Dwujęzyczne testy online

Od dnia 7 kwietnia 2014 roku kandydaci na kierowców przystępujący do egzaminów teoretycznych na prawo jazdy nie będą mieli możliwości odsłuchiwania pytań testowych w wybranym przez siebie języku obcym (tzw. voice over). Dodatkowym utrudnieniem będzie zakaz udziału tłumacza oraz jego pomoc w czasie trwania egzanminu praktycznego.

Taką wiadomość publicznie ogłosił w dniu dzisiejszym (10 październik 2013 r.) Minister Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Robert Goodwill.

Przypomnijmy, że DSA (Driving Standard Agency) rozpoczęło konsultacje w tej sprawie między lutym a kwietniem 2013 roku.

Jak podaje DSA w specjalnym raporcie, na konsultacje przeprowadzane online, uzyskano blisko 2000 odpowiedzi. Ponad 70 % osób biorących udział w konsultacjach opowiedziało się za wycofaniem ułatwienia jakim jest korzystanie na egzaminie z pomocy lektora.

DSA twierdzi, iz wprowadzenie zmian przyczyni się do:

  • poprawy bezpieczeństwa na drogach – w odpowiedzi na obawy o zdolność obcokrajowców do właściwego rozumienia znaków drogowych i innych informacji dla kierowców;
  • ułatwienia  integracji obcokrajowców ze społeczeństwem brytyjskim poprzez konieczność nauki języka angielskiego;
  • ograniczenia nadużyć i oszustw na egzaminach;
  • obniżenia kosztów – DSA zaoszczędzi na opłatach dla usługodawców wykonujących coroczną aktualizację nagrań lektorów (voice over).

Obecnie jeszcze (do kwietnia 2014) prawo pozwala kandydatom na kierowców na wszystkie kategorie pojazdów przystępować do egzaminu teoretycznego w 19 językach, oprócz angielskiego i walijskiego. Kandydaci  mają również możliwość zdawania testu teoretycznego i praktycznego z tłumaczem.

Jeśli ktoś chce jeszcze skorzystać z szansy zdawania testu teoretycznego w języku polskim, ma czas jedynie do kwietnia 2014 roku, aby zabukować test teoretyczny na starych zasadach.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: