Dwujęzyczne testy online

Dlaczego w Wielkiej Brytanii jeździmy lewą stroną?Czy wiesz, że około 1/4 świata jeździ po lewej stronie jezdni?

W większości są to kraje zależne niegdyś od Wielkiej Brytanii lub będące brytyjskimi koloniami (w tym Indie, Australia, państwa płd-wsch Afryki). Jednak także w Japonii obowiązuje ruch lewostronny.

To „dziwactwo” wprawia w zakłopotanie resztę ludzkosci, która jeździ po tej „właściwej” stronie.

Nie każdy wie jednak, że niemal do końca XVI wieku każdy podróżował po lewej stronie drogi. W czasach średniowiecza podróżujący pielgrzymi mieli jakoby nakaz poruszania się lewą stroną.

Największą jednak korzyścią wynikającą z ruchu lewostronnego był fakt łatwiejszego dobycia i posługiwania sie bronią ręczną. Większość społeczeństwa, tak jak i teraz, to byli ludzie praworęczni, więc wszelka broń była dopasowana pod tym kątem. I tak np. kiedy przechodził obok jakiś nieznajomy, łatwiej było iść po lewej stronie drogi, zapewniając sobie skuteczniejszą możliwość obrony przed ewentualnym atakiem z jego strony.

Ruch lewostronny był również wygodniejszy dla wozów. Kiedy woźnica siedział po prawej stronie wozu, mógł lepiej kontrolować to, co działo się na drodze.

Wszystko zmieniło się od czasów rewolucyjnej Francji, według jednej z teorii – głównie za sprawą Napoleona, który był leworęczny. Ustawiał on swe armie do przemarszów po prawej stronie, a nie jak inni po lewej. Napoleon miał w ten sposób celowo wywoływać zamęt w oddziałach wojskowych wroga, który był przygotowany do walki z żolnierzami poruszającymi się (tak jak wszyscy do tej pory) lewą stroną.

Według innej opinii prześladowani francuscy arystokraci w czasie Rewolucji zaczęli poruszać się prawą stroną dróg, podobnie jak chłopi, by być mniej zauważanymi. Przejmując ten zwyczaj,wojska Napoleona zaczęły poruszać się tak, podbijając sporą część europy.

Cokolwiek spowodowało zmianę, była ona na tyle silna, że rozprzestrzeniła się na całą kontynentalną Europę. 

Od tej pory każda część świata, która była w jakimś stopniu częścią Brytyjskiego Imperium była tą „lewą” częścią, natomiast cześci świata skolonizowane przez Francuzów używały strony prawej. Wyzwalające się spod brytyjskiego panowania kolonie zmieniały zasady ruchu, podkreślając tym samym swoją niezależność.

Polska też, okazuje się, nie była wyjątkiem. Ruch lewostronny panował aż do czasów zaborów. Najszybciej zniesiono go w zaborze pruskim i rozyjskim, najdłużej, bo do 1918 roku utrzymał się w Galicji.

W Wielkiej Brytanii także myślano w latach 60-tych nad zmianą ruchu na prawostronny, ale pomysł upadł. Brytyjczycy jak wiadomo za bardzo są jednak przywiązani do tradycji;)

Także w USA ruch prawostronny wprowadzono dopiero w XX wieku. Od roku 1908 zaczęto produkować samochody z kierownicą po lewej stronie).

Jeśli chodzi o Japonię, to tam zasada ruchu lewostronnego została wprowadzona przez cesarza na początku XVII wieku. Była ona podyktowana faktem, że pomiędzy samurajami, którzy poruszali się po wąskich uliczkach japońskich miast, dochodziło często do zwad i bijatyk o ustąpienie pierwszeństwa na drodze.

Ciekawostką jest, że Samoa od września 2009 roku przerzuciła sie na lewą stronę. Głównym powodem jest to, że są tam w przeważającym użyciu auta z kierownicami po prawej stronie, sprowadzane z Japonii i Nowej Zelandii, gdzie jest właśnie ruch lewostronny.

(źródła: www.pl.wikipedia.org, www.swulinski.com/podroze/LeftOrRight.html)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: