Dwujęzyczne testy online

autorem artykułu jest Emano

Gdy aura sprzyja, na drogach pojawia się coraz więcej motocykli i rowerów, a kierowcy innych pojazdów muszą przypomnieć sobie, że konieczna jest jazda ze świadomością, iż w każdej chwili może pojawić się w ich pobliżu tego typu pojazd.

Na kierowcach jednośladów również ciążą obowiązki wynikające z dbałości o bezpieczeństwo. Zapraszamy na krótką powtórkę złotych zasad zawartych w kodeksie drogowymi rządzących wspólną obecnością na drogach zarówno tych na dwóch, jak i tych na czterech (i więcej) kołach.

Kierowco, motocykle i rowery są wszędzie, czyli THINK BIKE, THINK BIKER!

Motocykliści i rowerzyści potrafią zaskoczyć innych kierowców – to prowadzi do bardzo niebezpiecznych sytuacji i często kończy się wypadkiem. W czasie zderzenia z samochodem motocyklista czy rowerzysta jest całkowicie bezbronny i narażony na bardzo poważne obrażenia. Ryzyko śmierci lub wystąpienia poważnych uszkodzeń ciała jest aż o 50 razy większe u motocyklistów niż u kierowców samochodów osobowych.

Jadąc samochodem, trzeba wciąż pamiętać, że są jeszcze inne pojazdy niż te, do których przyzwyczajają się nasze oczy widzące najczęściej sznury większych i mniejszych dwuśladów. Wtedy nastawimy się na wypatrywanie wokół pojazdów również o tych najmniejszych gabarytach. Szczególnie istotne jest kontrolowanie z taką świadomością lusterek – trzeba to robić nieustannie, pamiętając, że motocyklista czy rowerzysta może mijać pojazdy stojące w korku i jechać pomiędzy pasami ruchu.

Przypominamy, że rowerzyści są w UK traktowani priorytetowo, a niestety nie zawsze stosują się oni do zasad kodeksu drogowego i to z powodu popełnionych przez nich błędów często dochodzi do groźnych sytuacji. Nie zmienia to jednak i tak faktu, że to właśnie na kierowcy samochodu ciąży obowiązek zwrócenia szczególnej uwagi na rowerzystę i takiego zachowania, by jego bezpieczeństwo nie zostało naruszone.

Niektórzy kierowcy nie znają i nie respektują praw motocyklistów:

 • motocykliści nie potrzebują do wyprzedzania tyle miejsca, co samochód – mogą wykonać ten manewr w zaskakującym momencie;
 • motocykliści mają prawo do omijania pojazdów stojących w korku, przejeżdżając środkiem pomiędzy pasami ruchu.

Warto pomyśleć, co się może stać, gdy na hamowanie w takiej sytuacji będzie za późno… Lepiej o tym pamiętać i nie dać się zaskoczyć.

Dzięki szeroko zakrojonym akcjom typu „THINK BIKE, THINK BIKER” na brytyjskich drogach wciąż zwraca się kierowcom uwagę na innych użytkowników dróg – to z pewnością poprawia ogólny stan bezpieczeństwa, a trzeba wiedzieć, że w tym zakresie UK jest w czołówce europejskiej.

Jesteś kierowcą samochodu? Zobacz, o czym koniecznie musisz pamiętać:

 • Zawsze korzystaj z lusterek zanim wykonasz jakikolwiek manewr, czyli zmienisz kierunek ruchu lub prędkość (pamiętaj, że nigdy nie wystarczy jedno spojrzenie – w tzw. martwym punkcie lusterka doskonale mieści się nawet spory motocykl).
 • Unikaj gwałtownych zmian kierunku jazdy lub prędkości.
 • Wyprzedzając motocykl, skuter czy rower, zachowuj bezpieczną odległość.
 • Zachowaj odpowiedni dystans od jednośladu, jazda zbyt blisko niego może przestraszyć mniej doświadczonego motocyklistę lub rowerzystę.
 • Przed skrętem upewnij się, że w pobliżu nie ma motocyklisty lub rowerzysty.
 • Pamiętaj o rowerzystach i motocyklistach nie tylko podczas jazdy. Parkuj i wysiadaj z pojazdu w taki sposób, aby nie spowodować zagrożenia dla nadjeżdżającego kierowcy jednośladu.

Motocyklisto, rowerzysto – nie igraj z losem!

Kategoria A - komplet XL

Komplet XL na prawo jazdy kategorii A

Fakt, że poruszający się większymi pojazdami powinni zwracać szczególną uwagę na kierowców jednośladów, absolutnie nie zwalnia tych drugich z dbałości o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Każdy kierowca motocykla czy roweru musi wciąż pamiętać, że może być niewidoczny dla innych, że jego manewry mogą ich zaskoczyć i doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia ludzkiego zdrowia i życia.

Każdy rowerzysta dodatkowo powinien:

 • wsiadać na rower tylko w kasku;
 • posiadać odpowiednią odzież ostrzegawczą – jaskrawą i odblaskową (musi być widoczny i w deszczu, i we mgle, i w nocy);
 • przed każdą jazdą upewnić się, że rower ma sprawne oświetlenie;
 • pamiętać o każdorazowym sygnalizowaniu z odpowiednim wyprzedzeniem swoich manewrów.

Każdy motocyklista ma obowiązek:

 • korzystać z odpowiedniej odzieży ochronnej i kasku – dobrze dobrane mogą uratować życie;
 • zakładać jaskrawą i odblaskową kamizelkę, aby być lepiej widocznym w każdych warunkach drogowych;
 • jeździć defensywnie, a więc bez agresji, szarżowania, z poszanowaniem innych uczestników ruchu, przewidując działania innych użytkowników drogi i planując oraz sygnalizując z odpowiednim wyprzedzeniem swoje manewry.

Na koniec dodajmy, że jest też zasada nadrzędna – nieważne, jakim pojazdem się poruszasz, czy w danej chwili jesteś motocyklistą, kierowcą samochodu czy rowerzystą; na drodze trzeba po prostu myśleć i to nie tylko za siebie, ale też za innych.

 

Możemy poprawić naszą koncentrację i tym samym zwiększyć świadomość ewentualnych zagrożen na drodze, choćby przez uświadomienie sobie jak właściwie działa nasz mózg.

Nasze mózgi są bowiem tak  ukształtowane, aby odpowiednio filtrowały otaczającą nas rzeczywistość.

Kiedy zatem kierujesz pojazdem twój mózg powinień koncentrować się  na najistoniejszych szczegółach, na tym, co może stanowić zagrożenie na drodze (hazard), na tym, co może zdecydować o twoim życiu lub o życiu innych użytkowników ruchu. Twoja świadomość ukierunkowana jest na cel, ale to ty umieszczasz filtr, przez który „przepuszczasz” rzeczywistość, w swojej głowie.

Sprawdź to sam, wykonując ten prosty test:

Ile podań wykona zespół białych?

Jak bardzo zaskoczył cię rezultat?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: