Dwujęzyczne testy online

AlertnessAlertness (dosł. czujność, gotowość) to stan świadomej koncentracji na tym, co robisz – na prowadzeniu pojazdu, nie bycie rozproszonym przez inne czynności, zdolność szybkiego postrzegania i reagowania.

Znaczy to także, że kierując zwracasz uwagę na wszelkie sytuacje, które stanowią realne lub ewentualne niebezpieczeńtwo (hazard), jak również na znaki drogowe oraz oznaczenia na jezdni i działasz zgodnie z instrukcjami, których one udzielają.

Główne przyczyny zakłócające naszą uwagę podczas kierowania pojazdem to:

  • słuchanie głośnej muzyki
  • używanie telefonu komórkowego
  • pasażerowie (głównie dzieci)
  • to, co dzieje się na zewnatrz.

Pytania z sekcji pierwszej w Theory Test to właśnie pytania związane z zachowaniem czujności na drodze. Ogólnie wszystkie one sprawdzają w teorii Twoje umiejętności przewidywania, obserwacji i koncentracji podczas kierowania pojazdem. Poza tym dotyczą sposobów sygnalizowania, cofania, używania lusterek oraz rozpoznawania uczucia bycia rozproszonym czy uczucia bycia sennym za kierownicą. Sporo pytań dotyczy używania telefonu komórkowego.

Bycie czujnym na drodze wiąże się z pytaniem czy jestes w odpowiedniej formie, by kierować pojazdem? Czyli:

  • czy jesteś pod wpływem alkoholu lub narkotyków?
  • czy czujesz się odurzony lub chory?
  • czy zażywasz jakieś lekarstwa, które mogą zaburzyć  Twoją czujność i zdolność kontroli pojazdu?
  • czy nie jesteś zbyt zmęczony, by jechać?

Jeśli czujesz nadmierne zmęczenie lub czujesz się źle, Twoje reakcje na drodze będą wolniejsze, możesz także nie być w stanie właściwie ocenić dystansów. Kierowanie autem w przypadku gdy Twoje działania mogą być mniej skoordynowane niż zazwyczaj,  jest niezgodne z prawem.

Według brytyjskich statystyk więcej niż jedna na pięć kolizji na autostradzie spowodowana jest przez sennych kierowcow. Niemal jeden na 10 wypadków na brytyjskich drogach (mniej więcej 23 tys. na rok) ma związek ze zmęczeniem prowadzących pojazdy.

Co możesz zrobić, kiedy właśnie jesteś w trasie i czujesz narastające zmęczenie, a nie bardzo możesz się zatrzymać?

Po prostu otwórz okno na kilka minut i wpuść trochę świeżego powietrza. Pomaga też podgłośnienie radia czy słuchanej właśnie muzyki. Kiedy jednak ogarnia Cię senność, bo przypuścmy, że akurat prowadzisz pojazd w nocy przez długi czas, lepiej jest się zatrzymać na krótki nawet sen niż ryzykować zaśnięciem za kierwonicą. Jeśli jesteś na autostradzie, zrób przerwę na jednym z service station. Podczas długiej trasy zrobienie około 15-minutowego postoju jest wskazane co najmniej co 2 godziny.

Dobrze jest także zaplanować sobie podróż z wyprzedzeniem i przeznaczyć nieco więcej czasu na przebycie drogi i postoje. W ten sposób nie czujesz presji związanej z przybyciem do celu na określony czas.

(źródło: Theory Test and The Highway Code. The official questions and answers for car drivers)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: