Dwujęzyczne testy online

Pytanie: Witam, mam 31 lat, od 12 lat mam prawo jazdy kat. B. Chcę zrobić kurs na motocykl tzw. DAS. Czy muszę wymienić prawo jazdy polskie zanim zacznę ten kurs?

Nie mogę zarezerwować testu z teorii online bez podania angielskiego numeru prawa jazdy, więc niby nie trzeba wymieniać prawa jazdy, ale jak chce się zdawać na kat. A to jednak jest problem. Pozdrawiam

 

Odpowiedź:

Obywatele krajów Unii Europejskiej mieszkający na terenie UK nie muszą wymieniać prawa jazdy kategorii A i/lub B do daty upływu jego ważności lub do momentu ukończenia przez posiadacza 70 roku życia. Jednakże jeśli posiadasz polskie prawo jazdy i chcesz uzyskać nową kategorię na terenie UK, musisz posiadać brytyjski numer kierowcy, czyli musisz być zarejestrowany w DVLA.

Kategoria A - komplet XL

Komplet XL na prawo jazdy kategorii A

Chcąc zdawać egzaminy na kategorię A i posiadając polskie prawo jazdy, masz dwie możliwości:

  1. albo zdecydujesz się najpierw na wymianę polskiego prawa jazdy na brytyjskie (formularz D1 lub DL1 w Irlandii Północnej) – zalecamy takie rozwiązanie;
  2. albo zachowujesz polskie prawo jazdy i wyrabiasz sobie część brytyjskiego prawa jazdy, tzw.  counterpart (na podstawie formularza D9 lub DL9 w Irlandii Północnej) – nie zalecamy tego rozwiązania ze względu na problemy urzędniczo-biurokratyczne.

Niezależnie od tego na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, do formularza musisz dodatkowo dołączyć paszport lub dowód osobisty, polskie prawo jazdy oraz czek na 50 funtów.

* Materiał powstał przy współpracy z ekspertami z firmy Emano. Interesuje Cię tematyka motoryzacyjna? Chcesz zrobić prawo jazdy w UK i chciałbyś wiedzieć, czy funkcjonuje tutaj szkoła nauki jazdy oraz jak w ogóle prowadzona jest w Anglii nauka jazdy? Szukasz polskich instruktorów oraz materiałów szkoleniowych (testy na prawo jazdy, kodeks drogowy itd.)? Potrzebujesz informacji lub porady? Zapraszamy na www.emano.co.uk !

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: