Dwujęzyczne testy online

dla kogo jest lewy pas na autostradzie w ukSzacuje się, że niemal jedna trzecia kierowców będzie narażonych na ryzyko otrzymania jednej z nowych kar za nieostrożną jazdę, które weszły w życie 16 sierpnia 2013.

Jedną z nich jest kara za okupowanie środkowego pasa na autostradzie.

Badania przeprowadzone przez AA-Populus pokazują, że niermal co trzeci kierowca (29%) przyznaje się do nagminnego okupowania  środkowego pasa autostrady. W języku angielskim zjawisko to nosi nazwę lane hogging. Jest to jeden z niekorzystnych nawyków, za który kierowcy będa karani w ramach nowego taryfikatora mandatów.

Młodzi, niedoświadczeni kierowcy najczęściej przyznają się do jazdy środkowym pasem (41%), twierdząc, że trzymają się środkowego pasa autostrady ze wzgledu na panujący na nim umiarkowany ruch. Natomiast grupa kierowców, którzy najbardziej niechętnie jeźdzą środkowym pasem to kierowcy w wieku od 45 do 54 lat (26%).

 

Dla kogo przeznaczony jest lewy pas na autostradzie?

Zgodnie z Brytyjskim Kodeksem Drogowym, środkowy i prawy pas przeznaczone są tylko do wyprzedzania. Normalnie powinniśmy poruszać sie lewym pasem jeśli oczywiście warunki na drodze nam to umożliwiają.

Początkujący, niedoświadczeni kierowcy najmniej trafnie byli także w stanie określić dla kogo przeznaczony jest lewy pas na autostradzie. Tylko 17% z nich odpowiedziało poprawnie. Jeden na dziesięciu 18-24-latków (9%) myślał, że pas ten przeznaczony jest tylko dla samochodów ciężarowych, a 5% twierdziło, że lewy pas służy do przyspieszania/zwalniania prędkości na autostradzie.

Owo zamieszanie wokół właściwej jazdy po autostradzie nie jest raczej zaskoczeniem, biorąc pod uwagę fakt, że połowa kierowców (51%) uczy się sama jeździć po autostradach. A tylko jeden kierowca na dziesięciu (10%) przyznał, że brał lekcje jazdy na autostradzie z instruktorem prawa jazdy po zdaniu testu praktycznego.

Edmund King, dyrektor AA Charitable Trust dobitnie podkreślił, że pod szczególnym obstrzałem policji znajdą się następujące trzy grupy kierowców niestosujacych się do obowiązujących przepisów drogowych: ci, którzy uprawiają tailgating (jazda zbyt blisko innego pojazdu), używający telefonów komórkowych podczas jazdy oraz okupujący  środkowy pas na autostradzie.

Zgodnie z nowym taryfikatorem mandatów kara za okupowanie środkowego pasa na autostradzie wynosi teraz £100.

 

Czy kursanci będą mieli wstęp na autostrady?

Obecnie jazda po autostradach jest niedozwolona dopóki kandydat nie zaliczy z wynikiem pozytywnym egzaminu  praktycznego na prawo jazdy. Jednakże rząd brytyjski rozważa odstąpienie od tego zakazu, mając na uwadze wyrobienie pozytywnych nawyków u początkujących kierowców jeszcze przed przystąpieniem do testu praktycznego.

Jim Kirkwood, managing director w AA Driving School, powiedział: „Popieramy pomysł, aby pozwolić uczącym się kierowcom jeździć po autostradach pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Nauczenie się właściwego sposobu prowadzenia pojazdu na autostradzie jest kluczowe do utrzymania bezpieczeństwa na tego rodzaju drogach. Pomoże to rownież młodym kierowcom na unikniecie nowych kar.”

 

10 porad jak prawidłowo poruszać się po autostradzie

Oto 10 najlepszych porad opublikowanych przez AA Driving School jeśli chodzi o jazdę po autostradach:

  1. Trzymaj się lewej strony, chyba że wyprzedzasz – powróć na lewy pas po manewrze wyprzedzania, nie zapomnij właczyć kierunkowskazu oraz sprawdzić strefy martwego pola (blind spot).
  2. Postępuj zgodnie z zasada dwóch sekund (two second rule) – daj sobie dostatecznie dużo czasu i miejsca na reakcję.
  3. Dostosuj jazdę do panujacych warunków pogodowych – zwolnij i trzymaj się zasady czterech sekund (four second rule) jeśli powierzchnia drogi jest śliska lub widoczność słaba, ograniczona.
  4. Zachowaj kontrolę nad prędkością pojazdu.
  5. Sygnalizuj we właściwym czasie przed zmianą pasa ruchu.
  6. Spoglądaj często w lusterka – na autostradzie Twoja sytyuacja może szybko ulec zmianie.
  7. Zachowaj szczególną ostrożność w pobliżu samochodów ciężarowych i innych dużych pojazdów – mają one większy obszar martwego pola i wolniejszy czas reakcji.
  8. Staraj się przewidywać sytuację na drodze poprzez wizualne „zamiatanie” drogi przed sobą.
  9. Używaj pobocza tylko w nagłych przypadkach.
  10. Rob regularne przerwy – mniej wiecej co 2 godziny; zatrzymuj się, kiedy czujesz, że robisz sie zmeczony, senny za kierownicą.

(źródło: www.theaa.co.uk)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: