Dwujęzyczne testy online

Niedawno otrzymałam takie oto pytanie od jednego z czytelników bloga:

Witam serdecznie. Jestem w UK swoim samochodem i ze swoim prawem jazdy dopiero 2 miesiące. Posiadam OC polskie, spowodowałem kolizję, nie otrzymałem mandatu karnego na miejscu zdarzenia, a po miesiącu Policja przysłała mi list w którym dowiaduję się, że mam zgłosić się na jakieś egzaminy i testy za 185 funtów a jeśli nie sprawa trafi do sadu. Czy to nie za duża kwota? Czy można karać w ten sposób obywatela PL jeśli jest tutaj dopiero 2 miesiące i od 2 miesięcy ma pracę na pół etatu? dziekuję za odpowiedź.

Odpowiedź poniżej:

Ponieważ jesteś rezydentem w UK (warto zauważyć, że status rezydenta według DVLA nie oznacza przy tym formalnego zgłoszenia do Home Office wniosku o jego przyznanie, ale sam fakt,  że mieszkasz i/lub pracujesz w UK), nie możesz poruszać się samochodem na obcych rejestracjach.

Tak więc popełniłeś wykroczenie używając swojego pojazdu na Wyspach. Osoby odwiedzające UK mogą poruszać się na Wyspach pojazdem zarejestrowanym w Polsce maksymalnie 6 miesięcy w okresie 12 miesięcy, pod warunkiem, że pojazd spełnia wszystkie formalne warunki dopuszczenia do ruchu w kraju macierzystym.

Warto pamiętać, że w razie zatrzymania przez policję, kierowca ma obowiązek dowieść, że pojazd nie przebywa na terenie UK dłużej niż 6 miesięcy. Takim dowodem może być np. bilet na prom.

Jeśli potrzebujesz pomocy w poprowadzeniu swojej sprawy proszę o bezpośredni kontakt z firmą Emano pod numerem telefonu 07871410164, ich konsultant postara się ci pomóc. (Będą potrzebne skany dokumentów, które otrzymałeś od DVLA.) *

* Odpowiedz powstała przy współpracy z firmą  Emano (www.emano.co.uk), która jest wydawcą i dystrybutorem publikacji o tematyce motoryzacyjnej w Wielkiej Brytanii.

2 Comments

 1. Witam. mam pytanie na temat przepisow dotyczacych rejestracji aut z Polski w Wielkiej Brytanii. Chcialbym rowniez wiedziec jakie sa koszty tej rejestracji oraz ubezpieczenia. Chcialbym rowniez wiedziec czy moje auto(ma 21 lat) kwalifikuje sie jako auto zabytkowe i czy moge miec na nie tanszy insurance? Pozdrawiam serdecznie i prosze jesli to mozliwe o wyczerpujaca odpowiedz.

  • Witam. Koszta rejestracji pojazdu w UK to obecnie £55. Jeśli chodzi o pojazd importowany, przed rejestracją auto musi pomyślnie przejść test MOT. Pozostałe zczegóły odnośnie rejestracji pojazdu importowanego znajdzie Pan na stronie rządowej http://www.gov.uk.
   Oczywiście, zanim auto zostanie zarejestrowane, jeśli chcemy nim od zaraz jeździć, należy wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie, które firma ubezpieczeniowa wydaje na podstawie numeru nadwozia. Jednak nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe takie ubezpieczenie oferują.

   Co do ubezpieczenia auta sprowadzonego z zagranicy, to także nie wszystkie firmy w UK takie auto ubezpieczą. Musiałby Pan podzwonić i popytać o szczegóły, ewentualnie przejrzeć oferty na stronach internetowych.

   Prawdą jest, iż za auta tzw. zabytkowe, czyli classic cars, można w UK zapłacić mniejszy insurance. Natomiast wszystko zależy od tego, czy Pana auto kwalifikuje się do tej grupy pojazdów. Zalezy to od kilku czynników, np. modelu auta. Tutaj też doradzamy kontakt z firmami ubezpieczeniowymi lub ewentualną wstępną (darmową) wycenę ubezpieczenia, które oferuje na swoich stronach www większość ubezpieczycieli w Wielkiej Brytanii.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: