Dwujęzyczne testy online

Przy wyborze auta warto wziąć pod uwagę raporty bezpieczeństwa publikowane w  magazynach konsumenckich, a także w internecie. Mogą one dostarczyć cennych informacji o tym, jak wypada model samochodu, o którym nabyciu myślisz w testach bezpieczeństwa.

The European New Car Assessment Programme (w skrócie EuroNCAP) jest niezależną organizacją do spraw oceny bezpieczeństwa pojazdów. Publikuje ona raporty, porównując auta w różnych kategoriach.

Program ten współdziała z różnymi organizacjami w Europie takimi jak AA, Alliance Internationale de Tourisme (AIT), the Federation Internationale de l’Automobile (FIA) i innymi.

Organizacja powstała w 1997 roku i jej głównym celem było testowanie samochodów (kupowanych za własne pieniądze) w zakresie bezpieczeństwa biernego.

Głównym elementem tego testu jest test zderzeniowy (crash test). Test zderzeniowy składa się z czterech elementów:

  1. zderzenie czołowe (front impact) – polega na uderzeniu z prędkością 64km/h samochodem w nieruchomą, deformowalną przeszkodę o szerokości 40% przodu auta.
  2. zderzenie boczne (side impact) – w bok nieruchomego samochodu na wysokości słupka A od strony kierowcy uderza z prędkością 50km/h przeszkoda o szerokości 1500 mm.
  3. zderzenie z pieszym (pedestrian impact) – w różne punkty z przodu pojazdu (na masce, na wysokości przednich reflektorów, na przednim zderzaku) wystrzeliwane z prędkością 40km/h manekiny pełniące role pieszych.
  4. zderzenie ze słupem (pole test) – polega na uderzeniu bokiem samochodu, ustawionym na ruchomej platformie, na wysokości słupka B w nieruchomy słup o szerokości 254mm z prędkością 29km/h.

 

NCAP wyniki testów podaje w 5-stopniowej skali (w systemie gwiazdkowym), zestawiając wyniki i pokazując jak dany pojazd wypada w testach symulacyjnych pod względem:

  • zderzenie boczne podczas kolizji
  • zderzenie czołowe podczas kolizji
  • ocena ryzyka kierowcy
  • ocena ryzyka pasażerow
  • ocena ryzyka pieszych.

Strona organizacji: Euroncap

(źródło: Wikipedia)

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: