Dwujęzyczne testy online

jak bezbłędnie wykonać kopertę

źródło: www.djsdrivingschool.com

W jaki sposób bezbłędnie wykonać kopertę (parkowanie równoległe)? – czyli po angielsku parallele / reverse parking?

Wyobraź sobie, że jedziesz zatłoczoną ulicą w dzielnicy sklepowej. Chcesz zaparkować, ale pobocza są już zajęte przez sznur samochodów. Za i przed Tobą poruszają się inne pojazdy.

Jedziesz wolno, rozgladając się gdzie zaparkować i nagle widzisz odpowiednie miejsce. Sprawdzasz jak blisko są inne pojazdy za Tobą i powoli hamujesz tak by zatrzymać się tuż przed wypatrzoną przerwą. Pozwoli Ci to ocenić czy to miejsce nadaje sie do zaparkowania.

Na co zwrócić uwagę przed wykonaniem koperty?

Musisz teraz zadecydować czy jest:

  • bezpieczne – czy nie znajdujesz się na zakręcie, grzbiecie wzgórza lub zbyt blisko skrzyżowania? Czy nie ma tam odłamków szkła? Czy nie ma pieszych przechodzących w tym miejscu przez jezdnię? Czy nie ma bawiących się dzieci?
  • wygodne – czy nie ma tam wyjazdu z posesji lub miejsca użyteczności publicznej? czy wykonując manewr parkowania tyłem nie zablokujesz drogi?
  • legalne – czy dopuszczalne jest parkowanie w tym miejscu i czy nie ma ograniczeń czasowych?
  • odpowiednie – powinieneś wziść pod uwagę nachylenie drogi i związane z tym techniki kontroli prędkości. Zwróć także uwagę na ewentualną wypukłość drogi w tym miejscu – jeśli jest spora może sprawić, że w trakcie prostowania samochodu przy wykonywaniu koperty tył pojazdu zacznie wyjeżdzać z powrotem na drogę.

Dodatkowo do wykonania koperty wymagane jest miejsce odpowiadające półtorej, a idealna byłaby przerwa o dwukrotnej długości twojego samochodu. Oczywiście musisz szybko dokonać oceny, by nie spowodować za sobą zatoru.

Jeśli, po rozważeniu tych czynników podejmiesz decyzję o wyborze tego miejsca do zaparkowania, sprawdź w lustrkach wstecznych sytuację za sobą i powoli podjedź do przodu. Często inni uczestnicy ruchu nie są pewni twoich zamiarów.

Jeśli szybko podjedziesz i zatrzymasz się za przerwą może dojść do sytuacji, że jadący za Tobą pojazd zatrzyma się zaraz za Twoim autem, blokując uniemozliwiając Ci wykonanie manewru. Jeśli zatrzymasz się przed przerwą masz większą szansę na prawidłową ocenę szans zaparkowania w tym miejscu, a innym kierowcom znacznie ułatwisz odgadnięcie twoich zamiarów.

Kiedy zatrzymasz się przed przerwą możesz włączyć lewy kierunkowskaz. Pamiętaj także, że światła stopu informują innych kierowców, że się nie poruszasz. Wybierz bieg wsteczny najszybciej jak się da – jest to wyraźny sygnał – i możesz w tym momencie wyłączyc kierunkowskaz. Jesteś teraz gotowy do wykonania koperty.

Wykonanie manewru koperty

XXL superkomplet kategoria B

Superkomplet XXL – prawo jazdy kategorii B

Prędkość samochodu w trakcie wykonywania manewru dopasowana do prędkości z jaką obracasz kierownice, gdzie i kiedy spoglądasz oraz Twoja dokładność są kluczowe do pomyślnego zaparkowania za pierwszym razem. Nie guzdraj się, ale też nie działaj w pośpiechu i nie obawiaj się chwilowego zablokowania ruchu.

Lepiej jest wykonywać ten manewr pewnie i starać się zaparkować za jednym zamachem niż czuć presję, pospieszyć się i na przykład uderzyć w krawężnik, co zmusi Cię do ponownego wykonywania całego manewru.

Bardzo ważne jest kiedy i gdzie patrzysz. Pamiętaj, że piesi wykorzystują przerwy między zaparkowanymi autami do przechodzenia przez jezdnie, a dzieci potrafią wybiec w takim miejscu na droge. Uważaj na to szczególnie przed rozpoczęciem manewru. Wykonując kopertę spoglądaj głównie przez swoje lewe ramię przez tylną szybę czyli w kierunku gdzie porusza się pojazd.

Zaleca się, aby do czasu nabycia wystarczających umiejętności wykonywać ten manewr tylko z instruktorem. Pierwsze próby wykonuj na spokojnej drodze, gdzie nie będziesz blokować ruchu. Ważne jest by za wczasu zasygnalizować swoje zamiary.

Pamiętaj też, że właściciele samochodów mogą być nerwowi kiedy podjeźdzasz zbyt blisko do ich ukochanych aut. Zaczynaj w miejscach gdzie jest dostępna co najmniej podwójna lub potrójna przerwa, co zapewni bezpieczny margines na wypadek pomyłek. Wraz ze wzrostem własnych umiejętności będziesz stopniowo wybierał coraz mniejsze przerwy.

Brak komentarzy

Trackbacks/Pingbacks

  1. Jak celująco zdać egzamin praktyczny? - Prawo Jazdy w UK | Prawo Jazdy w UK - [...] większość kierowców uważa za trudne. Zawracanie na drodze (czyli tzw. zawracanie na trzy) i parkowanie na koperte są manewrami, …

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: