Dwujęzyczne testy online

Kierując pojazdem nie jesteśmy w stanie wszystkiego widzieć, nasze oczy często oszukują nas. Nie zauważamy lub źle interpretujemy to, co dzieje się na drodze.

Jak zwiększyć umiejętność percepcji podczas kierowania pojazdem? Jak nauczyć się wyłapywać te sygnały z otoczenia, które są najistotniejsze z punktu widzenia bezpiecznej jazdy?

Oto 5 nawyków, które znacząco poprawią naszą umiejętność percepcji na drodze:

1. Patrz wystarczająco daleko przed siebie - chodzi o to, by celowo kierować wzrok w głąb drogi, którą jedziesz. Wielu kierowców zapomina o konieczności patrzenia przed siebie i zamiast tego koncentrują się jedynie na pojeździe bezpośrednio  przed sobą.

Np. kierowca przed toba planuje skręcic w prawo, jednak zapomina zasygnalizować ten manewr. Po prostu zaczyna hamować i zwalnia. Ty zakładasz, że kierowca ten chce się zatrzymać po lewej stronie drogi i decydujesz się na wyprzedzanie. Jeśli patrzyłbyś wystarczajaco daleko przed siebie, dostrzegłbyś więcej informacji, np. skrzyżowanie po prawej. A to mogłoby nasunąć ci myśl, że kierowca przed toba może chceć skręcić w prawo.

2. Rozglądaj się –  nie wystarczy patrzeć wystarczająco daleko przed siebie. Musisz także mieć „oczy dookoła głowy”, by w porę zauważyć potencjalne zagrożenia i problemy na drodze. Twoje oczy powinny lustrować bliski, dalszy i najdalszy dystans. Oznacza to także częste spoglądanie w lusterka oraz sprawdzanie tzw. martwych punktów (blindspots). I znów musi to stać się twoim nawykiem.

Przy dłuższej jeździe oczy łatwo się męcza i łapiesz się na tym, że po prostu wpatrujesz się przed siebie. Poruszanie oczyma zapewnia ci czujność. Bez rozglądania się nie jesteś w stanie dobrze skupić się na rzeczach, które widzisz tylko kątem oka. Np. jeśli tylko patrzysz prosto przed siebie na drogę, nie będziesz w stanie zauważyć dziecka, które właśnie wybiega zza zaparkowanego rzędu pojazdów.

Nieważne przy tym jak dobry masz wzrok. Jesteśmy w stanie wyraźnie widzieć jedynie obiekty, które znajdują się w centrum naszego pola widzenia. Jest to mniej więcej stożek o szerokości 3 stopni, podczas gdy pojedyncze oko ma całkowite pole widzenia w granicach 40 st.

3. Przewiduj problemy – na drodze musisz decydować co konkretnie z tych wszystkich rzeczy, które widzisz, może być przyczyną problemu. Innymi słowy, musisz nie tylko widzieć, ale także przewidywać potencjalnie ryzykowne sytuacje. Wiele wypadków ma miejsce ponieważ kierowcy nie identyfikują sytuacji jako problemowej lub też robią to zbyt wolno, co nie pozostawia odpowiedniego czasu na reakcję.

4. Trzymaj dystans – prowadząc auto musisz spełniać dwa sprzeczne wymagania: utrzymywać tempo jazdy, a jednocześnie zachować bezpieczby odstęp od innych uczestników ruchu. Utrzymywanie bezpiecznego odstępu zapewnia  ci wystarczający czas, żeby:

 • zauważyć potencjalny problem,
 • ocenić ryzyko
 • zareagować.

Przestrzeń dookoła twojego samochodu jest też buforem bezpieczeństwa, który zapewnia ci drogę ucieczki na wypadek gdyby coś poszło nie tak lub inny kierowca popełnił błąd.  Im mniejsza przestrzeń dookoła ciebie, tym bardziej ryzykujesz.  Aby zminimalizować ryzyko, myśl w kategorii, że mniejszy odstęp równa się mniejszej prędkości.

Warto pamiętać, że kiedy prowadzisz auto dostępne są tylko 3 opcje:

 • możesz zmienić prędkość
 • możesz zmienić kierunek jazdy
 • możesz dać sygnał ostrzegawczy.

Utrzymywanie wystarczającego odstępu sprawia, że możesz maksymalnie wykorzystać wszystkie te 3 opcje.

5. Bądź widoczny - bycie widocznym jest środkiem komunikacji z innymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie możesz oczekiwać, że wszyscy kierowcy będą cię widzieć lub używać technik efektywnej obserwacji. Musisz sprawić, że będziesz widoczny, ale nawet wtedy nie możesz w 100% być pewnym, że ktoś inny na drodze nie popełni błędu.

Klarowna komunikacja z innymi uczestnikami ruchu drogowego jest kluczowa. Musisz wiedzieć, co inni robią lub co zamierzają zrobić. Zawsze staraj się upewnić, czego możesz się spodziewać po innych i czego inni mogą oczekiwać po tobie.

Często uczestnicy wypadków mówią po fakcie: „Nie widziałem go…” lub  „Nie myślałam, że się zatrzyma”. Szczególnie często takie oświadczenia można usłyszeć w następstwie wypadków na skrzyżowaniach i podczas wyprzedzania. Nie możesz zakładać, że inny kierowca czy pieszy widzi cię lub że inne pojazdy nie ruszą.

Jest wiele spsosbów, by stać się widocznym  na drodze. Należą do nich:

 • światła
 • migające światła
 • sygnały
 • światła hamulcowe
 • klakson
 • kontakt wzrokowy
 • unikanie stref martwej obserwacji innych kierowców
 • lampy przeciwmgielne
 • wybór pozycji na drodze etc.

Aby wykorzystać to, co najlepsze w tych technikach, musisz nauczyć się jak ich używać nie w odosobnieniu, ale w połączeniu z innymi nawykami. Przydatne jest także przećwiczenie ich za każdym razem kiedy prowadzisz pojazd.

ródło: „Pass Your Driving Test”)

2 Comments

 1. Dobre rady. Ja bym być może dodał jeszcze totalny brak zaufania do kierowcy każdego innego pojazdu niż nasz. Nie jesteśmy telepatami aby odczytać co tam w umyśle innej osoby siedzi, i jak zareaguje na drodze.
  Mariusz Brzostek ostatnio opublikował..Mój pierwszy sigil zaufaniaMy Profile

 2. TO ZNACZY ŻE KOLEGA SOBIE TYLKO UFA?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: