Dwujęzyczne testy online

Jak bezstresowo  podejsc do testu praktycznego?Pytanie zawarte w tytule zadała mi Maria. Jak więc podejść do egzaminu praktycznego na prawo jazdy nie stresując się?

Przede wszystkim ważna jest świadomość, że test praktyczny na prawo jazdy jest takim samym wyzwaniem jak każdy inny egzamin w życiu i tak też należy do niego podejść.

Nie da się całkowicie wyeliminować stresu i jest to niewskazane, gdyż organizm ludzki potrzebuje pewnej dozy „zdrowego stresu”, by sprostać nowemu wyzwaniu.

Chodzi o to, by stres utrzymywany był na odpowiednim poziomie. U każdego z nas ten poziom jest inny, ważne jest natomiast, by nie paraliżował przed podjęciem działania. Zbyt wysoki poziom stresu powoduje takie objawy jak pocenie się, bezsenność, drżenie rąk, ucisk w żołąku etc.

Jakie czynniki zatem mają największy wpływ na to jak będziesz się czuła na egzaminie i co możesz zrobić, by mieć poczucie maksymalnego panowania nad sytuacją?

Przed egzaminem praktycznym na prawo jazdy

  • Przygotowanie – to absolutna podstawa. Kiedy wiesz, że jesteś w stanie sprostać sytuacji gdyż czujesz się kompetentna i pewna siebie, to nic nie będzie w stanie wyprowadzić Cię z równowagi. Niezbędna jest znajomość zagadnień z listy pytań Show me, Tell me. Musisz potrafić pokazać i/lub wyjaśnić jak wykonać proste czynności związane z obsługą auta. Ze strony praktycznej każdy sam po jakimś czasie jest w stanie ocenić, czy jeździ dobrze na tyle, by poradzić sobie na egzaminie. Egzaminator nie oczekuje perfekcyjnej jazdy, ale będzie zwracał np. uwagę na to czy odpowiednio kontrolujesz sytuacje na drodze, jak reagujesz na zagrożenie (hazard) etc.
  • Ogólna znajomość terenu, na ktorym będzie się odbywał test. Jeśli to możliwe praktykuj regularnie jazdę na tym terenie o różnych porach dnia oraz w różnych dniach tygodnia. Znajomość terenu da Ci dodatkowe poczucie pewności siebie podczas egzaminu.
  • Dobre samopoczucie. Zrób wszystko, by w dniu egzaminu być w pozytywnym nastroju oraz w dobrym humorze. Wyrzuć z głowy wszystkie negatywne myśli, wątpliwości. Przemawiaj do siebie tylko w sposób pozytywny. Dzień przed egzaminem zapewnij sobie odpoczynek, przeznacz swój czas na relaks, połóź się wcześniej spać.
  • Postawa – świadomość, że niezaliczenie egzaminu to nie koniec świata. Przyczyną stresu jest zwykły strach przed niepowodzeniem oraz to jak wypadniesz w oczach innych ludzi. Jeśli jednak uświadomisz sobie, że egzamin ma za zadanie sprawdzić, przetestować Twoje umiejętności praktycznej jazdy i liczysz się z możliwością niezaliczenia go, to presja  będzie o wiele mniejsza. Uświadom sobie też, że test ten nie ma nic wspólnego z twoją inteligencją, a opinia innych nie liczy się tak bardzo jak to, co ty myślisz.  Pamiętaj, że jak wszystkie umiejętnosci, umiejętność jazdy opanowuje się poprzez praktykę.
    Poza tym oblanie egzaminu ma jedną podstawową zaletę – następny raz nie jest już jedną wielką niewiadomą.

 

W czasie testu praktycznego

1. Wykaż się znajomością tego czego oczekują na egzaminie. O tym, co musisz bezwzględnie umieć oraz na co egzaminator będzie zwracał uwagę podczas testu praktycznego możesz przeczytać w poście Test praktyczny na drodze.

2. Postawa – potraktuj jazdę egzaminacyjną tak jakbyś jechała ze swoim instruktorem w czasie zwykłej jazdy szkoleniowej. Nie myśl o tym, że trwa własnie egzamin i musisz dobrze wypaść, nie myśl, że to coś niezwykłego, to po prostu jedna z następnych tras jakie masz do przejechania.

XXL superkomplet kategoria B

Superkomplet XXL – prawo jazdy kategorii B

3. Zachowaj spokój i opanowanie, pokaż że jesteś pewna siebie za kierownicą. Nawet jeśli popełnisz kilka drobnych błędów, a będziesz prowadzić pewnie i płynnie, to ogólne wrażenie będzie pozytywne. Egzaminator musi widzieć, że radzisz sobie za kierownicą, reagujesz szybko i zdecydowanie. W czasie egzaminu musisz pokazać, że jesteś rozważnym kierowcą, a działania podejmowane przez ciebie nie stanowią zagrożenia dla ciebie oraz innych użytkowników drogi.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: