Dwujęzyczne testy online

PytanieWitam! Chciałbym się zapytać czy polskie świadectwo na przewóz rzeczy zrobione dzisiaj, jest ważne w UK? Czy tłumacz przysięgły musi mi je przetłumaczyć? oraz czy karta kierowcy wyrobiona w PL będzie uznawana w UK?

Odpowiedź:

Karta kwalifikacji kierowcy wyrobiona w jednym z krajów członkowskim Unii Europejskiej pozostaje ważna na terenie innych krajów członkowskich. Nie ma konieczności jej tłumaczenie w UK.

Wielu polskich kierowców w UK decyduje się natomiast  na wyrobienie sobie brytyjskiej karty DQC (Driver Qualification Card) ze względu na podejście tutejszych pracodawców.

Natomiast karta czasu pracy kierowcy tzw. digital tachograph card ważna jest również przez pięć lat. Aby otrzymać kartę do tachografu niezbędne jest wypełnienie formularza ST1A/ST2A (D777 (NI) – w Irlandii Północnej). Formularz jest dostępny w lokalnych oddziałach DVLA/DVA.

Formularz można zamówić dzwoniąc pod numer 0300 790 6109 (0845 402 4000 – w Irlandii Północnej) lub poprzez stronę internetową DVLA. Wystarczy zaznaczyć drugą od dołu opcję – ST1A Pack – Application for a driver digital tachograph smart car, jeśli starasz się o kartę kierowcy.

Poniżej znajduje się zestawienie cen związanych z wyrobieniem kart do tachografu:

Wniosek o… Karta Kierowcy – cena
Wydanie karty £38
Odnowienie karty £19
Duplikat (zgubienie, zniszczenie) £19

Jak uzyskać Driver CPC w UK – Aktualny Informator

* Materiał powstał przy współpracy z ekspertami z firmy Emano. Interesuje Cię tematyka motoryzacyjna? Chcesz zrobić prawo jazdy w UK i chciałbyś wiedzieć, czy funkcjonuje tutaj szkoła nauki jazdy oraz jak w ogóle prowadzona jest w Anglii nauka jazdy? Szukasz polskich instruktorów oraz materiałów szkoleniowych (testy na prawo jazdy, kodeks drogowy itd.)? Potrzebujesz informacji lub porady? Zapraszamy na www.emano.co.uk !

3 Comments

  1. Witam mam zapytanie jesli posiadam prawo jazdy polskie z kodem 95 z wbitymi badaniami czy zmieniajac prawo jazdy na brytysjkie beda mial te daty wbite z waznymi kwalifikacjami w uk? czy bede musial robic na nowo te kursy na przewoz osob i rzeczy na zasadach uk? wypelnilem formularz d2 dalem zdjecie i wplacilem 50 funtow i teraz pytanie co mi przyjdzie za te 4 tygodnie prosze o odp

    • Witaj, procedura jest taka, że DVLA zatwierdza dokumenty i wysyła je do DSA, gdzie na podstawie polskich uprawnień (czyli kodu 095) zostaje wystawiona karta kwalifikacji kierowcy (DQC). W przeciagu 3-4 tyg. więc powinieneś otrzymać poczta brytyjskie prawo jazdy i kartę DQC.
      Jeśli chodzi o utrzymanie kwalifikacji w mocy prawnej, to w zależności od daty zdania egzaminu i kategorii, sa 2 drogi: Świadectwo kwalifikacji zawodowych

  2. witam mam pytanie czy jesli posiadam wojskowe swiadectwo kwalifikacji czy moge je wymienic w uk na cywilne lub tez jezdzic na nim???

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: