Dwujęzyczne testy online

Jakie są powody dla których przekraczamy prędkość? Przyczyny mogą być różne:

 • utrata koncentracji i skupienia
 • presja pasażerów
 • tailgating – też rodzaj presji, oznacza sytuację kiedy jakiś pojazd jedzie za Tobą zbyt blisko
 • spóźnienie do pracy/ na spotkanie etc.

Jakkolwiek powody nie byłyby ważne, nikt i nic poza Tobą nie jest odpowiedzialny za to, że jedziesz zbyt szybko. Ani okoliczności, ani warunki na drodze (np. rodzaj drogi), ani Twoje auto.

Jedyną osobą odpowiedzialną za przekraczanie prędkości jest zawsze kierowca.

Przekroczenie prędkości nie zawsze wiąże się tylko i wyłącznie z zapłaceniem mandatu i naliczeniem kilku punktów karnych.

Konsekwencje mogą być o wiele poważniejsze, czyli np:

 • całkowita utrata prawa jazdy
 • zakaz prowadzenia pojazdu
 • spowodowanie wypadku
 • poważne uszkodzenia ciała, okaleczenie lub śmierć
 • wniesienie oskarżenia
 • grzywna / więzienie
 • skutki psychologiczne etc.

Mimo tego wielu kierowców, również Polaków lekceważy znaki drogowe ograniczające prędkość. Tym samym lekceważą prawo.

Statystyki pokazują, że najczesciej prędkość przekraczana jest na autostradach (motorway), drogach dwupasmowych (dual carriageway) i na wiejskich drogach jednopasmowych (rural single carriageway).

Limity prędkości zależą od rodzaju prowadzonego pojazdu:

drogi miejskie, teren zabudowany * drogi jednopasmowe drogi dwupasmowe autostrady
Typ pojazdu mph (km/h) mph (km/h) mph (km/h) mph (km/h)
samochody osobowe i motocykle 30 (48) 60 (96) 70 (112) 70 (112)
samochody z przyczepami 30 (48) 50 (80) 60 (96) 60 (96)

autobusy, autokary i minibusy

30 (48) 50 (80) 60 (96) 70 (112)

samochody ciężarowe poniżej 7.5 tony

30 (48) 50 (80) 60 (96) 70 (112)

samochody ciężarowe powyżej 7.5 tony

30 (48) 40 (64) 50 (80) 60 (96)

(źródło: www.direct.gov.uk)

* Ograniczenie prędkości do 30mph obowiązuje na wszystkich drogach z sygnalizacją świetlną jak również na wszystkich drogach z oświetleniem ulicznym (latarnie)  o ile znaki nie stanowią inaczej.

6 Comments

 1. Pod gwiazdką jest błąd, ograniczenie do 30mph obowiązuje na wszystkich drogach z oświetleniem/latarniami przy ulicach a nie sygnalizacją świetlną. Sygnalizacja świetlna to czerwono/zielono/żółte światła kierujące ruchem pojazdów.
  Pozdrawiam

 2. Tak własnie jest napisane – ograniczenie do 30 mph obowiązuje na wszystkich drogach z sygnalizacją świetlną, podobnie jak w terenie zabudowanym, o ile właśnie znaki nie stanowią inaczej. Czasem na jednym odcinku drogi z sygnalizacją świetlną jest zmiana ograniczenia prędkości, np. do 20 mph.

 3. Tak i jest w dalszym ciągu źle, ale ograniczenie obowiązuje na wszystkich drogach z LATARNIAMI ULICZNYMI(street lights – oświetlającymi ulice) a nie na wszystkich drogach z SYGNALIZACJĄ ŚWIETLNĄ(traffic lights – kierującą ruchem pojazdów i pieszych)

  Tu zdjęcia z LATARNIAMI ULICZNYMI – STREET LIGHTS
  http://www.speedlimit.org.uk/gallery_30.html

  Tu zdjęcia z SYGNALIZACJĄ ŚWIETLNĄ – TRAFFIC LIGHTS
  http://www.en.wikipedia.org/wiki/Traffic_light

  Podsumowując, powinno być napisane:
  *Ograniczenie prędkości do 30mph obowiązuje na wszystkich drogach z latarniami ulicznymi/oświetleniem ulicznym o ile znaki nie stanowią inaczej.

  Pozdrawiam
  Adam

 4. Dzięki Adamie za uszczegółowienie wątku. Rzeczywiście jest tak jak piszesz, choć może się to wydawać oczywiste, gdyż oświetlenie uliczne jest właśnie w terenie zabudowanym, gdzie ograniczenie jest zazwyczaj do 30 mph.

 5. Proszę bardzo. Kierowca odpowiedzialny jest za życie i zdrowie swoje, swoich pasażerów jak i innych uczestników ruchu drogowego więc każdy błąd, również ten błąd który widnieje powyżej powinien być wychwycony i poprawiony ponieważ nieprawidłowa interpretacja kodeksu ruchu drogowego może, choć wcale nie musi doprowadzić do tragedii. Lepiej dmuchać na zimne :)
  Pozdrawiam

  Ps. „…może się to wydawać oczywiste, gdyż oświetlenie uliczne jest właśnie w terenie zabudowanym, gdzie ograniczenie jest zazwyczaj do 30 mph.” Dlatego właśnie jest tak jak jest :) W UK jest to rozwiązane w ten sposób i żeby nikomu się nie wydawało tylko był tego pewny na 100% reguluje to „The Highway Code” (kodeks ruchu drogowego), nie jest to umowna sprawa. W Polsce np. teren zabudowany określa wiadomy, mam nadzieję wszystkim kierowcom znak a nie latarnie.

  Ps2. W pierwszym poście zapomniałem pogratulować strony, która jest moim zdaniem dobrym pomysłem i sam dowiedziałem się z niej kilku rzeczy których wcześnie nie byłem pewny. Gratuluję.

 6. Jeszcze raz dziekuję za cenne uwagi, rzeczywiście mimo pozornych oczywistości nie wszystko zawsze jest tak jasne jakby się wydawało. Cieszę się, że infromacje zawarte na naszej stronie przydają się i bardzo dziekuję za miłe słowa;)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: