Efektywne użycie hamulców zależy od umiejętności przewidywania sytuacji na drodze. Pozwala to na gładkie zwolnienie lub zahamowanie oraz kontrolowanie manewru.
Doświadczeni kierowcy są w stanie szybko ocenić dystans potrzebny do bezpiecznego hamowania niezależnie od tego z jaką predkością jadą.
Dwie proste techniki hamowania pojazdem:
Hamowanie silnikiem
Hamowanie silnikiem (engine braking) – jest to technika hamowania, która nie angażuje hamulców. Auto zwalnia w wyniku zdjęcia nogi z pedału gazu. Ma to swoje zalety:
- Oszczedzasz paliwo, ponieważ podczas tego typu hamowania nie zużywasz go.
- Takie hamowanie wspomaga pracę hamulców, co przekłada się na mniejsze zużycie klocków i tarcz hamulcowych.
- Jeśli pojazd nie ma ABS, hamowanie silnikiem stabilizuje pojazd w trakcie hamowania.
Technika ta jest bardzo przydatna i w niektórych sytuacjach niezastąpiona. Np. na śliskiej drodze, kiedy przyczepność opon jest dużo mniejsza.
Hamowanie pulsacyjne
Hamowanie pulsacyjne (cadence braking lub stutter braking) – to technika, którą stosują raczej doświadczeni kierowcy w autach bez ABS. Działa ona właśnie podobnie do tego systemu.

Jak uniknąć kary za nadmierną prędkość – Poradnik kierowcy w UK
Technika ta polega na intensywnym wciśnięciu hamulca, a w momencie, gdy koła przestają się obracać, odpuszczeniu hamulca, by natychmiast znów silnie nacisnąć hamulec. Hamowanie pulsacyjne pozwala np. uniknąć wpadnięcia w poślizg na mokrej lub oblodzonej powierzchni, kiedy sterowanie jest znacznie utrudnione, a koła traca przyczepność.
Testowanie hamulców powinno być częścią regularnych kontroli Twojego auta. Poza tym pamietaj o sprawdzaniu hamulców zaraz po tym jak prowadziłeś auto po mokrej powierzchni oraz po wyjeździe z myjni.
(źródło: How to be an Expert Driver. The practical guide to better driving; Wikipedia)