Dwujęzyczne testy online

Pytanie:Witam serdecznie. Jestem kierowca ciężarówki i przebywam ponad 5 lat w UK. W niedalekiej przyszłości chciałbym kupić własna ciężarówkę i wykonywać pracę jako subcontractor w większej firmie, znajomość języka jest na średnim poziomie ale nie czuję się na siłach, żeby zdać Certificate Competence w UK.

Czy mogę zdawać takie kompetencje zawodowe w Polsce i będa ważne w UK? Czy muszę jeszcze ukończyć jakieś kursy, żeby otworzyć firmę trasportowa w UK ?

Odpowiedź:

Dziękuję za nadesłane pytanie. Świadectwo kwalifikacji zawodowej zdobyte w jednym kraju Unii Europejskiej akceptowane jest przez inne kraje członkowskie.

Tak więc jeśli zdobędziesz świadectwo kwalifikacji zawodowej czyli kwalifikację wstępna na przewóz osób i/lub rzeczy lub odbyłeś szkolenie okresowe na przewóz osób i/lub rzeczy na terenie Polski będzie ono również ważne na terenie UK.

Jeśli Twoja firma działa/będzie działać w branży samochodów ciężarowych, dostawczych i innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3.500 kilogramów poza świadectwem kwalifikacji zawodowej będziesz potrzebował również standardowej licencji operatora (Standard licencefor national and international operations).

Pozwala ona na przewóz własnych oraz cudzych dóbr, za wynagrodzenie lub zysk na terenie UK i poza granicami. Licencja zostaje wydana na czas nieograniczony pod warunkiem uiszczania płatności w podanym przez VOSA terminie. VOSA co 5 lat kontaktuje się z posiadaczem licencji w celu sprawdzenia, iż posiadane przez ten urząd dane są poprawne.

Aby otrzymać licencję należy spełniać szereg wymogów, między innymi centrum obsługi gdzie samochód jest trzymany musi być wystarczająco duże, musi spełniać warunki bezpieczeństwa oraz musi znajdować się w bezpiecznej lokalizacji. Jeżeli osoba starająca się o licencję nie jest właścicielem centrum obsługi musi być w stanie udowodnić, iż ma prawo do korzystania z centrum należącego do innej osoby.

Aplikację o licencję należy złożyć przynajmniej 9 tygodni przed planowanym rozpoczęciem działalności.

Aplikację (wypełniony formularz GV79) należy wysłać na adres Vehicle and Operator Service Agency (VOSA):

VOSA Central Licensing Unit, Hillcrest House, 386 Harehills Lane, Leeds, LS9 6NF

Koszty związane ze staraniem się o licencję nie podlegają zwrotowi nawet jeżeli aplikacja nie zakończy się uzyskaniem licencji.

Jak uzyskać Driver CPC w UK – Aktualny Informator

Koszty licencji:

a) Operatora

  • Złożenie aplikacji GV79 – £250 (jednorazowa opłata)
  • Wydanie licencji – £391 (raz na 5 lat)
  • Wznowienie licencji – £391 (raz na pięć lat)
  • Wydanie tymczasowej licencji – £66 (jednorazowo)

b) Samochodu

  • Wydanie licencji – £2 (na miesiąc do marca 2010)
  • Wydanie tymczasowe licencji – £6 (opłata jednorazowa)
  • Płatności można dokonać: telefonicznie, przez Internet lub na poczcie

W zależności od tego jakiego rodzaju towary będziesz przewoził możliwe jest, że będziesz musiał odbyć dodatkowe szkolenia poza CBT np. ADR .

Jeśli potrzebujesz informacji o tym od czego zacząć przy otwieraniu nowej firmy w UK zachęcam do  zapoznania się ze stroną Business Link – znajduje się tam wiele porad i użytecznych wskazówek dotyczących prowadzenia firmy w UK.*

* Materiał powstał przy współpracy z ekspertami z firmy Emano. Interesuje Cię tematyka motoryzacyjna? Chcesz zrobić prawo jazdy w UK i chciałbyś wiedzieć, czy funkcjonuje tutaj szkoła nauki jazdy oraz jak w ogóle prowadzona jest w Anglii nauka jazdy? Szukasz polskich instruktorów oraz materiałów szkoleniowych (testy na prawo jazdy, kodeks drogowy itd.)? Potrzebujesz informacji lub porady? Zapraszamy na www.emano.co.uk !

2 Comments

  1. dobre informacje

  2. Dowiedzialem się już ze moje prawo jazdy C+E i kurs na przewoz rzeczy robiony w polsce jest wazny w UK a jak z szeregiem badań lekarskich kierowców? Czy też są wazne na terenie UK? Badania Lekarskie , psychotesty , badania sluchu , wzroku za wszystko to osobno musialem płacić czy w UK to bedzie ważne ?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: