Dwujęzyczne testy online

Kiedy zaciągać hamulec ręczny?Dziś ciekawe pytanie odnośnie tego, jak i kiedy używać hamulca ręcznego (awaryjnego):

Mam pytanie co do hamulca ręcznego. Ja np. zanim odpalam samochód mam zaciągnięty ręczy hamulec, sprawdzam czy biegi są na luzie, odpalam silnik, włączam pierwszy bieg i dopiero zwalniam hamulec ręczny. Zaciągam ręczny również gdy stoję na rondzie lub na światłach. Proszę o odpowiedź czy to prawidłowe.

Oczywiście, opisana przez Ciebie technika ruszania z miejsca postojowego jest prawidłowa. Co do używania hamulca ręcznego (handbrake) to, kiedy parkujesz auto, zawsze powinno się go zaciagać po to, by być pewnym, że auto nie stoczy się.

W Polsce hamulec ten nazywany jest też hamulcem postojowym. W tym wypadku nieważne jest, czy parkujesz „pod górke” czy też nie.  Na desce rozdzielczej powinna zapalić się kontrolka hamulca ręcznego, która wskazuje, że hamulec jest zaciągnięty.

Trzeba pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak jedna słuszna technika jazdy. Z tego co piszą na forach, wielu kierowców  zaciąga hamulec ręczny, kiedy stoją dość długo przed światłami (np. więcej niż minutę), głównie dlatego, żeby dać odpocząć nodze i żeby się nieco rozluźnić, zrelaksować.

Inni, tak jak Ty, robią to zawsze, ponieważ tak prawdopodobnie zostali nauczeni. Jest też opinia, że zaciąganie hamulca ręcznego nawet wtedy, kiedy stoimy na skrzyzowaniu i czekamy na zmianę świateł, jest bezpieczniejsze niż wciskanie hamulca nożnego (footbrake).

Jeszcze inni natomiast nie widzą sensu w używaniu hamulca ręcznego wtedy, kiedy auto się nie stacza, ponieważ twierdzą, że oszczedzają sprzęt. Zaciagają go tylko wtedy, kiedy muszą zatrzymać się na wzniesieniu czy  „pod górke”, a i to zależy od sytuacji. Jak widzisz więc, nie ma tutaj reguły.

Jeśli chodzi o angielskie publikacje opisujące techniki hamowania, to opisywane tam sekwencje hamowania kończą się właśnie opisem użycia hamulca ręcznego. Być może dlatego, że jest to bezpieczna technika, a na bezpieczeństwo i ostrożność instruktorzy w UK bardzo zwracają uwagę.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: