Dwujęzyczne testy online

kategoria A z kodem 79 (tri)Od 19 stycznia 2013 roku  DSA (Driving Standard Agency) wprowadziło zmiany w definicji kategorii B. Zmianie uległy także przepisy odnoszące się do motocykli.

Obecnie jeśli kierowca wymieni lub odnowi swoje prawo jazdy, będzie miał wbitą kategorię B1 (wymagane aby jeździć quadem lub trójkołowcem) jak również kategorię A z kodem 79.

Kod 79 oznacza ograniczenie do pojazdów zgodnie ze specyfikacjami podanymi na licencji. Np. kategoria A z kodem 79 (tri) oznacza, że kierowca może jeździć jedynie pojazdem trójkołowym, nie jest to zatem pełna kategoria A.

Od 19 stycznia 2013 r. obowiązują 3 kategorie na motocykl A1, A2, A.

Poniżej tabelka porównawcza – stare i nowe kategorie i wymagania:

 

Stara kategoria

Nowa kategoria (od 19   stycznia 2013)

Min. limit wiekowy

Wymagania egzaminacyjne

Opis kategorii

A1

A1

17

CBT (Compulsory Basic Training), test   teoretyczny. Motocykle lekkie. Kategoria A1 upoważnia do prowadzenia   motocykli z silnikiem o pojemności do 125 cm3 i mocy do 11   kW, a także trójkołowca o mocy do 15 kW.

A2

19

Po 2 latach od zdania egzaminu na kategorię A2 można  przystąpić do egzaminu praktycznego na   kategorię A. Kategoria A2 upoważnia do prowadzenia motocykli o   maksymalnej mocy silnika nie przekraczającej 35 kW (46,6 KM) i stosunku mocy   do masy pojazdu nie przekraczającej 0.2 kW/kg.

A

A

21

 

Progressive access: Jeśli kierowca posiada kat. A2 przez minimum 2   lata – obowiazuje go test praktyczny. Kategoria A upoważnia do prowadzenia motocykli o nielimitowanej   pojemności i mocy silnika, jak również pojazdów trójkołowych o mocy większej   niż 15kW.

24

Direct access: Wymagany jest ważny certyfikat CBT i testu   teoretycznego. Kierowcę obowiązuje test praktyczny.

P

AM

16

CBT, test teoretyczny i praktyczny Obecna kategoria AM daje uprawnienia do prowadzenia motorowerów o  pojemności    silnika poniżej 50 cmi   o maksymalnej prędkości do 50 km/h (31 mph).

 

 

2 Comments

  1. Witam co oznacza to dla mnie czy moge jezdzic motorem majac pelne prawo jazdy cat.B z tymi nowymi wpisami czy musze isc na egzamin lub kurs?

    • Prawo jazdy kat. B nie daje uprawnień do prowadzenia motocykla. Wymagania na poszczególne rodzaje kategorii A zostały ujęte w tabeli w poście powyżej.

Trackbacks/Pingbacks

  1. Motocyklem Na Prawie Jazdy Kat. B – Jak To Jest Za Granicą? Cz.5 – Wielka Brytania | Magazyn MotoRmania - Portal Motocyklowy - […] 1. „Changes to the driving licence and categories”, GOV.UK 2. „Compare old and new driving licence categories”, GOV.UK 3. …

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: