Dwujęzyczne testy online

Lampki kontrolne Wiele lampek kontrolnych (warning lights) na desce rozdzielczej jest specyficzna dla danego modelu pojazdu lub zależy od producenta. Szczegółowe wyjaśnienia powinny być w instrukcji obsługi Twojego auta (the vehicle handbook).

Generalnie jeśli na tablicy rozdzielczej pojawi się zapalona kontrolka lub też jeśli nie zgaśnie po odpaleniu silnika, najlepiej zatrzymać się w jakimś bezpiecznym miejscu tak szybko, jak to tylko możliwe.

W pierwszej kolejności zajrzyj do instrukcji obsługi pojazdu i sprawdź, co może być nie tak. Dowiesz się czy to usterka i czy możesz kontynuować jazdę czy też nie.

Lampki kontrolne, które zapalają się przy awarii danego układu:

Lampka ciśnienia oleju silnikowego

Jeśli lapka ciśnienia oleju zaświeci się podczas jazdy musisz zatrzymać silnik i sprawdzić poziom oleju. Jeśli jest on niski, od razu uzupełnij. Kiedy kontrolka świeci się, pomimo że poziom oleju jest właściwy, nie włączaj silnika tylko zadzwoń po pomoc.

Lampka ładowania akumulatora

Lampka ta powinna zgasnąć, kiedy silnik zacznie pracować. Jeśli świeci się (nie migając lecz w sposób ciągły), wskazuje to na błąd w systemie zasilania. W tym wypadku niezwłocznie zaparkuj w bezpiecznym miejscu i wyłącz silnik.

Lampka hamulca ręcznego i poziomu płynu hamulcowego

Przy włączonym silniku lampka ta wskazuje, że hamulec ręczny jest zaciągnięty lub też nie całkiem zwolniony. Może też wskazywać na zbyt niski poziom płynu hamulcowego. Jeśli kontrolka świeci sie, chociaż poziom płynu hamulcowego jest prawidłowy, może to oznaczać błąd czujnika.

Lampka pracy silnika (autodiagnostyki)

Generalnie powinna zgasnąć jak tylko uruchomisz silnik.  Jeśli świeci się przy pracującym silniku, oznacza to wadliwe działanie układu zapłonu. Jeśli kontrolka miga podczas jazdy, trzeba zmniejszyć predkość do momentu aż lampka będzie świecić się w sposób ciągły. Kiedy miga nadal, unikaj przyspieszania, które powoduje wysokie obroty silnika. Jeśli jest to bezpieczne, spróbuj zatrzymać pojazd, odczekaj jakieś 2 minuty i ponownie uruchom silnik, żeby zresetować system zarządzania silnikiem.

Kiedy lampka kontrolna się świeci możesz bezpiecznie kontynuować jazdę tak długo, dopóki nie ma innych widocznych oznak, że z silnikiem jest coś nie tak.

Miganie lub zapalenie sie na stałe lampki pracy silnika oznaczać może także wystąpienie  usterki w pracy układu wtrysku lub układu oczyszczania spalin (uzależnione jest to od kraju). W niektórych pojazdach ta kontrolka może być czerwona.

Lampka układu ABS

Zapala się po włączeniu silnika i powinna zgasnąć po około 2 sekundach. Jeśli tak nie jest może to wskazywać na uszkodzenie układu. Normalnie system hamowania (bez ABS) będzie działać mimo wszystko, więc możesz bezpiecznie jechać, ale w niektórych autach tak nie jest. Sprawdź to w swojej instrukcji obsługi pojazdu.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: