Odszkodowanie za wypadek z winy nieubezpieczonego kierowcy

Posted by on lut 11, 2015 in Praktyczne wskazówki | 0 comments

Jeśli uczestniczyłeś w wypadku, w którym drugi kierowca był nieubezpieczony nadal możesz starać się o odszkodowanie za zniszczony pojazd i/lub uszczerbek na zdrowiu. Podobnie jeśli wypadek spowodowany był przez kierowcę, który zbiegł z miejsca zdarzenia.

Ubezpieczenie auta jest prawnie wymagane w UK, jednak według najnowszych statystyk w Wielkiej Brytanii ponad 1,2 mln kierowców jeździ bez ważnego ubezpieczenia. Co roku w kraju dochodzi też do ok. 350 tys. wypadków, gdzie kierowca, który spowodował wypadek, zbiegł z miejsca zdarzenia.

odszkodowanie za wypadek

Do kogo zwrócić się o wypłacenie odszkodowania w razie kolizji/wypadku z winy nieubezpieczonego kierowcy lub z winy kierowcy, który zbiegł z miejsca zdarzenia?

Instytucją, która zajmuje się wypłacaniem odszkodowań w takich przypadkach jest Motor Insurance Bureau (MIB). Organizacja ta (odpowiednik polskiego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – UFG) i powstała właśnie z inicjatywy firm ubezpieczeniowych w Wielkiej Brytanii.

Co więcej, organizacja pomaga również uzyskać odszkodowanie w przypadku, gdy wypadek był spowodowany przez kierowcę, który posiada ubezpieczenie w innym kraju niż UK.

MIB pokrywa również szkody spowodowane przez kierowców, którzy zbiegli z miejsca wypadku i nie zostali odnalezieni (dochodzenie policji w sprawie ujęcia sprawcy wypadku zakończyło się niepowodzeniem).

Jednak nie każdemu kierowcy i nie w każdych okolicznościach MIB może pomóc. Jakie zatem należy spełnić warunki, aby uzyskać odszkodowanie z ramienia organizacji?

(więcej…)

Niektóre manewry mają zniknąć z testu praktycznego

Posted by on sty 28, 2015 in Aktualności, Prawo jazdy kategorii B | 0 comments

Szykują się kolejne poważne zmiany w egzaminie praktycznym na prawo jazdy w UK. Tym razem chodzi głównie o manewry. Już niebawem kandydaci na kierowców w Wielkiej Brytanii mogą mieć nieco łatwiej niż ich poprzednicy, gdyż Driver and Vehicle Standards Agency (DVSA) rozważa zlikwidowanie niektórych manewrów z egzaminu praktycznego.

Zmiany w egzaminie praktycznym w UK

Żródło: www.bbc.co.uk

Tzw. zawracanie na trzy (three-point turn) może całkowicie zniknąć z brytyjskiego testu praktycznego na prawo jazdy. Jest to część planu rządowego, który przewiduje duże zmiany w egzaminach dla kandydatów ubiegających się o brytyjskie prawo jazdy.

Kolejną rozważaną zmianą ma być rezygnacja z manewru cofanie po łuku wzdłuż krawężnika (reverse around a corner). Zamiast tego – jak mówią specjaliści – kandydaci na kierowców powinni skupić się na bardziej istotnych (i użyteczniejszych w codziennym życiu) manewrach, takich jak parkowanie prostopadłe tyłem (reverse parking into a parking bay),  parallel parking, czyli parkowanie równoległe, parkowanie po prawej stronie drogi lub włączanie się do ruchu z pobocza.

(więcej…)

DVLA ogłasza koniec counterpart

Posted by on sty 20, 2015 in Aktualności | 2 comments

Koniec counterpart driving licence w UK

źródło: http://www.autoexpress.co.uk/

Od 8 czerwca 2015 roku w Wielkiej Brytanii przestanie być ważna papierowa wersja prawa jazdy tzw.  counterpart. DVLA nie będzie już dłużej wydawać tego dokumentu kierowcom.

Zmiany te to kolejny element polityki oszczędnościowej brytyjskiego rządu.

 

Co zniesienie counterpart w praktyce oznacza dla kierowców?

Kiedy DVLA (Driver and Vehicle Licening Agency) skończy wydawanie counterpart (czyli od 8 czerwca b.r.) wszyscy kierowcy posługiwać się będą wyłącznie photocard driving licence czyli główną częścią prawa jazdy (plastikową kartą). Jeśli jesteś posiadaczem counterpart, możesz ją zniszczyć lub zachować dla siebie. W przyszłości będziesz mógł użyć tego dokumentu w celu zmiany adresu, tak jak to było wcześniej. Adres możesz zmienić także online.

Natomiast posiadacze papierowej wersji prawa jazdy wydanej przed 1998 r. powinni zatrzymać dokument, gdyż jedynie w tym przypadku pozostaje on ważny i nie należy go niszczyć. Tym kierowcom zostanie wydane photocard driving licence przy następnej zmianie adresu, nazwiska lub odnowieniu prawa jazdy.

(więcej…)

Union Jack na brytyjskim prawie jazdy od 2015 r.

Posted by on sty 3, 2015 in Aktualności | 0 comments

Od nowego roku na brytyjskim prawie jazdy pojawi się Union Jack – symbol brytyjskiej flagi, obok widniejącej już od 1998 r. flagi Unii Europejskiej. Taką wiadomość ogłosił z dumą 30 grudnia 2014 r. brytyjski rząd.

Union Jack na brytyjskim praw jazdy od 2015 roku

Każdy, kto ubiega się o nowe prawo jazdy lub też o jego wymianę (przy zmianie swoich danych personalnych) otrzyma nowy dokument z symbolami zarówno brytyjskiej jak i europejskiej flagi. Zmiana ta dotyczyć będzie od 2015 r. kierowców na terenie Anglii, Szkocji i Walii.

Minister transportu Claire Perry powiedziała: „Nasze społeczeństwo jest słusznie dumne z symboli narodowych, dlatego cieszę się, że nasza flaga będzie od teraz obecna na brytyjskich prawach jazdy. Uczczenie Wielkiej Brytanii w ten sposób wzmocni poczucie tożsamości i jedności narodowej. Będę zaszczycona posiadaniem nowego prawa jazdy i mam nadzieję, że inni też.”

Ministrowie uważają, że prawo jazdy – obok paszportu – jest najczęściej używanym dokumentem w Wielkiej Brytanii i wręcz anomalią jest, iż jest ono zdominowane przez flagę Unii Europejskiej.

(więcej…)

W UK zniesiono „prawo 6 miesięcy” dla zagranicznych aut

Posted by on paź 27, 2014 in Aktualności, Przepisy prawne | 1 comment

W UK zniesiono "prawo 6 miesięcy" dla zagranicznych aut

Zdjęcie z akcji „Trivium” w Wielkiej Brytanii, źródło: https://www.facebook.com/PolskaPolicjaWLeicester

Kilka dni temu (23 października 2014 r.) Polski Zespół Policji z Leicester poinformował, iż brytyjski rząd zmienił przepisy dla kierowców na zagranicznych numerach rejestracyjnych.

Dotychczas kierowca na zagranicznych blachach mógł poruszać się na terenie Wielkiej Brytanii przez tymczasowy okres 6 miesięcy (tzw. „prawo 6 miesięcy”) i dopiero później musiał przejerestrować swój pojazd.

Teraz jeśli policja udowodni kierowcy, iż ten dojeźdza autem na zagranicznych tablicach rejestracyjnych do pracy, na zakupy – słowem używa go w ramach codziennego funkcjonowania na Wyspach, może skonfiskować pojazd.

Wbrew temu, co mogłoby się niektórym wydawać, policja brytyjska ma możliwość dokładnego sprawdzenia, kiedy dany kierowca wjechał do Wielkiej Brytanii po raz pierwszy.

Zatem kierowcy, którzy poruszają się na codzień autem na polskich tablicach rejestracyjnych nie będą mogli opłacić podatku drogowego (road tax) dopóki nie przerejestrują pojazdu. Dodatkowo należy też w takim pojeździe zmienić liczniki z kilometrów na mile oraz przełożyć światła.

(więcej…)

Zagraniczni kierowcy na celowniku brytyjskiego rządu

Posted by on paź 19, 2014 in Aktualności, Przepisy prawne | 0 comments

Zagraniczni kierowcy, którzy uchylają się od płacenia podatku drogowego (road tax) oraz uciekają od płacenia mandatów będą musieli stawić czoła nowemu zarządzeniu.

Brytyjski rząd właśnie ogłosił plan udostępnienia danych o kierowcach.

7-go października brytyjski rząd ogłosił, iż w życie wchodzi program wymiany informacji o kierowcach pomiędzy HMR&C (HM Revenue and Customs) i Driver and Vehicle Licensing Agency. Wszystko po to, aby rozwiązać uciążliwy problem z tysiącami zagranicznych kierowców, którzy uchylają się od płacenia podatku drogowego (road tax), jeźdzą bez ważnego MOT-u oraz unikają płacenia mandatów.

Rocznie około 600 tys. pojazdów spoza Wielkiej Brytanii rejestruje się w DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency), natomiast szacuje się, iż spora suma 15 tys. nie jest rejestrowana. Rząd chce działać szybko, ponieważ straty jakie ponosi z tytułu niepłacenia przez kierowców niezarejestrowanych pojazdów podatku drogowego ocenia się na ok. £3 mln rocznie.

(więcej…)

Czy posiadasz ważne kwalifikacje Driver CPC?

Posted by on wrz 20, 2014 in Aktualności, Driver CPC | 0 comments

Ważne uprawnienia Driver CPC i karta DQCWe wrześniu 2014 r.  – dokładnie 10 września – upłynął termin ważności tymczasowych dokumentów dla kierowców samochodów ciężarowych, którzy uzyskali prawo jazdy kategorii C przed 10 września 2009 r.

Chodzi o tymczasowe świadectwo kwalifikacji zawodowych (Driver CPC – Certificate of Professional Competence), które kierowcy ci otrzymali na podstawie tzw. prawa nabytego (aquired rights).

Aby nadal legalnie wykonywać zawód kierowcy w UK, kierowcy ci muszą odbyć 35 godzin szkolenia okresowego (periodic training). Ukończenie szkolenia nie wiąże się jednak ze zdawaniem egzaminów.

Po zaliczeniu całego kursu zostaje wystawiona karta kwalifikacji kierowcy (DQC – Driver Qualification Card). Właśnie wydanie tej karty potwierdza odbycie szkolenia i ważność kwalifikacji zawodowych kierowcy.

Obowiązek aktualizacji uprawnień przez kierowców zawodowych został nałożony przepisami Unii Europejskiej w 2009 r. Wymóg podejmowania szkolenia co 5 lat opiera się na założeniu, iż każdy kierowca zawodowy ma możliwość regularnego kształcenia, zdobywania nowych umiejętności oraz „odświeżania” już nabytej wiedzy. Szkolenia okresowe kierowców organizowane są w UK przez pracodawców lub też niezależne firmy szkoleniowe posiadające licencję DSA.

(więcej…)

Angielskie prawo jazdy w UK – łatwiej niż myślisz

Posted by on maj 28, 2014 in Materiały szkoleniowe, Prawo jazdy kategorii B | 3 comments

Autorem artykułu jest Emano

angielskie prawo jazdy w UK - Nie znam zbyt dobrze angielskiego. Czy dam radę zdać egzaminy? Takie pytanie zadaje sobie wielu Polaków na Wyspach, po tym jak zablokowano możliwość zdawania po polsku.

Od 07.04.2014 r. na prawo jazdy w UK można zdawać tylko po angielsku lub walijsku.

Możliwość zdawania po polsku jest dostępna jedynie w Irlandii Północnej.

Zmiana jest wynikiem społecznych konsultacji i od jej wejścia w życie wielu rodaków zastanawia się, czy poradzi sobie na egzaminach. Okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują, bo żeby pomyślnie zdać egzaminy wystarczy rozumieć po angielsku. W skutecznym przygotowaniu się pomogą dwujęzyczne testy.

 

Dwa w jednym

Materiały dwujęzyczne Emano łączą w sobie dwie funkcje. Po pierwsze pozwalają zdobyć wiedzę wymaganą na egzaminach. Po drugie są doskonałym narzędziem do nauki języka i słownictwa.

(więcej…)

Podróż autem po Europie -10 praktycznych wskazówek

Posted by on maj 21, 2014 in Praktyczne wskazówki, Turystyka | 2 comments

bezpieczna podróż autem po Europie - 10 praktycznych wskazówek W krajach europejskich regulacje dotyczące jazdy oraz wyposażenia auta, a także lokalne zwyczaje i style jazdy kierowców mogą się znacznie od siebie różnić.

Musimy przede wszystkich pamiętać, żeby przestawić się na prawostronny system ruchu drogowego, kiedy tylko dotrzemy do Francji, Belgii czy Holandii.

Już w UK lub na promie zaopatrzmy się w naklejkę GB (jeśli brak jej na naszych numerach rejestracyjnych) i zadbajmy o to, by była ona dobrze widoczna na tyłach naszego auta.

Po wjeździe na kontynent powinniśmy także od razu nakleić na światła odpowiednie do naszego modelu auta nalepki korygujące. O czym jeszcze należy pamiętać?

Oto 10 praktycznych wskazówek, które pomogą Ci lepiej przygotować się do trasy na europejskich drogach oraz uczyni Twoją podróż bezpieczniejszą:

1. W wielu krajach Europy obowiązkiem jest, by każdy kierowca miał w aucie odblaskową kamizelkę i co najmniej jeden trójkąt ostrzegawczy na wypadek awarii pojazdu. (O innych wymogach prawnych dotyczących wyposażenia auta w poszczególnych krajach europejskich możesz przeczytać we wpisie Samochodem po Europie).

(więcej…)

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy będzie tańszy

Posted by on maj 20, 2014 in Aktualności | 0 comments

egzamin teoretyczny na prawo jazdy w uk tańszyJuż od października 2014 r. kandydaci na kierowców w UK mogą zapłacić o około 25% mniej za egzamin teoretyczny. Cena ma spaść z obecnych £31 na £25. Rządowe konsultacje w tej sprawie zakończono 15 maja.

Konsultacje są wynikiem deklaracji rządu, który zdecydował się zredukować koszta prowadzenia samochodów. Deklaracja określa również proponowane redukcje kosztów testów teoretycznych motocykli, autobusów i ciężarówek.

Minister transportu Stephen Hammond informuje:

Jesteśmy zdeterminowani, aby obniżyć koszty egzaminu. Chcemy mieć pewność, że testy teoretyczne oferują najlepszy stosunek jakości do ceny, a  jednocześnie spełniają rygorystyczne normy. Testy teoretyczne odgrywają istotną rolę, ponieważ ich zaliczenie gwarantuje, że nowi kierowcy znają kodeks drogowy i zasady ruchu drogowego. Konsultacje pokazują naszą dbałość o obniżanie kosztów przy zachowaniu najlepszych usług oraz o utrzymanie naszych dróg w czołówce najbezpieczniejszych na świecie.

Propozycja przewiduje, że już w tym roku zapłacimy za teorię o £6 mniej. Kolejne £2 zaoszczędzimy w październiku 2015 r., czyli cena spadnie finalnie do £23.

(więcej…)