Dwujęzyczne testy online

Takie pytanie często zadają osoby przyjeźdzające do Wielkiej Brytanii i chcące tutaj pozostać dłużej.

Po jakim czasie należy wymienić polskie prawo jazdy na brytyjskie?

Kategoria A i B

Według brytyjskich przepisów z 2001 roku, nie ma obowiązku wymiany prawa jazdy dla osób, którym prawo jazdy dla kategorii A i/lub B  wydano w jednym z krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EC/EEA).

Posiadając polskie prawo jazdy kategorii A i/lub B nie musisz go wymieniać do momentu ukończenia 70 lat lub po 3 latach od momentu kiedy zostaniesz rezydentem. Bierze się zawsze pod uwagę ten okres, który w twoim przypadku jest dluższy.

Status rezydenta oznacza przy tym, że mieszkasz i pracujesz w Wielkiej Brytanii, a nie formalne zgłoszenie do Home Office.

Jeżeli na przykład przyjeźdzasz do Wielkiej Brytanii mając lat 35, możesz jeździć posługując się polskim prawem jazdy aż do momentu kiedy ukończysz lat 70. Jeśli natomiast przyjeźdzasz do UK w wieku lat 69 to możesz jeździć tylko do momentu kiedy upłynie 3 lata od daty przyjazdu, a więc ta granica 70 lat zostaje przesunięta.

Kategoria C i D

Kierowcy, którzy posiadają polskie prawo jazdy kategorii Ci/lub D, muszą je wymienić przed ukończeniem 45 roku życia lub też po 5 latach od momentu zostania rezydentem UK – którykolwiek z tych okresów jest dłuższy.

Kierowcy w przedziale wieku 45-65 lat, zobowiązani są wymienić prawo jazdy kategorii C i/lub D po ukończeniu 66-go roku życia lub po też po 5 latach od momentu, kiedy zostaną rezydentem (w zależności od tego, który z tych okresów jest dłuższy). Ci, którzy ukończyli 65 lat, swoje polskie prawo jazdy muszą wymienić po 12 miesiącach od momentu, kiedy zostaną rezydentem UK.

Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy z uprawnieniami zawodowymi (np.  kierowcy autobusów lub samochodów cięzarowych) i mieszkają w Wielkiej Brytanii są zobowiązani do zgłoszenia tego faktu w DVLA po upływie 12 miesięcy od przybycia. Użytkownicy małych pojazdów też mogą się zarejestrować, ale nie muszą tego robić.

W powyższym przypadku należy wysłać do DVLA polskie prawo jazdy z  aplikację D9 – o wydanie papierowej części prawa jazdy czyli Counterpart. Aplikację możesz pobrać poniżej:

Aplikacja D9Application for a driving licence for non-GB licence holders (PDF)
Jak pomóc w nauce jazdy - Poradnik

Jak pomóc w nauce jazdy? Poradnik dla kierowców, którzy nie są profesjonalnymi instruktorami

DVLA po około 10 dniach roboczych odsyła z powrotem polski dokument wraz z częścią Counterpar, gdzie między innymi naliczane są punkty karne. jest to o tyle ważne, że w przypadku kiedy popełnisz jakieś przewinienie drogowe, a nie posiadasz części Counterpart, sprawa trafia do sądu. Wtedy zwykle przed rozprawą policja wymaga od kierowcy, aby wysłał swoje polskie prawo jazdy do DVLA z wnioskiem o wydanie części Counterpart.

Niezależnie od powyższego w każdej chwili możesz wymienić swoje polskie prawo jazdy na brytyjskie. Jak to zrobić, przeczytaj w poście:  „Jak wymienić polskie prawo jazdy na brytyjskie?”

 

One Comment

  1. Jako ciekawostkę dodam, że pod koniec 2004 roku zostałem skazany przez sąd w Wielkiej Brytanii za kierowanie pojazdu bez prawa jazdy, używając polskiego.
    Policja zatrzymała mnie w kwietniu 2004 roku czyli miesiąc przed wejściem Polski do UE. Rezydentem byłem wówczas od 12 miesięcy (business visa).
    Jak się później okazało, na polskim prawku mogłem jeździć tylko przez pierwsze 12 miesięcy oraz jako obywatel UE po wejściu do niej Polski. Zatem pech chciał, że zostałem zatrzymany do kontroli akurat w okresie 30 dni, w których nie miałem prawa do jazdy. Dziwne ale prawdziwe. Na szczęście sąd okazał duże zrozumienie (w przeciwieństwie do policjanta, który mnie zatrzymał) i kazał zapłacić tylko koszty sądowe w wysokości 15 funtów.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: