Dwujęzyczne testy online

Zasada COASTJakie umiejętności powinien posiadać dobry kierowca?

Zapewne wiele, niemniej jest kilka niezbędnych umiejętności, dzięki którym jakość naszej jazdy nie będzie budziła zastrzeżeń. Umiejętności te są o tyle ważne, że są w stanie zapewnić Ci  uniknięcie wypadku lub kolizji.

Dzięki nim zwiększysz także swoje bezpieczeństwo na drodze, Twoich pasażerów jak również bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

W środowisku szkoleniowo-motoryzacyjnym w UK znany jest model COAST:

  • Concentration – czyli umiejętność skoncentrowania się podczas jazdy. Jest wiele czynników – zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych, które mogą rozpraszać. Wpływ na jakość Twojej koncentracji mogą mieć takie czynniki zewnętrzne jak pogoda, pora dnia,  głośna muzyka lub kłócący się pasażerowie. Czynniki wewnętrzne to np. to, jak się czujesz, czy jesteś zrelaksowany czy zdenerwowany, czy  jesteś wypoczęty, czy senny. Koncentrację osłabiają także niektóre leki, nie mówiąc już o alkoholu.

  • Observation – umiejętność obserwacji tego, co dzieje się na drodze. Chodzi tu zarówno o dostrzeganie znaków drogowych, znaków na jezdni i zmieniających się świateł na skrzyżowaniach, jak i o świadomość rodzaju drogi, na jakiej się aktualnie znajdujesz. Rodzaj drogi ma bowiem wpływ na dozwolony limit prędkości jakiej powinieneś się trzymać. Np. miejscami w ruchu miejskim gdzie najczęściej zmieniają się limity predkości, są skrzyżowania. Jako kierowca musisz też wyrobić sobie nawyk obserwacji zachowań innych uczestników ruchu drogowego, czyli innych kierowców, motocyklistów, rowerzystów i pieszych.
  • Anticipation – umiejętność przewidywania sytuacji wiąże się z obserwacją o tyle, że obserwując innych uczestników ruchu drogowego jesteś poniekąd w stanie przewidzieć niektóre ich zachowania i działania. Np. jeśli masz wrażenie, że kierowca przed Tobą nie jedzie zbyt pewnie, to jest to już sygnał, że powinieneś zachować szczególną ostrożność i bezpieczną odległość. Podobnie, widząc idącą chodnikiem gromadkę dzieci, lepiej jest zwolnić. Umiejętność przewidywania oznacza też, że jesteś w stanie ocenić ryzyko jakie możesz podjąć, np. podczas wyprzedzania innego pojazdu.
  • Space i Time - powyższe umiejętności mają krytyczny wpływ na zachowanie odległości i czasu reakcji w sytuacji zagrożenia na drodze (hazard).  To właśnie Twoja umiejętność koncentracji, obserwacji i przewidywania decydują o tym, jakie warunki stworzysz, aby odpowiednio szybko zareagować, np. hamując lub zmieniając kierunek jazdy.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: