Znajdziesz tutaj informacje na temat kategorii B w Wielkiej Brytanii. Do pobrania darmowy poradnik „Jak zrobić prawo jazdy kategorii B w UK”

Untitled-5

Niektóre manewry mają zniknąć z testu praktycznego

Posted by on sty 28, 2015 in Aktualności, Prawo jazdy kategorii B | 0 comments

Szykują się kolejne poważne zmiany w egzaminie praktycznym na prawo jazdy w UK. Tym razem chodzi głównie o manewry. Już niebawem kandydaci na kierowców w Wielkiej Brytanii mogą mieć nieco łatwiej niż ich poprzednicy, gdyż Driver and Vehicle Standards Agency (DVSA) rozważa zlikwidowanie niektórych manewrów z egzaminu praktycznego.

Zmiany w egzaminie praktycznym w UK

Żródło: www.bbc.co.uk

Tzw. zawracanie na trzy (three-point turn) może całkowicie zniknąć z brytyjskiego testu praktycznego na prawo jazdy. Jest to część planu rządowego, który przewiduje duże zmiany w egzaminach dla kandydatów ubiegających się o brytyjskie prawo jazdy.

Kolejną rozważaną zmianą ma być rezygnacja z manewru cofanie po łuku wzdłuż krawężnika (reverse around a corner). Zamiast tego – jak mówią specjaliści – kandydaci na kierowców powinni skupić się na bardziej istotnych (i użyteczniejszych w codziennym życiu) manewrach, takich jak parkowanie prostopadłe tyłem (reverse parking into a parking bay),  parallel parking, czyli parkowanie równoległe, parkowanie po prawej stronie drogi lub włączanie się do ruchu z pobocza.

(więcej…)

Angielskie prawo jazdy w UK – łatwiej niż myślisz

Posted by on maj 28, 2014 in Materiały szkoleniowe, Prawo jazdy kategorii B | 3 comments

Autorem artykułu jest Emano

angielskie prawo jazdy w UK - Nie znam zbyt dobrze angielskiego. Czy dam radę zdać egzaminy? Takie pytanie zadaje sobie wielu Polaków na Wyspach, po tym jak zablokowano możliwość zdawania po polsku.

Od 07.04.2014 r. na prawo jazdy w UK można zdawać tylko po angielsku lub walijsku.

Możliwość zdawania po polsku jest dostępna jedynie w Irlandii Północnej.

Zmiana jest wynikiem społecznych konsultacji i od jej wejścia w życie wielu rodaków zastanawia się, czy poradzi sobie na egzaminach. Okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują, bo żeby pomyślnie zdać egzaminy wystarczy rozumieć po angielsku. W skutecznym przygotowaniu się pomogą dwujęzyczne testy.

 

Dwa w jednym

Materiały dwujęzyczne Emano łączą w sobie dwie funkcje. Po pierwsze pozwalają zdobyć wiedzę wymaganą na egzaminach. Po drugie są doskonałym narzędziem do nauki języka i słownictwa.

(więcej…)

Dwujęzyczne testy online na samochody osobowe

Posted by on kwi 10, 2014 in Materiały szkoleniowe, Prawo jazdy kategorii B | 1 comment

Testy multimedialne online - kategoria BFakt, że od 7 kwietnia br. nie można już będzie zdawać egzaminów na prawo jazdy w języku polskim, wymusił niejako innowacyjne rozwiązania, mające pomóc w przygotowaniach do testów osobom, które nie chcą uczyć się jedynie z angielskich materiałów.

Trzeba pamiętać, iż zdobycie prawa jazdy na Wyspach jest wciąż prostsze niż w Polsce. Dlatego nawet bez biegłej znajomości języka angielskiego możesz przystąpić do egzaminów i uzyskać prawo jazdy w UK.

Korzystając z testów w wersji online możesz uczyć się w sposób efektywny i wygodny.Wystarczy jedynie dostęp do internetu, by zalogować się do e-czytelni i ćwiczyć w dowolnie wybranym czasie i miejscu.

Próbne egzaminy w obu wersjach językowych (polskiej i angielskiej) rzetelnie sprawdzą Twój poziom przygotowania.

 

Dwujęzyczne testy na prawo jazdy kat. B – Co zawiera wersja online?

  • Możliwość wyboru opcji z lektorem lub bez – tzw. voice-over.
  • Możliwość zaznaczania trudnych pytań, aby do nich powracać.

(więcej…)

Zmiany w opłatach podatku drogowego już na jesień 2014 roku

Posted by on sty 28, 2014 in Aktualności, Prawo jazdy kategorii B, Przepisy prawne | 0 comments

Zmiany w opłatach podatku drogowego od października 2014Zapowiedź zmian odnośnie opłat podatku drogowego ogłosił już 5-go grudnia zeszłego roku George Osborne – brytyjski Minister Skarbu.

Rząd zdecydował się zmienić prawo w 2014 r. po to głównie, aby zredukować koszta administracyjne i obciążenia związane z podatkiem od pojazdów (road tax).

Podatek drogowy został wprowadzony w Wielkiej Brytanii w budżecie roku 1888. System akcyzy obowiązującej w szczególności pojazdy silnikowe wprowadzono w roku 1920, a rok później obowiązywał już tax disc jako dowód na to, że kierowca zapłacił podatek drogowy.

Obecnie jeszcze tax disc, czyli okrągła nalepka, musi znajdować się w odpowiednim miejscu przedniej szyby pojazdu.

Od 1 października 2014 r. zasady te zostaną całkowiecie zmienione, a cały system będzie w pełni elektroniczny. Nie będzie potrzebna już papierowa wersja road tax, a DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency) oraz policja brytyjska będą w pełni polegać na elektronicznym rejestrze.

Jak podkreślił rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu, zapowiadane zmiany pokazują również, iż brytyski rząd idzie z duchem czasu, zapewniając nowowczesny i skuteczny system usług społecznych. Oczekuje się, że zmiany zredukują niepotrzebną biurokrację i ułatwią ososobom prywatnym i firmom korzystanie z usług rządowych.

(więcej…)

Dla kogo jest lewy pas na autostradzie?

Posted by on sie 20, 2013 in Prawo jazdy kategorii B, Przepisy prawne | 0 comments

dla kogo jest lewy pas na autostradzie w ukSzacuje się, że niemal jedna trzecia kierowców będzie narażonych na ryzyko otrzymania jednej z nowych kar za nieostrożną jazdę, które weszły w życie 16 sierpnia 2013.

Jedną z nich jest kara za okupowanie środkowego pasa na autostradzie.

Badania przeprowadzone przez AA-Populus pokazują, że niermal co trzeci kierowca (29%) przyznaje się do nagminnego okupowania  środkowego pasa autostrady. W języku angielskim zjawisko to nosi nazwę lane hogging. Jest to jeden z niekorzystnych nawyków, za który kierowcy będa karani w ramach nowego taryfikatora mandatów.

Młodzi, niedoświadczeni kierowcy najczęściej przyznają się do jazdy środkowym pasem (41%), twierdząc, że trzymają się środkowego pasa autostrady ze wzgledu na panujący na nim umiarkowany ruch. Natomiast grupa kierowców, którzy najbardziej niechętnie jeźdzą środkowym pasem to kierowcy w wieku od 45 do 54 lat (26%).

 

Dla kogo przeznaczony jest lewy pas na autostradzie?

Zgodnie z Brytyjskim Kodeksem Drogowym, środkowy i prawy pas przeznaczone są tylko do wyprzedzania. Normalnie powinniśmy poruszać sie lewym pasem jeśli oczywiście warunki na drodze nam to umożliwiają.

(więcej…)

Jak uniknąć kary za nadmierną prędkość?

Posted by on lip 4, 2013 in Poradniki kierowcy w UK, Prawo jazdy kategorii B | 0 comments

Jak uniknać kary za nadmierną prędkośćNie chcesz już dłużej płacić kar za przekroczenie prędkości lub nie wiesz, co zrobić, gdy wpadniesz w sidła brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości?

Właśnie z myślą o kierowcach w UK nadmiernie karanych za przekroczenie prędkości powstał poradnik, który weryfikuje popularne mity i uczy jak nie dać się naciągnąć. Jesli nawet sytuacja jest „podbramkowa” dowiesz się jak cało wyjść z opresji.

Poradnik „Jak uniknąć kary za nadmierną prędkość?” to kompendium wiedzy dla każdego kierowcy w UK. Eksperci i praktycy z dziedziny motoryzacji kompleksowo opisują jak działa brytyjski system karania kierowców za przekroczenie prędkości. Publikacja zawiera rady, które pozwolą na uniknięcie mandatów i punktów karnych. Dowiesz się także, co zrobić, gdy już dojdzie do nałożenia kary.

Jakie tematy zostały omówione w poradniku?

Poradnik szczegółowo omawia m.in następujące tematy:

(więcej…)

Rejestracja pojazdu w Wielkiej Brytanii

Posted by on cze 27, 2013 in Prawo jazdy kategorii B | 1 comment

Rejestracja pojazdu w UKKażdy pojazd, który porusza się po drogach Wielkiej Brytanii musi być zarejestrowany w DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency). Aby wystawić certyfikat rejestracji pojazdu – V5C, DVLA potrzebuje zarówno danych pojazdu jak i danych opiekuna pojazdu (keeper).

 

Certyfikat rejestracji pojazdu (V5C)

Na certyfikacie rejestracji pojazdu znajdują się dane opiekuna pojazdu – „keepera” (czyli osoby lub firmy, która posiada auto w użytkowaniu, niekoniecznie jest to prawny właściciel pojazdu), unikalny numer rejestracji auta oraz inne dane poajazdu.

Certyfikat rejestracji pojazdu nie jest dowodem na to, że osoba go posiadająca jest właścicielem tego pojazdu. Certyfikat V5C potwierdza jedynie, że pojazd jest zarejetrowany w DVLA.

Certyfikat jest odnawiany i wydawany za każdym razem kiedy dane znajdujące się na nim zostają zmienione lub uaktualnione (np. zmiana adresu).

Zgodnie z prawem za każdym razem kiedy zmianie ulegną jakiekolwiek dane na certyfikacie, należy o tym bezzwłocznie poinfromować DVLA. Jeśli tego nie zrobimy możemy mieć na przyklad duży problem podczas próby sprzedania pojazdu.

(więcej…)

Jak aplikować o tymczasowe uprawnienia do prowadzenia pojazdu w celach komercyjnych?

Posted by on maj 18, 2013 in Prawo jazdy kategorii B | 0 comments

dl&vc_provisional_00Aby aplikować o tymczasowe zezwolenie do prowadzenia minibusa, autobusu lub samochodu ciężarowego w celach komercyjnych (bus or lorry provisional entitlements) należy wypełnić aplikację D2 oraz raport medyczny – formularz D4.

Formularz D4 musi być wypełniony przez lekarza ogólnego – GP (General Practitioner). Za wypełnienie raportu medycznego lekarz zazwyczaj pobiera opłatę. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie każdy lekarz GP wypełni taki raport. W takim wypadku należy zgłosić się do firmy, która specjalizuje się w badaniach medycznych dla kierowców.

Aplikacja D2 to aplikacja dla kierowcow starających się o wydanie licencji na prowadzenie samochodu ciężarowego, minibusu lub autobusu.

Aplikację D2 można zamówić online na stronie rządowej: zaznaczając w opcjach D2 Pack – Application for a driving licence for a lorry, minibus or bus.

Formularz D2 wraz z raportem medycznym D4 należy przesłać wraz z aktualnym prawem jazdy do DVLA. Nie są pobierane za to żane opłaty.

(więcej…)

Prowadzenie minibusa w UK

Posted by on kwi 10, 2013 in Prawo jazdy kategorii B | 0 comments

Bus Master fadeJeśli posiadasz prawo jazdy kategorii B i spełniasz określone warunki, możesz prowadzić  minibusa. W przeciwnym wypadku musisz aplikować o wydanie licencji.

Prowadzenie minibusa w celach niezarobkowych

Tak długo dopóki nie zamierzasz pobierać opłat od pasażerów za ich przewóz , możesz jeździć minibusem do 16 miejsc pasażerskich posiadając kategorię B.

Masz prawo jazdy sprzed 1 stycznia 1997 roku

Jeżeli prawo jazdy kategorii B zostało uzyskane przed 1 stycznia 1997 kierowca jest automatycznie uprawniony do prowadzenia pojazdów kategorii C1 i C1+E (do 8,25 tony) oraz D1 i D1+E.

Masz prawo jazdy wyrobione po 1 stycznia 1997 roku

Możesz prowadzić minibusa na terenie UK tak długo jak spełniasz następujące warunki:

  • masz 21 lat lub więcej
  • minibus jest używany do celów społecznych przez organ niekomercyjny
  • masz prawo jazdy od co najmniej 2 lat
  • maksymalna masa pojazdu nie przekracza 3.5 tony (lub 4.5 tony jeśli przewożony jest sprzęt specjalistyczny dla niepełnosprawnych pasażerów, np. rampa dla wózków inwalidzkich)
  • nie jedziesz z przyczepą

Minibus permit – opłata jedynie za pokrycie kosztów eksploatacji pojazdu

Możesz ubiegać się o zezwolenie na prowadzenie minibusa gdy pasażerowie płacą za przewóz oraz  jeśli spełnione są następujące warunki:

(więcej…)

Jak pomóc w nauce jazdy kiedy nie jesteś profesjonalnym instruktorem?

Posted by on mar 21, 2013 in Poradniki kierowcy w UK, Prawo jazdy kategorii B | 0 comments

kierowca_uczy_oklNie jesteś profesjonalnym instruktorem nauki jazdy, a chcesz pomóc przyjacielowi, członkowi rodziny lub znajomemu nauczyć się jeździć?

Prawo w UK daje nam swobodę jeśli chodzi o wybór opiekuna nauki jazdy. Nie musi to być wykwalifikowany instruktor nauki jazdy.

Taki rodzaj nauki oferuje wiele korzyści, jak choćby oszczędność pieniędzy (często płacimy jedynie za paliwo, a nie za czas nauczyciela), mniejszy stres (ponieważ dwie osoby znają się zazwyczaj od dawna) etc…

Istnieje jednak pewien problem – otóż nie każdy wie JAK tak naprawdę powinna wyglądać taka nauka jazdy, aby efekty były pożądane, czyli aby nasz pupil nabrał pozytywnych nawyków i miał realną szansę zdać swój egzamin praktyczny za pierwszym razem.

Otóż od dzisiaj nie musisz się już zamartwiać od czego zacząć, co jest najważniejsze, jak to zrobić skutecznie i nad innymi tego typu sprawami.

Nie musisz, ponieważ właśnie niedawno ukazał się nowy poradnik wydawnictwa Emano. Jest to publikacja przeznaczona dla kierowców, którzy nie są profesjonalnymi instruktorami nauki jazdy, czyli praktycznie dla każdego kto ma chęć pomóc innej osobie w nauce jazdy.

Czego dowiesz się z poradnika „Jak pomóc w nauce jazdy?”

W poradniku omówione zostały najważniejsze i najbardziej przydatne kwestie związane z uczeniem innej osoby prowadzenia auta, czyli m.in.:

(więcej…)