Dwujęzyczne testy online

Jeśli uczestniczyłeś w wypadku, w którym drugi kierowca był nieubezpieczony nadal możesz starać się o odszkodowanie za zniszczony pojazd i/lub uszczerbek na zdrowiu. Podobnie jeśli wypadek spowodowany był przez kierowcę, który zbiegł z miejsca zdarzenia.

Ubezpieczenie auta jest prawnie wymagane w UK, jednak według najnowszych statystyk w Wielkiej Brytanii ponad 1,2 mln kierowców jeździ bez ważnego ubezpieczenia. Co roku w kraju dochodzi też do ok. 350 tys. wypadków, gdzie kierowca, który spowodował wypadek, zbiegł z miejsca zdarzenia.

odszkodowanie za wypadek

Do kogo zwrócić się o wypłacenie odszkodowania w razie kolizji/wypadku z winy nieubezpieczonego kierowcy lub z winy kierowcy, który zbiegł z miejsca zdarzenia?

Instytucją, która zajmuje się wypłacaniem odszkodowań w takich przypadkach jest Motor Insurance Bureau (MIB). Organizacja ta (odpowiednik polskiego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – UFG) i powstała właśnie z inicjatywy firm ubezpieczeniowych w Wielkiej Brytanii.

Co więcej, organizacja pomaga również uzyskać odszkodowanie w przypadku, gdy wypadek był spowodowany przez kierowcę, który posiada ubezpieczenie w innym kraju niż UK.

MIB pokrywa również szkody spowodowane przez kierowców, którzy zbiegli z miejsca wypadku i nie zostali odnalezieni (dochodzenie policji w sprawie ujęcia sprawcy wypadku zakończyło się niepowodzeniem).

Jednak nie każdemu kierowcy i nie w każdych okolicznościach MIB może pomóc. Jakie zatem należy spełnić warunki, aby uzyskać odszkodowanie z ramienia organizacji?

 

Warunki uzyskania odszkodowania od MIB

Poniżej znajdziesz warunki, które należy spełnić, aby ubiegać się o odszkodowanie od MIB z winy nieubezpieczonego kierowcy:

> Jeśli osoba poszkodowana poniosła uszczerbek na zdrowiu, sprawa musi być zgłoszona do MIB w ciągu 3 lat od daty wypadku.

> W przypadku zniszczenia mienia, należy zgłosić sprawę w ciągu 6 lat od dnia zdarzenia jeśli wypadek miał miejsce na terenie Wielkiej Brytanii. Natomiast jeśli zdarzenie miało miejsce na terenie Szkocji, czas ten skraca się do 3 lat (jeśli wypadek spowodowany był przez kierowcę bez ważnego ubezpieczenia). Jeżeli natomiast kierowca spowodował wypadek i zbiegł z miejsca zdarzenia, należy zgłosić sprawę do MIB w przeciągu 9 miesięcy od dnia zdarzenia, aby uzyskać odszkodowanie za zniszczone mienie.

> O wypadku należy bezwzględnie poinformować policję. Tutaj także liczy się czas – jeśli poszkodowany ma zamiar ubiegać się o odszkodowanie zdrowotne, sprawa musi być zgłoszona na policję w ciągu 14 dni od daty wypadku. Natomiast jeśli dotyczy to tylko zniszczonego mienia – w ciągu 5 dni.

> Jeśli staramy się o odszkodowanie zdrowotne, należy także udać się do szpitala w celu oszacowania jakiego rodzaju uszczerbku na zdrowiu odniósł.

Kolejnym krokiem jest rozpatrzenie sprawy przez MIB i decyzja, czy danej osobie rzeczywiście przysługuje prawo do odszkodowania. W przypadku kiedy osoba poszkodowana stara się o odszkodowanie zdrowotne, MIB może zorganizować spotkanie z lekarzem, który oszacuje jak poważny był to uszczerbek na zdrowiu oraz jak pacjent rokuje na przyszłość.

W razie konieczności MIB pokrywa także koszty rehabilitacji. Jeśli natomiast odszkodowanie dotyczy wyłącznie zniszczonego mienia i IMB uzna, iż poszkodowanemu przysługuje prawo do odszkodowania, wówczas od przyznanej kwoty odszkodowania zostanie odjęty tzw. excess w wysokości £ 300.

(Źródło: www.mib.org.uk, www.cooltura.co.uk)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: