Dwujęzyczne testy online

Cofnie po łuku (reversing around a corner) jest jednym z manewrów, które musisz opanować przed przystąpieniem do testu praktycznego na prawo jazdy w UK. W codziennej jeździe cofanie jest często wykonywanym manewrem. Kiedy np. droga jest zbyt wąska, by na niej zawrócić, lepiej zdecydować się na cofanie po łuku wzdłuż krawężnika.

cofanie po łuku

źródło: www.drivinglessonsni.co.uk

Cofanie po łuku może stwarzać zagrożenie i uważane jest za dość niebezpieczne, ze względu na to, że inni kierowcy, jak również przechodnie, niekoniecznie mogą oczekiwać tego, że za chwilę wykonasz tego typu manewr. Pieszy może np. w ostatniej chwili wkroczyć na jezdnię tuż za twoim autem.

Pamiętaj, że pomimo, iż masz włączony bieg wsteczny i zapalone światła cofania, większość ludzi spodziewa się, że ruszysz do przodu. Dlatego tak ważna jest obserwacja i rozglądanie się.

Twoje widzenie podczas wykonywania tego typu manewru jest ograniczone. Zatem bardzo ważne, byś nie polegał jedynie na patrzeniu w lusterka, lecz spoglądał także za swoje ramiona, by ocenić sytuację przez tylne okno. Musisz być przygotowany, by ustapić pierwszeństwa wszystkiemu, co znajdzie się na Twojej drodze.

 

Właściwa pozycja

Podczas cofania po łuku możesz zmienić pozycję swojego ciała na bardziej konfortową. Obracanie głowy w lewą stronę, gdzie patrzysz najdłużej, będzie wygodniejsze jeśli zwrócisz się nieco w lewo.  Zmiana pozycji może wymagać np. przysunięcie fotela bliżej tak, byś mógł z łatwością sięgać pedałów.

Możesz też uznać, że łatwiej jest sterować kierownicą jedynie prawą ręką. W takim wypadku lewa ręka oparta jest z tyłu na fotelu pasażera lub też na skraju Twojego fotela. Najważniejszą rzeczą w tym momencie jest bowiem to, byś miał jak najlepszy widok w tylnej szybie auta, czyli tego, co dzieje się za Tobą. Oczywiście, musisz też stale obserwować sytuację przed sobą.

Dozwolone jest także odpięcie pasa bezpieczeństwa na czas wykonywania tego manewru.

 

Manewr cofanie po łuku

Cały manewr można podzielić na 3 odcinki:

1. Cofanie po linii prostej – cofasz auto po lini prostej aż do momentu skrętu.

2. Moment skrętu po łuku.

Często moment skrętu jest wtedy kiedy narożnik „znajduje się” mniej więcej w 1/3 odległości od filaru Twojego okna. Zależy to jednak od kształu i wielkości auta, jak również od wysokości i budowy ciała kierowcy.  Kiedy widzisz łuk krawężnika w swoim drugim oknie, jest to moment, w którym powinieneś skręcić kierownicę. Musisz ocenić jak mocno skręcić kierownicą. Jeśli łuk jest łagodny, skręcasz kierownicę o pół obrotu. Jeśli kąt narożnika jest ostry, wówczas wykonujesz cały obrót.

Podczas zawracania po łuku w lewo, w momencie kiedy skręcasz kierownicę, przód Twojego auta zwraca się ku środkowi drogi. Dlatego jest szalenie ważne, abyś zanim skręcisz kierwnicę w lewo dokładnie rozejrzał się zaczynając obserwację zza swojego prawego ramienia. Musisz być przygotowany do zatrzymmanie auta i ustąpienia pierwszeństwa każemu, kto znajduje się na drodze. Podczas cofania używaj sprzęgła do regulacji prędkości jazdy. Użycie sprzęła pozwala na prowadzenie pojazdu z bardzo powolną prędkością. Oczywiście, jeśli cofasz w pochyłym miejscu, musisz używać również i hamulca.

3. Ponowne cofanie po linii prostej.

Dobrym pomysłem, aby wprawić się w zawracaniu jest po prostu ćwiczenie jazdy do tyłu po linii prostej. Niektóre osoby, szczególnie na początku, podczas cofania sterują kierownią w niewłaściwą stronę. Jest to normalne i wymaga jedynie nieco wprawy.

 

Na teście praktycznym

Podczas trwania egzaminu jeśli akurat ten manewr – cofanie po łuku, będziesz musiał wykonać, egzaminator może  poprosić Cię o zatrzymanie się w bezpiecznym miejscu przed skrzyżowaniem, a następnie o minięcie skrzyżowania i zatrzymanie się tuż za nim, w odległości ok. 2-3 długości auta.

W dalszej kolejności wykonujesz manewr. W momencie kiedy tylne koła zbliżają się do krawężnika, wyprostuj kierownice do pozycji „T”. Zatrzymujesz się dopiero kiedy osiągniesz wymagany dystans od skrzyżowania lub też na wyraźną komendę egzaminatora. Odległość od krawężnika powinna wynosić około 40 cm, natomiast odległość od łuku co najmniej 2,5 długości auta. Upewnij się też, że auto znajduje się w pozycji równoległej do krawężnika, a koła są skierowane prosto.

Kategoria B - komplet XXL

Komplet XXL – prawo jazdy kategorii B

Egzaminator będzie oczekiwał od Ciebie, że przeprowadzisz manewr:

  • spokojnie
  • poprawnie
  • bezpiecznie
  • pod kontrolą
  • trzymając się w odpowiedniej odległości od krawężnika (ok. 40 cm)
  • bez najeżdzania lub uderzania o krawężnik
  • nie najeżdzając zbyt szerokim łukiem.

Egzaminator będzie też zwracał uwagę na to, czy potrafisz odpowiednio ocenić ruch i warunki na drodze, oraz na prawidłowość wykonywanych obserwacji. Nie możesz polegać jedynie na lusterkach, musisz stale się rozglądać, by odpowiednio szybko zareagować na potencjalne zagrożenie (hazard).  Szczególnie wypatruj, czy w pobliżu nie ma dzieci. Ważne jest też bezpieczne zatrzymanie się w odpowiedniej pozycji.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: