Jeśli przebywasz w Wielkiej Brytanii (Anglia, Szkocja, Walia) lub Irlandii Północnej od co najlmniej 185 dni i masz ukończone 17 lat, możesz uzyskać prawo jazdy kategorii A, które będzie respektowane w innych krajach (także m.in. w Polsce). Co więcej, nawet jeżeli nie znasz języka angielskiego lub znasz ten język słabo, możesz przystąpić do egzaminów w języku polskim.

Powody, dla których warto zrobić prawo jazdy kategorii A zawarliśmy w artykule pt. „Wskocz na motor czyli 10 powodów, by zasmakować w jeździe na dwóch kółkach„.

Typy kategorii na motocykle w UK

Od 19 stycznia 2013 r. w Wielkiej Brytanii obowiązują 3 kategorie na motocykl A1, A2, A.

Kategoria

Opis

Minimum wiekowe

A1

Motocykle lekkie. Kategoria A1 upoważnia do prowadzenia   motocykli z silnikiem o pojemności do 125 cm3 i mocy do 11  kW.  a także trójkołowca o mocy do 15 kW.

17

Kategoria ta pozwala także na prowadzenie trójkołowca o mocy do 15 kW.

17

A2

Kategoria A2 upoważnia do prowadzenia motocykli o   maksymalnej mocy silnika nie przekraczającej 35 kW (46,6 KM) i stosunku mocy   do masy pojazdu nie przekraczającej 0.2 kW/kg.

19

A

Kategoria A upoważnia do prowadzenia kazdego typu motocyki o nielimitowanej   pojemności i mocy silnika.
24*
Kategoria ta pozwala także na prowadzenie pojazdów trójkołowych o mocy większej   niż 15kW.

24

*(lub 21 lat jeśli masz 2 lata doświadczenia na kategorii A2 i zdasz egzamin praktyczny)

Trening CBT

W Wielkiej Brytanii kandydatów na prawo jazdy kategorii A obowiązuje podstawowe szkolenie CBT – Compulsory Basic Training. Jeśli chcesz jeździć motorowerem lub motocyklem musisz to szkolenie ukonczyć. Wpisy na ten temat na stronie: Compulsory Basic Training – CBT.

 

Skąd wziąć materiały do nauki?

Podczas przygotowań do testów teoretyczny i praktycznych warto skorzystać z profesjonalnej wiedzy. Do egzaminów możesz przygotowywać się w języku polskim lub też w języku angielskim.

 

Poniżej znajdują się wszystkie wpisy na tej stronie na temat kategorii A.

Moduł D z treningu CBT – Szkolenie praktyczne na drodze

Posted by on kwi 8, 2014 in Prawo jazdy kategorii A | 2 comments

CBT-Compulsory-Basic-TrainingElement D Compulsory Basic Training (kurs CBT) składa się z informacji, których potrzebujesz, aby legalnie i bezpiecznie poruszać się po drogach. Niektóre z tematów dyskutowanych i ćwiczonych w tym module omawiamy poniżej.

 

Widoczność na drodze

Niezwykle istotne jest, byś rozumiał dlaczego musisz być widoczny na drodze, kiedy kierujesz motocyklem.  Fakt, że motocykle są stosunkowo małymi pojazdami, powoduje, iż kierowcy większych pojazdów mogą mieć trudności z dostrzeżeniem motocyklisty, szczególnie na niektórych skrzyżowaniach.

Twój trener wyjaśni Ci dlaczego możesz być niewidoczny dla innych użytkowników ruchu drogowego i jak możesz ułatwić im widzenie Ciebie. Rozmowa będzie dotyczyć tematów takich jak:

 • różnice pomiędzy różnymi materiałami odblaskowymi
 • używanie reflektorów (headlights)
 • odpowiednia pozycja na drodze
 • ubiór
 • czystość motoru

Dbanie o własną widoczność na drodze nie jest co prawda wymagane prawnie, jednakże leży w Twoim własnym interesie. Aby być bardziej widocznym podczas jazdy motocyklem, staraj się unikać:

(więcej…)

Moduł C z treningu CBT – Praktyczna jazda na placu

Posted by on gru 6, 2013 in Prawo jazdy kategorii A | 0 comments

Moduł C trening CBT - praktyczna jazda po placuNa tym etapie treningu CBT (Compulsory Basic Training) rozpoczyna się już praktyczna jazda motocyklem.

Na koniec tego modułu powinieneś mieć opanowane podstawowe umiejętności, które pozwolą Ci na bezpieczną jazdę i kontrolowanie pojazdu.

Nauczysz się niezbędnych technik, włączając w to obserwację tyłu (rear observation), technikę OSM czyli Observation-Signal-Manouvre (obserwacja-sygnał-manewr) i układ PSL – Position-Speed-Look.

Wszystkie te techniki jako kursant będziesz ćwiczyć na tym etapie treningu do czasu, aż Twój instruktor uzna, że wykonujesz je całkowicie poprawnie i bezpiecznie możesz poruszać się motocyklem poza placem szkoleniowym.

Praktyczne ćwiczenia w ramach modułu C CBT obejmują elementy, które zostaną omówinone poniżej.

 

Jazda po linii prostej i zatrzymywanie się

Twój trener wyjaśni Ci, a także może zademstrować, czego od Ciebie oczekuje. Pokaże Ci jak ruszać z miejsca motocyklem i jak zatrzymywać się. Wszystko to obejmuje:

 • używanie sprzęgła
 • wybór właściwego biegu
 • znajdowanie tzw. „biting point”
 • utrzymywanie równowagi
 • używanie hamulców do zatrzymywania się

Twój trener powinien wyjaśnić w jaki sposób używać hamulca tylnego, zanim zaczniesz ćwiczyć tego typu hamowanie. Początkującym motocyklistom może być bowiem trudno wyczuć jak mocno należy naciskać tylny hamulec. Instruktor pokaże Ci również w jaki sposób utrzymywać równowagę podczas jazdy po linii prostej.

Będziesz potrzebował nieco praktyki zanim nabędziesz podstawowe umiejętności, czyli:

(więcej…)

Moduł B z treningu CBT – Szkolenie praktyczne na placu

Posted by on lis 11, 2013 in Prawo jazdy kategorii A | 0 comments

CBT Training - Szkolenie praktyczne na placu - modul BModuł B treningu CBT to szkolenie praktyczne na placu (Practical on-site training). Podczas tej części kursu nie zaczniesz jeszcze jeździć motocyklem, za to Twój instruktor wprowadzi Cię w tajniki tego pojazdu oraz specyfikę jazdy na nim.

Na koniec modułu powinieneś wykazać się wiedzą na temat pojazdu jakim jest motocykl. Z praktycznych rzeczy powinieneś już mieć wyczucie ciężaru oraz balansu pojazdu.

Kontrola sterowania pojazdu

Twój trener wyjaśni na czym polega kontrola sterowania pojazdem, czyli:

 • Kontrola sterowania ręcznego – regulacja przyspieszenia, przednie hamulce, sprzęgło, wskaźniki, ssanie, rozrusznik elektryczny, wyłączania silnika, wyłączniki oświetlenia, klakson, wskaźnik paliwa.
 • Kontrola sterowania nożnego – tylny hamulec, rozrusznik, dźwignia zmiany biegów.
 • Urządzenia takie jak: prędkościomierz, obrotomierz, światła ostrzegawcze, miernik temperatury wody oraz miernik  poziomu paliwa.

Praktykowanie podstawowych umiejętności na tym etapie treningu  będzie polegało na ćwiczeniu w znajdowaniu i używania poszczególnych elementów kontroli pojazdu. Niektóre z tych elementów sterowania pojazdem można odpowiednio wyregulować. Twój instruktor wyjaśni, w jak mogą być one ustawione tak, aby odpowiadały Twoim warunkom i wymaganiom.

Niezbędną umiejętnością jest także rozwijanie wyczucia kontroli nad pojazdem. Sterowanie pojazdem jakim jest motocykle nie powinno wymagać zbyt wielkiej siły. Powinieneś szczególnie ostrożnie postępować z zaworem regulacji przyspieszenia, sprzęgłem i hamulcami.

Dodatkowo powinieneś być w stanie obsługiwać poszczególne elementy sterowania w sposób płynny, bez konieczności spoglądania w dół, aby je znaleźć.

Podstawowe sprawdzenie bezpieczeństwa pojazdu i używanie stopki

Twój trener pokaże Ci jak dokonać podstawowego przeglądu pojazdu, aby upewnić się, że nadaje się on do bezpiecznej jazdy. Sprawdzenie to obejmuje:

(więcej…)

Moduł A z treningu CBT (Compulsory Basic Training) dla motocyklistów

Posted by on lis 3, 2013 in Prawo jazdy kategorii A | 0 comments

Training CBT - moduł A

źródło: ART Rider Training

Na temat treningu CBT (Compulsory Basic Training) dla motocyklistów w UK pisaliśmy już kilka razy na blogu, lecz do tej pory wpisy były dość ogólne.

Dziś rozpoczynamy serię bardziej szczegółowych wpisów obejmujących poszczególne moduły tego popularnego w UK szkolenia dla początkujących motocyklisów.

Dla przypomnienia przywołajmy informację z jakich elementów składa się kurs CBT:

A – Wprowadzenie (Introduction)

B – Szkolenie praktyczne na placu (Practical on-site training)

C – Praktyczna jazda na placu (Practical on-site riding)

D – Szkolenie praktyczne na drodze (Practical on-road training)

E – Praktyczna jazda na drodze (Practical on-road riding)

Zanim nie skompletujemy wszystkich elementów szkolenia CBT, nie możemy poruszać się motocyklem po drogach. Zagadnienia związane z celowością tegoż treningu dokładnie omawia trener podczas pierwszego spotkania z kursantami.

W ramach szkolenia, trenerzy na ogół dobierają tematy, które według nich najbardziej przsłużą się kursantom. Natomiast poszczególne poziomy kursu obejmują odpowiednie dla nich tematy.

Twoim zadaniem będzie zademonstrować podstawowe umiejętności na danym poziomie szkolenia oraz pokazać, że rozumiesz każdy temat. Takie sprawdzenie wiedzy i umiejętności może odbywać się w formie sesji pytań i odpowiedzi w ramach zaliczenia części teoretycznej lub tez poprzez praktyczną demonstrację podczas jazdy.

 

Moduł A – Wprowadzenie do treningu CBT

Element ten przybiera z reguły formę dyskusji. Trener wyjaśnia same podstawy szkolenia, bez wchodzenia w zawiłości i sprawy bardziej skomplikowane. Podczas konwersacji, jeśli będzie to możliwe, może posłużyć się przykładami, ażeby bardziej unaocznić poruszane kwestie.

Na początek dokładnie sprawdzone zostaną Twoje uprawnienia do kierowania motocyklem. Jeśli będą niekompletne, Twój trener wyjaśni, co powinieneś zrobić w celu zdobycia niezbędnych uprawnień.

(więcej…)

Szkolenie CBT dla motocyklistów – artykuł w Empp

Posted by on maj 13, 2013 in Prasa, Prawo jazdy kategorii A | 0 comments

Niedawno ukazał się kolejny nasz artykuł w miesięczniku East Midlands po polsku. Przy okazji jak zwykle zapraszamy do zapoznania się z całym wydaniem majowym Empp.

artykul_empp_szkolenieCBT

Zmiany w brytyjskim prawie jazdy kategorii A i B od 19 stycznia 2013 roku

Posted by on sty 25, 2013 in Aktualności, Prawo jazdy kategorii A, Prawo jazdy kategorii B | 2 comments

kategoria A z kodem 79 (tri)Od 19 stycznia 2013 roku  DSA (Driving Standard Agency) wprowadziło zmiany w definicji kategorii B. Zmianie uległy także przepisy odnoszące się do motocykli.

Obecnie jeśli kierowca wymieni lub odnowi swoje prawo jazdy, będzie miał wbitą kategorię B1 (wymagane aby jeździć quadem lub trójkołowcem) jak również kategorię A z kodem 79.

Kod 79 oznacza ograniczenie do pojazdów zgodnie ze specyfikacjami podanymi na licencji. Np. kategoria A z kodem 79 (tri) oznacza, że kierowca może jeździć jedynie pojazdem trójkołowym, nie jest to zatem pełna kategoria A.

Od 19 stycznia 2013 r. obowiązują 3 kategorie na motocykl A1, A2, A.

Poniżej tabelka porównawcza – stare i nowe kategorie i wymagania:

(więcej…)

Czy trzeba wymieniać polskie prawo jazdy na brytyjskie?

Posted by on sie 30, 2012 in Prawo jazdy kategorii A, Prawo jazdy kategorii B, Prawo jazdy kategorii C i D, Przepisy prawne | 1 comment

Takie pytanie często zadają osoby przyjeźdzające do Wielkiej Brytanii i chcące tutaj pozostać dłużej.

Po jakim czasie należy wymienić polskie prawo jazdy na brytyjskie?

Kategoria A i B

Według brytyjskich przepisów z 2001 roku, nie ma obowiązku wymiany prawa jazdy dla osób, którym prawo jazdy dla kategorii A i/lub B  wydano w jednym z krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EC/EEA).

Posiadając polskie prawo jazdy kategorii A i/lub B nie musisz go wymieniać do momentu ukończenia 70 lat lub po 3 latach od momentu kiedy zostaniesz rezydentem. Bierze się zawsze pod uwagę ten okres, który w twoim przypadku jest dluższy.

Status rezydenta oznacza przy tym, że mieszkasz i pracujesz w Wielkiej Brytanii, a nie formalne zgłoszenie do Home Office.

Jeżeli na przykład przyjeźdzasz do Wielkiej Brytanii mając lat 35, możesz jeździć posługując się polskim prawem jazdy aż do momentu kiedy ukończysz lat 70. Jeśli natomiast przyjeźdzasz do UK w wieku lat 69 to możesz jeździć tylko do momentu kiedy upłynie 3 lata od daty przyjazdu, a więc ta granica 70 lat zostaje przesunięta.

(więcej…)

Trudne relacje na drogach – motocykl, rower, samochód

Posted by on maj 8, 2012 in Prawo jazdy kategorii A, Prawo jazdy kategorii B | 0 comments

autorem artykułu jest Emano

Gdy aura sprzyja, na drogach pojawia się coraz więcej motocykli i rowerów, a kierowcy innych pojazdów muszą przypomnieć sobie, że konieczna jest jazda ze świadomością, iż w każdej chwili może pojawić się w ich pobliżu tego typu pojazd.

Na kierowcach jednośladów również ciążą obowiązki wynikające z dbałości o bezpieczeństwo. Zapraszamy na krótką powtórkę złotych zasad zawartych w kodeksie drogowymi rządzących wspólną obecnością na drogach zarówno tych na dwóch, jak i tych na czterech (i więcej) kołach.

Kierowco, motocykle i rowery są wszędzie, czyli THINK BIKE, THINK BIKER!

Motocykliści i rowerzyści potrafią zaskoczyć innych kierowców – to prowadzi do bardzo niebezpiecznych sytuacji i często kończy się wypadkiem. W czasie zderzenia z samochodem motocyklista czy rowerzysta jest całkowicie bezbronny i narażony na bardzo poważne obrażenia. Ryzyko śmierci lub wystąpienia poważnych uszkodzeń ciała jest aż o 50 razy większe u motocyklistów niż u kierowców samochodów osobowych.

Jadąc samochodem, trzeba wciąż pamiętać, że są jeszcze inne pojazdy niż te, do których przyzwyczajają się nasze oczy widzące najczęściej sznury większych i mniejszych dwuśladów. Wtedy nastawimy się na wypatrywanie wokół pojazdów również o tych najmniejszych gabarytach. Szczególnie istotne jest kontrolowanie z taką świadomością lusterek – trzeba to robić nieustannie, pamiętając, że motocyklista czy rowerzysta może mijać pojazdy stojące w korku i jechać pomiędzy pasami ruchu.

Przypominamy, że rowerzyści są w UK traktowani priorytetowo, a niestety nie zawsze stosują się oni do zasad kodeksu drogowego i to z powodu popełnionych przez nich błędów często dochodzi do groźnych sytuacji. Nie zmienia to jednak i tak faktu, że to właśnie na kierowcy samochodu ciąży obowiązek zwrócenia szczególnej uwagi na rowerzystę i takiego zachowania, by jego bezpieczeństwo nie zostało naruszone.

(więcej…)

Wskocz na motor czyli 10 powodów, by zasmakować w jeździe na dwóch kółkach

Posted by on mar 29, 2012 in Prawo jazdy kategorii A | 0 comments

Autorem artykułu jest Emano

Zaczyna się zazwyczaj od zazdrości. Siedzisz za kółkiem w korku i odliczasz mijające i bezpowrotnie stracone minuty, a obok ciebie swobodnie przejeżdża motocyklista i twój korek jego nie dotyczy.

Idziesz na przystanek, a twój kumpel wskakuje na swojego dwukołowego rumaka i wiesz, że zanim ty zajmiesz miejsce w autobusie, on będzie już po obiedzie. Latem patrzysz wręcz z zawiścią na parę mknącą na pozamiejską wycieczkę i śnisz o szerokich przestrzeniach i wietrze we włosach…

wskocz na motor - 10 powodów

 

Wreszcie zaczynasz przymierzać się w wyobraźni do swojego widoku w kasku i na siodełku jakiejś imponującej maszyny. Potrzebujesz jeszcze racjonalnych argumentów, by podjąć decyzję. Służymy pomocą:

1. Cena

Wiele zależy od modelu, mocy, marki, roku produkcji, ale można przyjąć, że już za kilkaset funtów możesz nabyć motor doskonale zdający egzamin jako środek transportu miejskiego oraz rekreacyjnego. W stosunku do cen samochodów, jest to atrakcyjna możliwość zaspokojenia swoich potrzeb za mniejszą kwotę.

2. Wydatki na paliwo

W jeździe miejskiej typowy mały samochód osobowy pali ok. 6 litrów paliwa na 100 km. W takich samych warunkach poruszanie się motorem będzie cię kosztowało o wiele mniej. Oczywiście wszystko zależy od tego, na jaki model się zdecydujesz – np. niewielki dwukołowiec o pojemności silnika 125 cm3 pali ok. 3-4 l na 100 km, większy o pojemności 500-700 cm3 ok. 5 litrów. Jeśli jednak marzy ci się Harley, to musisz  liczyć się już ze spalaniem na poziomie ok. 6-7 litrów.

3. Wydatki na podatek drogowy (road tax)

Perspektywa płacenia rocznie kilkudziesięciu funtów podatku za motocykl  zamiast kilkuset funtów za samochód jest bardzo atrakcyjna, nieprawdaż?

(więcej…)

Dodatkowe kategorie na Counterpart Driving Licence

Posted by on gru 3, 2011 in Prawo jazdy kategorii A | 1 comment

Pytanie: Witam mam takie pytanie: mieszkam i pracuję w UK, posiadam polskie prawo jazdy kategorii B i miesiąc temu wysłałem moje polskie prawo jazdy do DVLA, aby otrzymać COUNTERPART DRIVING LICENCE.

Wszystko sie zgadza, moje dane czyli imię, nazwisko, adres itp., ale nie rozumiem co znaczają dwie nowe kategorie, które mam wydrukowane na tym dokumencie w rubryce ADDITIONAL UK PROVISIONAL ENTITLEMENT, a kategorie dopisane to A oraz B+E. 

Pytanie moje jest takie czy mogę rozpocząć jazdę np: motocyklem powyżej 125cc? Czy potrzebny jest jakiś kurs dodatkowy oraz egzamin? Prosiłbym o odpowiedź na to pytanie, z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam Michał…

Odpowiedź:

W rubryce Additional UK Provisional Entitlement zaznaczane są dodatkowe tymczasowe uprawnienia umożliwiające naukę jazdy na daną kategorię. Kategoria A oznacza, że możesz uczyć się jeździć motocyklem, a kategoria B+E samochodem osobowym z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg.

(więcej…)