Dwujęzyczne testy online

Pytanie: Czy w przypadku posiadania polskiego prawa jazdy kategorii C+E bez świadectwa kwalifikacji, ubiegając się o wymianę prawa jazdy w UK obowiązują mnie tylko dwa moduły Driver CPC?

Czy kurs CPC jest obowiązkowy czy też można zrobić go zaocznie np. ucząc się z własnych źródeł?

Jaki jest szacunkowy koszt wymiany polskiego prawa jazdy C+E nie mając świadectwa kwalifikacji?

Odpowiedź:

Obecnie wszyscy zawodowi kierowcy samochodów ciężarowych, chcący prowadzić takie pojazdy, są zobligowani do uzyskania Cerificate of Professional Competence (Driver CPC), odpowiednika polskiego świadectwa kwalifikacji.

CPC jest odnawialne co 5 lat i jest to poprzedzone szkoleniem organizowanym przez pracodawców bądź niezależne firmy szkoleniowe posiadające uprawnienia Driving Standard Agency.

CPC weszło w życie 10 września 2009. Kierowcy samochodów ciężarowych, którzy uzyskali prawo jazdy przed 10 września 2009, najpóźniej do 2014 r muszą ukończyć 35 godzin szkolenia. Kurs CPC – szkolenie okresowe (periodic training) kosztuje około 500-600 funtów.

Aby znaleźć ośrodek szkoleniowy organizujący takie treningi, wystarczy wejść na stronę internetową www.drivercpc.org oraz wybrać „Search for a Centre”, gdy chcesz znaleźć ośrodek szkoleniowy lub „Search for a Course”, gdy szukasz określonego szkolenia. Następnie trzeba podać miejsce zamieszkania w polu „Keywords”. Rezultaty zostaną wyświetlone na dole strony.

Jak uzyskać Driver CPC w UK – Aktualny Informator

Kierowcy, którzy zdobyli prawo jazdy kategorii C po wrześniu 2010, czyli po wprowadzeniu przepisów o CPC muszą zdać egzamin teoretyczny i praktyczny CPC zanim rozpoczną pracę jako kierowcy. Do egzaminu musisz przygotować się sam w domu, materiały szkoleniowe dostępne są na stronie internetowej Emano.

Ważną informacją jest to, że egzamin teoretyczny można zdawać z tłumaczem w języku polskim, więcej informacji na ten temat uzyskasz na stronie Emano.

Aby wymienić prawo jazdy kategorii C/D w Anglii, Szkocji lub Walii musisz wypełnić formularz D2 i odesłać go do DVLA wraz z niezbędnymi dokumentami i opłatą w wysokości 50 funtów. Jeśli masz powyżej 45 lat będziesz musiał się również udać na dodatkowe badania medyczne do lekarza pierwszego kontaktu tzw. GP. *

Życzę powodzenia!

* Materiał powstał przy współpracy z ekspertami z firmy Emano. Interesuje Cię tematyka motoryzacyjna? Chcesz zrobić prawo jazdy w UK i chciałbyś wiedzieć, czy funkcjonuje tutaj szkoła nauki jazdy oraz jak w ogóle prowadzona jest w Anglii nauka jazdy? Szukasz polskich instruktorów oraz materiałów szkoleniowych (testy na prawo jazdy, kodeks drogowy itd.)? Potrzebujesz informacji lub porady? Zapraszamy na www.emano.co.uk !

One Comment

 1. Mam pytanko podobnego tematu wsunie dwa.
  1. Posiadam prawo jazdy Polskie ponad 10 lat tachcard uk i Counterpart uk oraz ukonczony i nadal aktualne świadectwa kwalifikacji zawodowej.
  Aby miec CPC w uk potrzebuje 7 godzin treningu to na tyle co wiem ze tak jest i pytanie czy musze wymieniac prawko polskie na uk ? skoro mam Counterpart.
  2. Kolega ma polskie prawko 2 lata tachcard uk i Counterpart uk Nie ma CPC wiec musi miec egzamin teoretyczny i praktyczny CPC w UK i ponownie pytanie czy musze wymieniac prawko polskie na uk ? skoro mam Counterpart.
  Prosze o info.
  PIOTR

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: