby mniejszości w UK i nie wymagają tak radykalnych zmian, jakie proponuje DSA.

Nasze wieloletnie doświadczenie, znajomość przepisów i realiów skłania nas do zachęcenia Was do udziału w konsultacjach. Dzięki temu macie możliwość wyrażenia własnych opinii, a Wasze zdanie zostanie wzięte pod uwagę przez DSA. Do konsultacji można przystąpić pod adresem: consultation.dft.gov.uk.

Dla tych z Was, którym język angielski sprawia jeszcze kłopot przygotowaliśmy krótką instrukcję w języku polskim, którą możecie pobraćponiżej:

Konsultacje trwają już od dwóch tygodni. Ile osób już wzięło udział tego nie wiemy, ale dochodzą do nas głosy, że nasza krótka instrukcja po polsku bardzo się Wam przydaje.

Poniżej raz jeszcze link, pod którym jest dostępna:

 Instrukcja w języku polskim

Brak komentarzy

Trackbacks/Pingbacks

  1. Wynik konsultacji w sprawie egzaminów na prawo jazdy nadal nieznany | Prawo Jazdy w UK - […] 5 lutego 2013 r. DSA (Drivng Standards Agency) rozpoczęło konsultacje w sprawie zmian w regulacjach dotyczących sposobu zdawania egzaminu …

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: