Dwujęzyczne testy online

Zanim przystąpsz do testu teoretycznego dostaniesz dokładne instrukcje na płycie DVD, które wysyła DSA.

Dokumenty, które będą Ci potrzebne to:

  • Provisional Driving Licence – photocard
  • Counterpart Provisional Driving Licence
  • Paszport
  • Test Appointment Confirmation, w którym sa twoje dane, numer rezerwacji, adres centrum egzaminacyjnego oraz potwierdzenie daty i czasu twojego egzaminu.

Możesz sie już teraz zapoznać z tym jak wygląda egzamin teoretyczny:

Masz oczywiście możliwość zdawania egzaminu w języku polskim i wtedy korzystasz z automatycznego tłumacza tekstów. Na filmiku jest pokazane, że o wyborze języka decydujesz na samym początku przed practice session. W moim przypadku po prostu recepcjonista zapytał czy chcę zdawać po polsku czy po angielsku.

Od 28 września tego roku DSA zmodyfikowalo formę egzaminu teoretycznego. Do testu wyboru dodano studium przypadku (case study), czyli 5 pytań testowych, które dotyczą konkretnej sytuacji na drodze, z którą może się zetknąć kierujący pojazdem.

W sumie pytań testowych jest nadal tyle samo, co było, czyli 50, z tym, że test podzielono na 2 części. Tak więc nowy test wyboru składa się z:

  • 45 pytań sprawdzających znajomość ruchu drogowego – są one wyselekcjonowane z banku około 1000 oficjalnych pytań z bazy pytań DSA;
  • 5 pytań badających umiejętność analizy konkretnej sytuacji na drodze.

Przed przystąpieniem do pytań masz jeszcze 15 minut na zapoznanie się z dokładną instrukcją w jaki sposób rozwiązywać test. Podczas testu posługujesz się dotykowym ekranem.

Bardzo użyteczna jest opcja z flagą – zaznaczasz pytania, które wymagają dłuższego zastanowienia na poźniej i rozwiązujesz dalej. Na koniec system pokazuje ci podsumowanie i wtedy wracasz na spokojnie do każdego z tych pytań.

Ażeby zdać tę część egzaminu musisz odpowiedzieć prawidłowo na 43 spośród 50 pytań i zmieścić się w czasie 57 minut.

Teraz możesz wybrać 3 min. przerwy lub przystąpić do następnej części:

Hazard Perception Test – zanim zaczniesz ten test, zostanie pokazany tutorial, który zaprezentuje ci w jaki sposób poradzic sobie z zadaniem (możesz powtórzyć nagranie jeszcze jeden raz).  Test zawiera 14 filmików, każdy z nich trwa około 1 min. W jednym z nich napotkasz na 2 niebezpieczne sytuacje, zatem ogólnie jest ich 15 w 14 filmikach.

Jeśli widzisz zbliżające sie niebezpieczeństwo klikasz myszką – w zależności od tego jak wcześnie uda Ci się zareagować, otrzymujesz punkty (od maksymalnie 5 w dół).  Teoretycznie im wcześniej klikniesz, tym więcej punktów możesz otrzymać.  Jednak proponuję, żeby kliknąć zawsze 2 lub 3 razy w miarę zbliżania sie do zagrożenia, gdyż kliknięcie może być za wcześnie i wtedy otrzymasz 0 punktów.

Według definicji hazard to wszystko, co powoduje, że jako kierowca musisz zmienić prędkość lub kierunek jazdy albo zatrzymać się. Wystrzegaj się jednak zbyt częstego klikania. Pamiętaj, że jeden klip zawiera z reguły jedno główne niebezpieczenstwo. Jeśli „przeklikasz”  nie uzyskasz w ogóle punktów za klip.

Aby zdać Hazard Perception Test musisz otrzymać co najmniej 44 z 75 punktów.

Po pomyślnym zdaniu theory test masz aż 2 lata na podejście do egzaminu praktycznego.

Brak komentarzy

Trackbacks/Pingbacks

  1. Zmiany na egzaminie teoretycznym od 1 stycznia 2012 | Prawo Jazdy w UK - [...] tylko do końca tego roku można będzie zdawać egzamin teoretyczny na “starych” zasadach. DSA (Driving Standards Agency) zdecydowało, że …
  2. Case study – przykładowe pytania na egzaminie teoretycznym | Prawo Jazdy w UK - [...] jakiegoś czasu, a dokladnie od  28 września 2009 roku na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy obowiązuje test case study, …

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: