Dwujęzyczne testy online

Od nowego roku na brytyjskim prawie jazdy pojawi się Union Jack – symbol brytyjskiej flagi, obok widniejącej już od 1998 r. flagi Unii Europejskiej. Taką wiadomość ogłosił z dumą 30 grudnia 2014 r. brytyjski rząd.

Union Jack na brytyjskim praw jazdy od 2015 roku

Każdy, kto ubiega się o nowe prawo jazdy lub też o jego wymianę (przy zmianie swoich danych personalnych) otrzyma nowy dokument z symbolami zarówno brytyjskiej jak i europejskiej flagi. Zmiana ta dotyczyć będzie od 2015 r. kierowców na terenie Anglii, Szkocji i Walii.

Minister transportu Claire Perry powiedziała: „Nasze społeczeństwo jest słusznie dumne z symboli narodowych, dlatego cieszę się, że nasza flaga będzie od teraz obecna na brytyjskich prawach jazdy. Uczczenie Wielkiej Brytanii w ten sposób wzmocni poczucie tożsamości i jedności narodowej. Będę zaszczycona posiadaniem nowego prawa jazdy i mam nadzieję, że inni też.”

Ministrowie uważają, że prawo jazdy – obok paszportu – jest najczęściej używanym dokumentem w Wielkiej Brytanii i wręcz anomalią jest, iż jest ono zdominowane przez flagę Unii Europejskiej.

Symbol europejskiej flagi wprowadzony został na brytyjskim prawie jazdy od lipca 1998 r. Od tego czasu wydano ponad 127 mln praw jazdy z grafiką flagi UE.

Decyzja o włączeniu grafiki Union Jack na brytyjskim prawie jazdy jest tylko jednym z licznych ulepszeń jakie mają być wprowadzone dla zmotoryzowanych. Wcześniej – 25 października 2014 r. – DVLA ogłosiło drastyczne zmniejszenie  kosztów dla tych, którzy aplikują o prawo jazdy online.

W celu zredukowania zbędnej biurokracji od 1 października 2014 r. zniesiono także obowiązek posiadania papierowego krążka tax disc. Kolejną zmianą planowaną już od czerwca 2015 r. ma być zniesienie counterpart – DVLA nie będzie dłużej wymagać i wydawać tego dokumentu.

(Źródło: www.gov.uk, www.emano.co.uk)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: