Posiadając ważne polskie (lub europejskie) prawo jazdy nie musisz go wymieniać na brytyjskie, przynajmniej do pewnego momentu.
Od 1 maja 2001 roku weszła ustawa mówiąca o tym, że nie ma obowiązku wymiany prawa jazdy wydanego w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego – EC/EEA (European Community/European Economic Area).
Jeśli masz ważne polskie prawo jazdy na samochód osobowy lub motocykl (kategoria B i A), nie musisz go wymieniać do momentu aż osiągniesz wiek 70 lat lub po 3 latach od momentu zostania rezydentem, którykolwiek z tych okresów jest dłuszy. Przy tym status rezydenta oznacza tu, że mieszkasz i pracujesz w UK.
Chodzi o to, że jeśli przyjeźdzasz do Wielkiej Brytanii mając lat np. 31 to możesz tu jeździć posługując się polskim prawem jazdy aż do 70 roku życia. A jeżeli przyjeźdzasz w wieku lat 69 to możesz jeździć tylko do momentu aż upłynie 3 lata od daty przyjazdu, a więc ta granica 70 lat zostaje przesunięta.
Warto natomiast w takim wypadku złożyć aplikację o wydanie papierowej części prawa jazdy (counterpart), którą posiadają wszyscy kierowcy z brytyjskim prawem jazdy. Aplikację D9 (Application for a driving licence for non-GB licence holders) można pobrać ze strony:
Tylko ci, którzy posiadają prawo jazdy z uprawnieniami zawodowymi (np. kierowcy autobusów lub samochodów cięzarowych) i mieszkają w Wielkiej Brytanii są zobowiązani do zarejestrowania się w DVLA po upływie 12 miesięcy od przybycia. Użytkownicy małych pojazdów też mogą, ale nie muszą tego robić.
W każdej chwili jednak możesz wymienić swoje polskie prawo jazdy na brytyjskie. Musisz tylko wypełniając druk D1, który dostaniesz na poczcie lub w najbliższym biurze DVLA i skompletować odpowiednie dokumenty:
- dokument potwierdzający toższamość – paszport lub dowód osobosty
- zdjęcie paszportowe
- polskie prawo jazdy
- czek lub polecenie przelewu dla DVLA Swansea (aktualny wykaz kosztów na stronie rządowej Directgov)
Aplikację możesz także pobrać ze strony:
Dodatkowo jeśli masz powyżej 45 lat do wniosku musisz dołączyć także raport o stanie swojego zdrowia. Wiąże się to z pobraniem innego formularza – Form D4, z którym musisz udać sie do swojego lekarza, by ten go wypełnił.
Pakiet powyższych dokumentów wysyłasz na adres siedziby Swansea: DVLA, Swansea, SA99 1BT.
Najlepiej przed wysłaniem dokumentów zrób sobie ich kopie (lub skany) – tak na wszelki wypadek.
DVLA powinno w przeciągu 10 dni roboczych przysłać ci full driving licence wraz z częscią counterpart, w której naliczane są m.in. punkty karne w przypadku przewinienia drogowego. Twoje polskie prawo jazdy będzie zwrócone organowi w Polsce, ktory je wydał (urzędowi miasta lub gminy).
Twoje nowe angielskie prawo jazdy będzie zawierać datę wydania dokumentu angielskiego, ale z drugiej strony będzie data przepisana z polskiego prawa jazdy (odpowiednio przy każdej z kategorii). Jest to data nabycia uprawnień do prowadzenia pojazdu, a więc tę datę podajesz np. kiedy ubezpieczasz auto.
Jeśli masz pytania lub watpliwości, możesz skontaktować się osobiście z biurem obsługi klienta DVLA, dzwoniąc na numer: 0870 240 0009 lub napisz na adres: drivers.dvla@gtnet.gov.uk
Related Posts
15 Comments
Trackbacks/Pingbacks
- Czy trzeba wymieniać polskie prawo jazdy na brytyjskie? - Prawo Jazdy w UK | Prawo Jazdy w UK - [...] Niezaleznie od powyższego w każdej chwili możesz wymienić swoje polskie prawo jazdy na brytyjskie. Jak to zrobić, przeczytaj w …
Mam pytanie, co w przypadku gdy chcialbym wymienic prawo jazdy i wszystkie kategorie ktore mam czyli:A, B, B+E, C, C+E, D, D+E. Wystarczy wypelnic formularz D2 i zaplacic 50 £, dolanczyc pozostale dokumenty, czy trzeba dodatkowo wypelnic formularz D1 i doplacic kolejne 50 £?
Może Pan wymienić wszystkie kategorie na brytyjskie, wypełniając jedną aplikację D2 i płacąc jednorazowo 50 funtów. (Jedynym warunkiem jest uzyskanie wszystkich powyższych kategorii w jednym z krajów Unii Europejskiej/ Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EC/EEA)).
Dodatkowo jeśli przekroczył Pan 45 lat musi Pan przedstawić formularz D4 (raport o stanie zdrowia).
Mam pytanie czy jeżeli mam papier ktory potwierdza zdanie prawa jazdy w polsce wyrobie go w Anglii
Dzięki, za świetny artykuł.
Mam wielką prośbę, a mianowicie czy mógłbyś podesłać jakieś linki (np strony DVLA) gdzie jest to jednoznacznie napisane po angielsku (chodzi mi o ten fragment Twojego artykułu):
„Od 1 maja 2001 roku weszła ustawa mówiąca o tym, że nie ma obowiązku wymiany prawa jazdy wydanego w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego – EC/EEA (European Community/European Economic Area).
Jeśli masz ważne polskie prawo jazdy na samochód osobowy lub motocykl (kategoria B i A), nie musisz go wymieniać do momentu aż osiągniesz wiek 70 lat lub po 3 latach od momentu zostania rezydentem, którykolwiek z tych okresów jest dłuszy. Przy tym status rezydenta oznacza tu, że mieszkasz i pracujesz w UK.
Chodzi o to, że jeśli przyjeźdzasz do Wielkiej Brytanii mając lat np. 31 to możesz tu jeździć posługując się polskim prawem jazdy aż do 70 roku życia. A jeżeli przyjeźdzasz w wieku lat 69 to możesz jeździć tylko do momentu aż upłynie 3 lata od daty przyjazdu, a więc ta granica 70 lat zostaje przesunięta. ”
Posiadam prawo jazdy kat. B, i nie chciałbym wymieniać na brytyjskie (mimo że jestem tu ponad 7 lat).
Potrzebuję jednak konkretnego angielskiego przepisu / potwierdzenia (wydrukuję sobie) które w razie kontroli Policji będę mógł okazać.
Z tego co czytałem na stronie DVLA prawo jazdy należy wymienić po 12 miesiącach pobytu w UK
Strasznie dużo jest nieścisłości w tym temacie i myślę że jeżeli podeślesz linki do stron z których korzystałeś pisząc ten artykuł, wielu osobom się przyda.
Z góry dziękuje!
Pozdrawiam
Witam,
Chciałem doprecyzować jedną kwestię – wysłanie oryginału polskiego prawa jazdy do brytyjskiego urzędu.
Nie ma innej możliwości? Wysyłając prawo jazdy pozbawiam się dokumentu uprawniającego do poruszania się autem po drogach – to dość duże utrudnienie.
Dziękuję za odpowiedź,
Michał
Jeśli chce Pan wymienić polski dokument na angielski, konieczne jest wysłanie oryginalnego dokumentu do DVLA. Nie można jednocześnie posiadać dwóch dokumentów – polskiego prawa jazdy i angielskiego.
W przypadku np. ewentualnego wymogu okazania dokumentu przez policję, można wyjaśnić sytuację, że jest Pan w trakcie aplikowania o brytyjski dokument, a oni są w stanie sprawdzić podane przez Pana informacje.
niemam paperowej czesci prawojazdy nie otrzymalem musze zmienic zdres co mam zrobic
Wymieniajac zawodowe polskie prawo jazdy mam wypełnić druk D1 czy D2 ?
Potrzebna będzie aplikacja D2 plus raport medyczny D4 jeśli kierowca ukończył 45 lat. Zobacz wpis.: Wymiana prawa jazdy kategorii C i D.
gdzie moge zciagnac wypelniony wzor do zmiany polskiego prawa jazdy na angielskie??
Formularz D1 z podglądem polskiego tłumaczenia znajdziesz na stronie Emano.
Witam, mam taką sytuację posiadam prawo jazdy polskie lecz, nie posiadam orginału ponieważ zgubiłem go w Anglii, czy jest możliwość uzyskania Angielskiego prawa jazdy bez wysyłana orginału ??
DVLA wymaga oryginalnego dokumentu, inaczej nie są w stanie sprawdzić czy faktycznie ma Pan jakiekolwiek prawo jazdy. W tej sytuacji powinno się wystąpić o wydanie zagubionego dokumentu w odpowiednim urzędzie w Polsce, a dopiero później aplikować o wymianę prawa jazdy w Wielkiej Brytanii.
Witam! Na większości stron internetowych pisze, że przy wymianie prawa jazdy polskiego na UK lepiej wysłać paszport, ponieważ przy dowodzie osobistym potrzebuję podpisu Anglika który zna mnie przynajmniej 2 lata. Problem tkwi w tym, że nie mam paszportu i będę wysyłał do DVLA moje polskie prawo jazdy wraz z dowodem osobistym, a nie znam osoby która może to potwierdzić. W informacji czegoś takiego wcale nie ma, stąd pytanie czy to jest prawda?
Witam wylalem druk d1 do dvla, mam prawo jazdy b,c+e i przewóz rzeczy. Wiem ze powinienem wylać druk d2 czy odesla mi prawko ze wszystkimi kategoriami czy odesla wszystko Polskie i każą wypełniać druk d2?pozdrawiam