Dwujęzyczne testy online

Czasem oznaczenia na jezdni i znaki drogowe zwracają Twoją uwagę na prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznej sytuacji (ang. hazard). Jako kierowca, szczególnie kiedy jedziesz ruchliwą ulicą, powinieneś wypatrywać sytuacji, które mogą stanowić  potencjalne zagrożenie.

Hazard - sytuacje zagrozenia na drodze

 

Sytuacje, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie (hazard) na drodze:

  • Widzisz autobus, który właśnie zatrzymał sie w zatoczce przed Tobą. Istnieje niebezpieczeństwo, że przechodnie bedą chcieli przejść przez jezdnię, wyłaniając się zza autobusu. Musisz także uważać na sygnał ruszania z przystanku. Bądź przygotowany na to, by zwolnić lub nawet zatrzymać się.
  • Widzisz na jezdni przed Tobą namalowany biały trójkat (give way). Jest to komunikat, że znajdujesz się na drodze podporządkowanej i musisz ustapić pierwszeństwa. Zwolnij i bądź przygotowany do zatrzymania się.
  • Widzisz znak, który mówi Ci, że przed Tobą znajduje się rondo. Czasem inni kierowcy przed rondem próbują zmienić pas, zatem trzeba być przygotowanym, by dać im wystarczająco dużo miejsca. Notoryczne w Anglii jest też to, że wielu kierowców na rondzie nie włącza kierunkowskazów, kiedy mają zamiar opuścić rondo.

  • Zbliżasz się do miejsca, gdzie akurat przeprowadzane są roboty drogowe i ruch jest tymczasowo kontrolowany przez światła. Tu musisz uważać na kierowców, którzy zwiększają swoją szybkość, by zdążyć przejechać zanim zapali im się czerwone światło.
  • Patrzysz w swoje wsteczne lusterko i widzisz zbliżający się pojazd uprzywilejowany jadący na światłach lub na sygnale. W tym wypadku definitywnie musisz usunąć mu się z drogi i być przygotowanym nawet na zjechanie na chodnik czy na pobocze.
  • Widzisz małe dziecko stojące z dorosłym bardzo blisko brzegu chodnika. Takie dziecko mimo wszystko może wejść niespodziewanie na jezdnię, toteż trzeba być przygotowanym na bezpieczne zatrzymanie się.

  • Zauważasz wystawiony na części jezdni z chodnika kosz na śmieci. Znaczy to, że całkiem prawodopodobnie np.  za rogiem znajduje się śmieciarka i mogą sie krzątać pracownicy, przechodząc przez drogę z koszami. Bądź przygotowany, by zwolnić i zatrzymać się, jeśli będzie to konieczne.

(źródło: Theory Test and The Highway Code. The official questions and answers for car drivers i The Highway Code)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: