Dwujęzyczne testy online

bezpieczna podróż autem po Europie - 10 praktycznych wskazówek W krajach europejskich regulacje dotyczące jazdy oraz wyposażenia auta, a także lokalne zwyczaje i style jazdy kierowców mogą się znacznie od siebie różnić.

Musimy przede wszystkich pamiętać, żeby przestawić się na prawostronny system ruchu drogowego, kiedy tylko dotrzemy do Francji, Belgii czy Holandii.

Już w UK lub na promie zaopatrzmy się w naklejkę GB (jeśli brak jej na naszych numerach rejestracyjnych) i zadbajmy o to, by była ona dobrze widoczna na tyłach naszego auta.

Po wjeździe na kontynent powinniśmy także od razu nakleić na światła odpowiednie do naszego modelu auta nalepki korygujące. O czym jeszcze należy pamiętać?

Oto 10 praktycznych wskazówek, które pomogą Ci lepiej przygotować się do trasy na europejskich drogach oraz uczyni Twoją podróż bezpieczniejszą:

1. W wielu krajach Europy obowiązkiem jest, by każdy kierowca miał w aucie odblaskową kamizelkę i co najmniej jeden trójkąt ostrzegawczy na wypadek awarii pojazdu. (O innych wymogach prawnych dotyczących wyposażenia auta w poszczególnych krajach europejskich możesz przeczytać we wpisie Samochodem po Europie).

2. Styl jazdy lokalnych kierowców może znacznie różnić się od tego, do którego przywykliśmy w UK. Stąd powinniśmy zachować szczególną ostrożność i – o ile to możliwe – przygotować się na sytuacje nieprzewidziane.

3. Nie siadajmy za kierownicą, kiedy czujemy się przemęczeni. Przy planowaniu dłuższej trasy warto mieć zmiennika. Jeśli to niemozliwe, wówczas odpoczywajmy mniej więcej co dwie godziny jazdy co najmniej 15 min.

4. W Europie limity prędkości są zazwyczaj wyższe niż w Wielkiej Brytanii lub też – tak jak np. na autostradach niemeickich – nie ma ograniczenia prędkości. Powinniśmy zatem być przygotowani na to, że kierowcy będą jeździć szybciej niż przywykliśmy do tego w UK.

5. Zawsze pamiętajmy, by mieć zapięte pasy bezpieczeństwa i dopilnujmy, by nasi pasażerowie także o to zadbali.

7. Co oczywiste – nie pozwalajmy sobie nawet na małą ilość alkoholu kiedy mamy zamiar prowazdzć pojazd. Dopuszczalne limity stężenia alkoholu we krwi w różnych krajach UE różnią się i mogą być niższe niż w Wielkiej Brytanii.

7. Wakacyjny bagaż może znacznie obciążyć nasze auto dlatego podczas planowania trasy powinno się uwzglednić odpowiednio dużo czasu na przystanki i obliczenie dystansów na odpoczynek.

8. Pamietajmy, że wykrywacze radarów (również te uzywane w nawigacjach) są nielegalne w wielu krajach europejskich (np. we Francji czy Hiszpanii). Jesli zostaniemy przyłapani na posiadaniu nawigacji z aktywną funkcją wykrywania radarów, możemy zapłacic karę.

9. Zaplanuj dokładnie swoją trasę zanim wyruszysz w drogę.

10. Jeśli uczestniczysz w wypadku, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i nie zapomnij o zrobieniu zdjęć uszkodzeń swojego auta.

(źródło: www.gov.co.uk)

2 Comments

  1. Wybieram się teraz na wakacje z całą rodziną po Europie. Robimy trip objazdowy więc Twoje rady na pewno mi się przydadzą. Wielkie dzięki. Szczególnie do serca będę musiał sobie wziąć punkt 3.
    Marek ostatnio opublikował..Nauka jazdy na nartach dla dzieciMy Profile

  2. Ciekawe porady na dłuższa wycieczkę po europie. Czekam na kolejne artykuły.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: