Dwujęzyczne testy online

The Hazard Perception Test (nazywany także awareness test, w dosłownym tłumaczeniu to test postrzegania zagrożenia) jest częścią testu teoretycznego i składa się z 14 klipów, z których każdy trwa około 1 minuty.

Ujęcie kamery obejmuje widok zza kierownicy, więc widzisz sytuację z pozycji kierującego pojazdem.

Hazard (dosł. zagrożenie, niebezpieczeństwo) to rzeczywiste lub potencjalne zagrożenie, które zmusza Cię jako kierowcę do:

  • zmiany prędkości jazdy,
  • zmiany kierunku jazdy lub też
  • do zatrzymania się.

Postrzeganie zagrożenia (hazard perception) jest zdolnością do dostrzegania i identyfikowania ważnych szczegółów z wszystkich informacji dostarczonych Ci przez twoje zmysły. Jako wnikliwy i czujny kierowca musisz nauczyc się myśleć „z wyprzedzeniem”, przewidywać, co może nastapić za chwilę, jakie działania mogą podjąć inni użytkownicy drogi, do Ciebie należy ocena ryzyka.

Jakkolwiek potencjalne niebezpieczeństwo na drodze, czyli hazard może być oczywiście statyczny, np. czerwone światło, skrzyżowanie lub zakręt, to nie są to zagrożenia, które identyfikujesz na egzaminie. Podczas testu będziesz musiał analizować rozwijające się zagrożenie na drodze, coś co jest w ruchu, np. ruszający z przystanku przed Tobą autobus, dziecko wbiegające na jezdnię, starszy człowiek wchodzący na  pasy itp. i odpowiednio szybko na nie reagować.

13 klipów zawiera 1 hazard do identyfikacji, a tylko jeden klip 2 sytuacje, które stanowią zagrożenie. Oczywiście, nie wiadomo który z kolei klip to jest.

Poszczególne zagrożenia identyfikujesz poprzez kliknięcie prawym lub lewym przyciskiem myszy. Im szybciej zareagujesz na hazard, który zobaczysz, tym więcej punktów zdobędziesz. Teoretycznie więc, im wcześniej klikniesz, tym lepiej.  Lepiej jednak kliknąć 2 lub 3 razy w miarę zbliżania sie do zagrożenia, gdyż pierwsze kliknięcie może być za wcześnie. A jeśli „przeklikasz”  nie uzyskasz w ogóle punktów za klip. Takie sytuacje często mi się zdarzały, kiedy ćwiczyłam na klipach przed egzaminem.

Nie tracisz, ale też nie otrzymujesz punktów klikając w inny – potecjalny hazard, który widzisz, więc możesz klikać. Trzeba z tym jednak uważać, bo jeśli „przeklikasz,” nie otrzymasz żadnego punktu za klip.

Zresztą, na początku kiedy zaczynasz ćwiczyć testy z hazard perception, wszystko na drodze wydaje się być zagrożeniem. Później, po kilku czy kilkunastu klipach nauczysz się już z łatwością znajdywać ten główny hazard (lub dwa w niektórych filmikach).

Aby zdać test musisz uzyskać co najmniej 44 punkty na 75 możliwych do zdobycia.

Zobacz oficjalną video prezentację DSA jak wygląda test: Theory Test – Hazard Perception Introduction

Brak komentarzy

Trackbacks/Pingbacks

  1. Zmiany na egzaminie teoretycznym od 1 stycznia 2012 | Prawo Jazdy w UK - [...] zmiany na egzaminie dbałościa o poprawę bezpieczeństwa na drogach. Podobnie jak w przypadku Hazard Perception Test, który jest częścia …

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: