Dwujęzyczne testy online

jak uzyskac swiadectwo kwalifikacji w UKPytanie: Witam, Moje pytanie dotyczy całej procedury uzyskania świadectwa kwalifikacji. Planuje swoje życie związać z kierownicą i moja sytuacja wygląda nastepująco:

- posiadam PL prawo jazdy kat. C

- w najbliższej przyszłości podejmę kurs na E+C

Chciałabym jeździć na trasach międzynarodowych, jednak koszt uzyskania wszystkich świadectw w Pl jest wysoki, słyszałam że UK można taniej.
Proszę o udzieleni mi odpowiedzi jakie dokładnie kursy musiałabym skończyć, aby pracować w zawodzie. Ile takie kursy trwają i ile kosztują w UK, no i przede wszystkim gdzie takie kursy i egzaminy można zrobić. Pozdrawiam Meg

 

Odpowiedź:

Jednym z niezbędnych uprawnień jeśli chcesz pracować jako zawodowy kierowca w UE jest Driver CPC. Na temat zdawania CPC pisaliśmy w poście pt. Świadectwo kwalifikacji w Polsce czy w UK?

Odnośnie innych kursów, które będziesz musiała zrobić wszystko zależne jest od pracodawcy i od tego jakie wymagania zostaną przed tobą postawione.

Niektórzy pracodawcy wymagają od nowozatrudnionych pracowników posiadania Standardowej Licencji Operatora (Standard licence – for national and international operations). Pozwala ona na przewóz własnych oraz cudzych dóbr, za wynagrodzenie lub zysk na terenie UK i poza granicami. Warunkiem pracy jako sub-contractor jest posiadanie własnego pojazdu.

Licencja zostaje wydana na czas nieograniczony pod warunkiem uiszczania płatności w podanym przez VOSA terminie. VOSA, co 5 lat kontaktuje się z posiadaczem licencji w celu sprawdzenia, iż posiadane przez ten urząd dane są poprawne. Aby otrzymać winiety identyfikujące (identity disc) należy dokonać opłat w czasie wyznaczonym przez VOSA.

Licencja Operatora wydawana jest przez Komisarza Transportu (Traffic Commissioner). Aby otrzymać licencję należy spełniać szereg wymogów, między innymi centrum obsługi, gdzie samochód jest trzymany musi być wystarczająco duże, musi spełniać warunki bezpieczeństwa oraz musi znajdować się w bezpiecznej lokalizacji. Jeżeli osoba starająca się o licencję nie jest właścicielem centrum obsługi musi być w stanie udowodnić, iż ma prawo do korzystania z centrum należącego do innej osoby.

Aplikację o licencję należy złożyć przynajmniej 9 tygodni przed planowanym rozpoczęciem działalności. Aplikację (wypełniony formularz GV79) należy wysłać na adres Vehicle and Operator Service Agency (VOSA):

VOSA Central Licensing Unit
Hillcrest House
386 Harehills Lane
Leeds
LS9 6NF

Koszty związane ze staraniem się o licencję nie podlegają zwrotowi nawet, jeżeli aplikacja nie zakończy się uzyskaniem licencji.

Jak uzyskać Driver CPC w UK – Aktualny Informator

Koszta licencji operatora:

  • Złożenie aplikacji GV79 – £250 (jednorazowa opłata)
  • Wydanie licencji – £391 (raz na 5 lat)
  • Wznowienie licencji – £391 (raz na pięć lat)
  • Wydanie tymczasowej licencji – £66 (jednorazowo)

Płatności można dokonać: telefonicznie, przez Internet lub na poczcie.

Ośrodków szkoleniowych najlepiej szukać na stronie Yell.com. Warto skontaktować się z kilkoma przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Tak jak wspomniałam wcześniej pracodawca może wymagać od ciebie ukończenia innych treningów, niektórzy pracodawcy mogą nawet pokryć koszty takich szkoleń. Tak więc zanim wydasz własne pieniądze na drogie szkolenia warto się upewnić czy pracodawca nie zapewnia ich za darmo.

Więcej informacji na temat Driver CPC znajdziesz w Informatorze „Jak uzyskać Driver CPC – aktualny informator dla kierowców autokarów, autobusów i samochodów ciężarowych w UK”

 

* Materiał powstał przy współpracy z ekspertami z firmy Emano. Interesuje Cię tematyka motoryzacyjna? Chcesz zrobić prawo jazdy w UK i chciałbyś wiedzieć, czy funkcjonuje tutaj szkoła nauki jazdy oraz jak w ogóle prowadzona jest w Anglii nauka jazdy? Szukasz polskich instruktorów oraz materiałów szkoleniowych (testy na prawo jazdy, kodeks drogowy itd.)? Potrzebujesz informacji lub porady? Zapraszamy na www.emano.co.uk !

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: