Dwujęzyczne testy online

aggressive_0722_ts_tif_Instruktorzy prawa jazdy zgodni są co do tego, że właściwa postawa za kierownicą jest kluczowa dla bezpieczeństwa jazdy.

To, w jakim stanie emocjonalnym znajdujesz sie, kierując pojazdem, ma wpływ nie tylko na Ciebie, ale również na innych kierowców, z którymi masz styczność na drodze.

Niezależnie czy znajdujesz się w dużym ruchu czy w korku, bardzo łatwo sprowokować agresywne zachowania. Równie łatwo ulec takim zachowaniom ze strony innych agresywnych kierowców.

O tyle z tym łatwiej, że mimo, iż jestesmy widoczni w swoim własnym aucie, to czujemy się poniekąd anonimowo, oddzieleni szybą i kawałkiem przestrzeni od innych kierowców. Wówczas dużo łatwiej dać upust swoim negatywnym emocjom. A kiedy wdajesz się w werbalny czy ustny konflikt, Twoja koncentracja gwałtownie spada.

Osobowości z natury skłonne do podejmowania ryzyka zdecydowanie chętniej podejmują ryzykowne zachowania na drodze.

Na pewno istnieją kierowcy, dla których jazda wydaje się być równie naturalną czynnością jak chodzenie. Jednak w niektórych sytuacjach dla wiekszości z nas jeźdzenie może wywoływać złość i agresję. Frustrację może powodować np.  fakt ugrzęźnięcia w korku, kiedy się spieszysz. A taka jest prawda, że kiedy akurat stoisz w korku, to zazwyczaj bardzo się spieszysz;)

Bywa przecież i tak, że na co dzień wyciszona, spokojna osoba może stać sie za kierownicą kimś zupełnie odmiennym.

Do tego dochodzi ryzyko kolizji lub wypadku, uszkodzenia czyjegoś auta lub obawa o to, że ktoś uszkodzi Twoje,  co naraża na koszta czy nieprzyjemności.

Jako kierowca musisz też stale przestrzegać narzuconych z góry limitów prędkości. Może to być szczególnie frustrujące w sytuacjach kiedy inni kierowcy próbują wymusić na tobie szybszą jazdę.  Uzyskanie efektu  „wyrównywania” prędkości może być spowodowane tym, że ktoś autentycznie się gdzieś spieszy lub po prostu uważa się za lepszego kierowce niż Ty i chce zademonstrować swoje „umiejętności” .

Stąd podejmowanie takiego zachowania jak tailgating (niebezpieczna jazda zbyt blisko innego auta) lub miganie światłami na wolniej porusząjacy się pojazd z przodu.

Niektórzy kierowcy postrzegają swój pojazd jako „przedłużenie” swojej osobowowści. Na pewno naturalne wydaje się poczucie, że będąc w swoim aucie jesteś na swoim „terytorium”. A wszelkie „zagrożenie” tego terytorium wywołuje negatywne uczucia takie jak złość, frustracja i agresja.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: