Dwujęzyczne testy online

Hazard AwarenessHazard Awareness i Hazard Perception znaczą to samo, tyle że Hazard Perception jest także nazwą części egzaminu teoretycznego na prawo jazdy w UK.

Przewidywanie zagrożenia na drodze to jedna z kluczowych umiejętności, które powinien opanować dobry kierowca. W tym kontekście hazard awareness znaczy zachowanie czujności w czasie, kiedy kierujesz pojazdem.

Niektóre z pytań z sekcji 6 Theory Test dotyczą właśnie rzeczy, które mogą uczynić Cię mniej czujnym podczas kierowania. Może to być np. uczucie zmęczenia, zaniżony poziom koncentracji pod wpływem zażycia jakichś tabletek przepisanych przez lekarza lub też jazda pod wpływem alkoholu.

Inne pytania w tej sekcji dotyczą zwracania uwagi na znaki drogowe i oznaczenia na jezdni, jak też na światła oraz kiedy powino się zwalniać, widząc przed sobą jakieś zagrożenie.

Powszechna opinia jest taka i potwierdzają to badania, że nowi (w sensie poczatkujący) kierowcy mają większe szanse na bycie zaangażowanym w wypadek niż kierowcy o większym doświadczeniu. Według statystyk najwięcej wypadków spowodowanych jest przez młodych kierowców (meżczyzn).

Może to wynikać z chęci zaimponowania innym kierowcom stylem jazdy czy prędkością. Czesto też taka brawurowa jazda ma zapewnić większy respekt kolegów. Niektórzy myślą, że są już tak dobrzy, że zasady ich nie dotyczą. Problemem jest tu zachowanie pożądanej postawy (attitude), która zapewnia bezpieczną jazdę.

Nic oczywiście nie zastąpi praktyki i doświadczenia, ale zanim je zdobedziesz, Hazard Perception Test ma na celu właśnie „przetrenowanie”  Cię w zakresie dostrzegania i reagowania na zagrożenia na drodze. Na pewno taki trening daje większe poczucie pewności siebie w różnych sytuacjach na drodze. Jest wtedy bardziej prawdopodobne, że będziesz bezpieczniej jeździc, kiedy już zaczniesz jeździć bez instruktora czy opiekuna.

Im dłużej i częściej jeździsz, tym bardziej zwracasz uwagę na miejsca i czas gdzie jest bardzo prawdopodobne, że napotkasz na jakieś potencjalne zagrożenie (hazard). Większe ryzyko napotkania sytuacji stwarzającej zagrożenie jest np. w  godzinach szczytu, kiedy ludzie spieszą się, by dotrzeć na czas do pracy lub z pracy jak najszybciej do domu lub też spieszą się na jakieś spotkanie.

Miejscami, na które trzeba uważać, są na pewno okolice szkół. Dzieci nie mają często dobrej oceny tego, jak daleko znajduje się nadjeżdzające auto i mogą źle ocenić szybkość pojazdu, wchodząc niespodziewanie na jezdnię.

Całkiem częste zagrożenie stanowią zaparkowane auta na poboczu, a właściwie na ulicy. Jest to widok, który zadziwia chyba większość Polaków, nawet jeśli mieszkają tutaj już jakiś czas i zdążyli się już „opatrzeć”. Niekiedy, żeby wyminąć ciąg tak zaparkowanych aut trzeba przejechać spory odcinek drugim pasem, czyli „pod prąd”. Oczywiście musisz przy tym uważać na dzieci, które mogą wybiec zza pojazdu, a także na ludzi, którzy mogą akurat wychodzić zza zaparkowanego auta.

(źródło: Theory Test and The Highway Code. The official questions and answers for car drivers i The Highway Code)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: