Dwujęzyczne testy online

Posiadając ważne polskie (lub europejskie)  prawo jazdy nie musisz go wymieniać na brytyjskie, przynajmniej do pewnego momentu.

Od 1 maja 2001 roku weszła ustawa mówiąca o tym, że nie ma obowiązku wymiany prawa jazdy wydanego w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego – EC/EEA (European Community/European Economic Area).

Jeśli masz ważne polskie prawo jazdy na samochód osobowy lub motocykl (kategoria B i A), nie musisz go wymieniać do momentu aż osiągniesz wiek 70 lat lub po 3 latach od momentu zostania rezydentem, którykolwiek z tych okresów jest dłuszy. Przy tym status rezydenta oznacza tu, że mieszkasz i pracujesz w UK.

Chodzi o to, że jeśli przyjeźdzasz do Wielkiej Brytanii mając lat np. 31 to możesz tu jeździć posługując się polskim prawem jazdy aż do 70 roku życia. A jeżeli przyjeźdzasz w wieku lat 69 to możesz jeździć tylko do momentu aż upłynie 3 lata od daty przyjazdu, a więc ta granica 70 lat zostaje przesunięta.

Warto natomiast w takim wypadku złożyć aplikację o wydanie papierowej części prawa jazdy (counterpart), którą posiadają wszyscy kierowcy z brytyjskim prawem jazdy. Aplikację D9 (Application for a driving licence for non-GB licence holders) można pobrać ze strony:

Pobierz Aplikację D9 (PDF)

 

Tylko ci, którzy posiadają prawo jazdy z uprawnieniami zawodowymi (np.  kierowcy autobusów lub samochodów cięzarowych) i mieszkają w Wielkiej Brytanii są zobowiązani do zarejestrowania się w DVLA po upływie 12 miesięcy od przybycia. Użytkownicy małych pojazdów też mogą, ale nie muszą tego robić.

W każdej chwili jednak możesz wymienić swoje polskie prawo jazdy na brytyjskie. Musisz tylko wypełniając druk D1, który dostaniesz na poczcie lub w najbliższym biurze DVLA i skompletować odpowiednie dokumenty:

 • dokument potwierdzający toższamość – paszport lub dowód osobosty
 • zdjęcie paszportowe
 • polskie prawo jazdy
 • czek lub polecenie przelewu dla DVLA Swansea (aktualny wykaz kosztów na stronie rządowej Directgov)

Aplikację możesz także pobrać ze strony:

Pobierz Aplikacja D1 (PDF)

Dodatkowo jeśli masz powyżej 45 lat do wniosku musisz dołączyć także raport o stanie swojego zdrowia. Wiąże się to z pobraniem innego formularza – Form D4, z którym musisz udać sie do swojego lekarza, by ten go wypełnił.

Pakiet powyższych dokumentów wysyłasz na adres siedziby Swansea: DVLA, Swansea, SA99 1BT.

Najlepiej przed wysłaniem dokumentów zrób sobie ich kopie (lub skany) – tak na wszelki wypadek.

DVLA powinno w przeciągu 10 dni roboczych przysłać ci full driving licence wraz z częscią counterpart, w której naliczane są m.in. punkty karne w przypadku przewinienia drogowego. Twoje polskie prawo jazdy będzie zwrócone organowi w Polsce, ktory je wydał (urzędowi miasta lub gminy).

Twoje nowe angielskie prawo jazdy będzie zawierać datę wydania dokumentu angielskiego, ale z drugiej strony będzie data przepisana z polskiego prawa jazdy (odpowiednio przy każdej z kategorii). Jest to data nabycia uprawnień do prowadzenia pojazdu, a więc tę datę podajesz np. kiedy ubezpieczasz auto.

Jeśli masz pytania lub watpliwości, możesz skontaktować się osobiście z biurem obsługi klienta DVLA, dzwoniąc na numer: 0870 240 0009 lub napisz na adres: drivers.dvla@gtnet.gov.uk

15 Comments

 1. Mam pytanie, co w przypadku gdy chcialbym wymienic prawo jazdy i wszystkie kategorie ktore mam czyli:A, B, B+E, C, C+E, D, D+E. Wystarczy wypelnic formularz D2 i zaplacic 50 £, dolanczyc pozostale dokumenty, czy trzeba dodatkowo wypelnic formularz D1 i doplacic kolejne 50 £?

  • Może Pan wymienić wszystkie kategorie na brytyjskie, wypełniając jedną aplikację D2 i płacąc jednorazowo 50 funtów. (Jedynym warunkiem jest uzyskanie wszystkich powyższych kategorii w jednym z krajów Unii Europejskiej/ Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EC/EEA)).
   Dodatkowo jeśli przekroczył Pan 45 lat musi Pan przedstawić formularz D4 (raport o stanie zdrowia).

  • Mam pytanie czy jeżeli mam papier ktory potwierdza zdanie prawa jazdy w polsce wyrobie go w Anglii

 2. Dzięki, za świetny artykuł.

  Mam wielką prośbę, a mianowicie czy mógłbyś podesłać jakieś linki (np strony DVLA) gdzie jest to jednoznacznie napisane po angielsku (chodzi mi o ten fragment Twojego artykułu):

  „Od 1 maja 2001 roku weszła ustawa mówiąca o tym, że nie ma obowiązku wymiany prawa jazdy wydanego w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego – EC/EEA (European Community/European Economic Area).

  Jeśli masz ważne polskie prawo jazdy na samochód osobowy lub motocykl (kategoria B i A), nie musisz go wymieniać do momentu aż osiągniesz wiek 70 lat lub po 3 latach od momentu zostania rezydentem, którykolwiek z tych okresów jest dłuszy. Przy tym status rezydenta oznacza tu, że mieszkasz i pracujesz w UK.

  Chodzi o to, że jeśli przyjeźdzasz do Wielkiej Brytanii mając lat np. 31 to możesz tu jeździć posługując się polskim prawem jazdy aż do 70 roku życia. A jeżeli przyjeźdzasz w wieku lat 69 to możesz jeździć tylko do momentu aż upłynie 3 lata od daty przyjazdu, a więc ta granica 70 lat zostaje przesunięta. ”

  Posiadam prawo jazdy kat. B, i nie chciałbym wymieniać na brytyjskie (mimo że jestem tu ponad 7 lat).
  Potrzebuję jednak konkretnego angielskiego przepisu / potwierdzenia (wydrukuję sobie) które w razie kontroli Policji będę mógł okazać.

  Z tego co czytałem na stronie DVLA prawo jazdy należy wymienić po 12 miesiącach pobytu w UK

  Strasznie dużo jest nieścisłości w tym temacie i myślę że jeżeli podeślesz linki do stron z których korzystałeś pisząc ten artykuł, wielu osobom się przyda.

  Z góry dziękuje!

  Pozdrawiam

 3. Witam,

  Chciałem doprecyzować jedną kwestię – wysłanie oryginału polskiego prawa jazdy do brytyjskiego urzędu.

  Nie ma innej możliwości? Wysyłając prawo jazdy pozbawiam się dokumentu uprawniającego do poruszania się autem po drogach – to dość duże utrudnienie.

  Dziękuję za odpowiedź,
  Michał

  • Jeśli chce Pan wymienić polski dokument na angielski, konieczne jest wysłanie oryginalnego dokumentu do DVLA. Nie można jednocześnie posiadać dwóch dokumentów – polskiego prawa jazdy i angielskiego.
   W przypadku np. ewentualnego wymogu okazania dokumentu przez policję, można wyjaśnić sytuację, że jest Pan w trakcie aplikowania o brytyjski dokument, a oni są w stanie sprawdzić podane przez Pana informacje.

 4. niemam paperowej czesci prawojazdy nie otrzymalem musze zmienic zdres co mam zrobic

 5. Wymieniajac zawodowe polskie prawo jazdy mam wypełnić druk D1 czy D2 ?

 6. gdzie moge zciagnac wypelniony wzor do zmiany polskiego prawa jazdy na angielskie??

  • Formularz D1 z podglądem polskiego tłumaczenia znajdziesz na stronie Emano.

 7. Witam, mam taką sytuację posiadam prawo jazdy polskie lecz, nie posiadam orginału ponieważ zgubiłem go w Anglii, czy jest możliwość uzyskania Angielskiego prawa jazdy bez wysyłana orginału ??

  • DVLA wymaga oryginalnego dokumentu, inaczej nie są w stanie sprawdzić czy faktycznie ma Pan jakiekolwiek prawo jazdy. W tej sytuacji powinno się wystąpić o wydanie zagubionego dokumentu w odpowiednim urzędzie w Polsce, a dopiero później aplikować o wymianę prawa jazdy w Wielkiej Brytanii.

 8. Witam! Na większości stron internetowych pisze, że przy wymianie prawa jazdy polskiego na UK lepiej wysłać paszport, ponieważ przy dowodzie osobistym potrzebuję podpisu Anglika który zna mnie przynajmniej 2 lata. Problem tkwi w tym, że nie mam paszportu i będę wysyłał do DVLA moje polskie prawo jazdy wraz z dowodem osobistym, a nie znam osoby która może to potwierdzić. W informacji czegoś takiego wcale nie ma, stąd pytanie czy to jest prawda?

 9. Witam wylalem druk d1 do dvla, mam prawo jazdy b,c+e i przewóz rzeczy. Wiem ze powinienem wylać druk d2 czy odesla mi prawko ze wszystkimi kategoriami czy odesla wszystko Polskie i każą wypełniać druk d2?pozdrawiam

Trackbacks/Pingbacks

 1. Czy trzeba wymieniać polskie prawo jazdy na brytyjskie? - Prawo Jazdy w UK | Prawo Jazdy w UK - [...] Niezaleznie od powyższego w każdej chwili możesz wymienić swoje polskie prawo jazdy na brytyjskie. Jak to zrobić, przeczytaj w …

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: