Pytanie: Czy naprawdę mogę uzyskać prawo jazdy w UK, jeśli nie znam angielskiego?

Odpowiedź: Naprawdę! Możesz zdać egzamin w języku polskim. W czasie egzaminu teoretycznego korzystasz z automatycznego tłumaczenia testów, tzw. voice-over. Jeśli zdajesz na prawo jazdy na samochody ciężarowe i autobusy, możesz udać się na egzamin z zaaprobowanym przez DSA tłumaczem. Na egzamin praktyczny możesz zabrać osobę znającą język angielski i w razie potrzeby skorzystać z jej pomocy. Ważne, by miała ona ukończone 16 lat. Może być to też twój polskojęzyczny instruktor nauki jazdy.

 

Pytanie: Czy w Polsce lub innych krajach można prowadzić samochód, jeśli posiada się jedynie tymczasowe prawo jazdy (provisional driving licence)?

Nie, tymczasowe prawo jazdy jest ważne wyłącznie na terenie UK. Można się nim posługiwać jedynie podczas jazd szkoleniowych na terenie Wielkiej Brytanii.

Pytanie: Ile zapłacę za prawo jazdy?

Odpowiedź: Koszty materiałów przygotowujących do egzaminów oraz samych egzaminów co roku się zmieniają. Wykaz wszystkich aktualnych opłat można znaleźć w serwisie internetowym Emano.

Pytanie: Czy posiadając brytyjskie prawo jazdy, można jeździć w Polsce?

Odpowiedź: Tak, jeśli posiadasz prawo jazdy wydane w jakimkolwiek kraju Unii Europejskiej, jest ono ważne w pozostałych krajach członkowskich.

 

Pytanie: Kto może mnie uczyć jeździć?

Odpowiedź: Może to robić dowolna osoba, która skończyła 21 lat i posiada prawo jazdy wydane w kraju Unii Europejskiej (w tym również w Polsce) przynajmniej od 3 lat. Uczący się jeździć musi być ubezpieczony i nie może jeździć sam.


Pytanie: Czy mając provisional driving licence można jeździć po autostradach?

Odpowiedź: Nie, ponieważ jazda po autostradach jest dozwolona tylko dla osób, które zdały egzamin praktyczny.

 

Pytanie: Od kilku lat mieszkam w Anglii. Miałem punkty karne na swoim prawie jazdy, z których ostatnie dostałem 3.01.2007 r. W sierpniu tego roku (2011) dowiedziałem się, że muszę odesłać prawo jazdy wraz z forma D1 i opłata, aby DVLA wystawiła mi nowe, czyste prawo jazdy. Tak też się stało. W połowie sierpnia DVLA odesłała mi nowe czyste prawo jazdy bez żadnych wykroczeń na części papierowej. Moje pytanie brzmi: czy DVLA z dniem wystawienia mi nowego prawa jazdy wykasowała też wszystkie informacje ze swojego systemu o moich wcześniejszych wykroczeniach?

Odpowiedź: Po wygaśnięciu punktów karnych (czyli po 3 latach) są one kasowane z bazy danych Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA).

Uwaga! W UK, to kierowca jest zobowiązany do poinformowanie swojej firmy ubezpieczeniowej o nowych punktach karnych jak również o ich wygaśnięciu.

 

Pytanie: Pod jaki adres wyslac aplikacje D1?

Odpowiedź: Zależy to od typu licencji, o jaką aplikujemy. W sekcji F aplikacji D1 (Driving licence fees and where to send your application) znajdziesz odpowiedni dla danego typu licencji postcode oraz kwotę jaką należy załączyć wysyłając aplikację.

Jeśli np. starasz się o tymczasowe prawo jazdy na kategorię B, wówczas aplikację D1 wysłasz przez recorded delivery na adres: DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency), Swansea, SA99 1AB. (Zobacz wpis: Provisional Driving Licence)

 

Pytanie: Witam. Niestety miałam wypadek samochodowy (lekko zarysowałam tył drugiego auta) w mojej polisie była adnotacja voluntary access – 350 pounds. Mój samochód nie doznał uszkodzeń. Niestety kierowca drugiego auta zgłosił szkodę. Czy w związku z tym będę zmuszona zapłacić te 350 funtów? Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź: Voluntary access dotyczy wyłacznie kosztów naprawy twojego samochodu. Po prostu pokrywasz wszelkie naprawy, których koszt mieści się w tej kwocie. W twoim przypadku nic nie musisz płacić, ponieważ koszty naprawy samochodu poszkodowanego pokryje twoja polisa.


Pytanie: Witam, czy może państwo wiedzą o ile wzrośnie ubezpieczenie samochodu gdy posiada się 3 punkty za przekroczenie prędkosci? czy to ma duże znaczenie w ubezpieczeniu?

Odpowiedź: Po otrzymaniu punktów karnych składka ubezpieczeniowe prawie zawsze wzrasta. Wzrost wysokości opłat uzależniony jest od firmy ubezpieczeniowej. Pamiętaj, że po otrzymaniu punktów karnych to ty jesteś zobowiązany do poinformowania swojej firmy ubezpieczeniowej o tym fakcie.

 

Pytanie: Mam pytanie odnośnie prawa jazdy kategorii A. Mam skończone 25 lat, jestem w angli od 3 lat i chcę teraz kupić motror. Mam polskie prawojazdy kat A. Czy potrzebne mi Szkolenie CBT (COMPULSORY BASIC TRAINING) ? i czy obowiązkowo muszę je wymienić?

Odpowiedź: Wymiana prawa jazdy jak również szkolenie CBT nie są konieczne jeśli kierowca posiada ważne prawo jazdy wydane przez jednej z krajów Unii Europejskiej. Tak więc w twoim przypadku możesz poruszać się po UK ubezpieczonym motorem bez konieczności odbywania dodatkowych szkoleń.

 

Pytanie: Kurs na motorniczego tramwaju. Witam,prosze mi podpowiedzieć gdzie mogę taki kurs zrobić w UK. Mieszkam w Szkocji od 5 lat i jestem właśnie zainteresowany takimi uprawnieniami. Chcę nadmienić, że w Polsce pracowałem na kolei i posiadam już jakieś uprawnienia. Dziekuje. Marek

Odpowiedź: Szkolenie uczące jazdy tramwajem zapewniane jest przez firmy zatrudniające motorniczych. Kurs zazwyczaj odbywa się na terenie ośrodka zatrudniającego tramwajarzy i jest połączeniem praktyki i teorii. Takie szkolenie może trwać do 18 miesięcy. Aby rozpocząć szkolenie musisz przejść przez proces weryfikacyjny, w firmie, w której chciałbyś pracować.

 

Pytanie: Czy moge wozić pasażerów jak mam PDL (Provisional Driving LIcence)? czy tylkojedną osobę która mnie uczy? I jeszcze jedno, czy mogą mnie uczyć róże osoby jeśli posiadam swój samochód? Dziekuje i pozdrawiam ;))

Odpowiedź: Jeśli posiadasz własny samochód mogą cię uczyć różne osoby. Ważne jest aby każda z nich spełniała wymagania:
– ma powyżej 21 lat,
– 3 lata posiada prawo jazy.

Ucząc się jeździć samochodem możesz przewozić pasażerów. Najważniejsze, aby osoba ucząca cię jeździć zawsze siedziała z przodu na siedzeniu pasażera.


Pytanie: Wczoraj zdałem w Polsce kategorię C+E i wiem, że muszę zdać dwa moduły na CPC –  2 i 4. Czy moduł 4 mogę zdawać z tłumaczem tak jak w przypadku modułu 2?

Odpowiedź: Moduł 4 czyli egzamin z wiedzy o obowiązkach kierowcy oraz z umiejętności obsługi pojazdu  (Driver CPC Practical Demonstration Test) można zdawać z tłumaczem.

Jeśli nie mówisz dobrze po angielsku, to podczas egzaminu może towarzyszyć Ci osoba pełniąca rolę tłumacza. Jedyny wymóg stawiany w tej sprawie dotyczy wieku – osoba pełniąca rolę tłumacza musi mieć skończone 16 lat. Tłumacz nie musi być aprobowany przez DSA tak jak jest to wymagane w przypadku modułu 2.

 

Pytanie: Witam, wymieniłem polskie prawko (A,B,C,D,E) na angielskie i dostałem na nim gratis fkp i nie mam pojecia co to jest, tak samo jak kod na pozycji 12 – 70PL, co to oznacza? 

Odpowiedź: Na brytyjskim prawie jazdy w polu nr 12 wpisywane sa różnego rodzaju kody. Kod 70 oznacza wymianę prawa jazdy, a litery PL to skrót od „Polska/Poland”. Kod 70PL oznacza więc, że wymieniłeś swoje prawo jazdy zdobyte pierwotnie w Polsce na brytyjskie.

W Wielkiej Brytanii wszyscy kierowcy automatycznie otrzymuja kategorie f,k,p, przy czym „f” oznacza ciagniki rolne, „k” pojazdy kierowane przez pieszych (np. kosiarki), a „p” – motorowery.

 

Pytanie: Straciłam prawo jazdy w Polsce, tu w Anglii zrobiłam sobie prawo jazdy, czy na tym prawie jazdy mogę poruszać się także w Polsce?

Odpowiedź: Niestety w dalszym ciągu obowiązuje cię zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi na terenie Polski. Po zakończeniu okresu kary możesz starać się o odzyskanie utraconych uprawnień w Polsce. W zależności od nałożonej kary będziesz mogła odebrać prawo jazdy w wydziale komunikacji bez egzaminów lub będziesz musiała zdać dodatkowe egzaminy zanim to nastąpi.

Informacje odnośnie nałożonej kary możesz uzyskać we właściwym wydziale komunikacji, w którym twoje prawo jazdy jest przechowywane.

 

* Odpowiedzi powstały przy współpracy z firmą Emano (www.emano.co.uk), która jest wydawcą i dystrybutorem publikacji o tematyce motoryzacyjnej w Wielkiej Brytanii.