Dwujęzyczne testy online

Kto jest najbardziej narażony na drodze - pytania Theory TestMimo, że  żyjemy w czasach, w których auta stają się coraz bardziej bezpieczne dla kierowców, nie zmienia to jednak w żaden sposób sytuacji pieszych czy rowerzystów.

Ich bezpieczeństwo jest w dalszym ciągu tak samo zagrożone. W razie wypadku praktycznie nie mają szans, ponieważ w zasadzie nic ich nie chroni przed poważniejszymi obrażeniami.

Pytania w Theory Test z sekcji 6 dotyczą właśnie tego tematu. Musisz wiedzieć przede wszystkim 2 rzeczy:

1) dlaczego różne typy uczestników ruchu drogowego są niechronione,

2) co, jako kierowca musisz zrobić, by nie narazić ich na niebezpieczeńswo.

Najbardziej narażeni w razie kolizji na drodze są:

  • przechodnie
  • dzieci
  • ludzie starsi
  • niepełnosprawni
  • rowerzyści
  • motocykliści
  • jeźdzcy konni
  • kierowcy, którzy się uczą lub „świeżo upieczeni” kierowcy
  • zwierzęta pędzone wzłuż drogi.

Piesi

Wśród pieszych najbardziej narażeni na ryzyko są osoby starsze i dzieci. Pamiętaj, że ludzie starsi mogą potrzebować znacznie więcej czasu na przejście przez ulicę. Dzieci natomiast nie potrafią jeszcze dostatecznie dobrze ocenić  niebezpieczeństwa na drodze i często przechodzą przez jezdnię nie rozgladąjąc się. Dzieci mogą też stanowić zagrożenie z racji tego, że są małe. Czasem trudno zauważyć takie dziecko za samochodem np. kiedy wykonujesz manewr cofania.

Niewidzący lub niedowidzący piesi mają zazwyczaj białą laskę. Jeśli laska ma dodatkowo czerwony pasek, znaczy to, że taki człowiek jest również osobą głuchą lub niedosłyszącą.

Reguła jest prosta: Pieszy ma zawsze pierwszeństwo przed autem.

Jeśli przechodzień wkroczył na jezdnię, musisz mu dać czas, by przeszedł na drugą stronę. Nie pospieszaj go poprzez wycie silnika lub podjeżdzanie pod samą krawędź pasów.

Na przejściach ze światłami typu pelican, toucan i puffin crossings, piesi mają bezwzględne pierwszeństwo, gdy tylko wejdą na jezdnię. Nawet jeśli na przejściu typu pelican światło żółte zacznie już pulsować. Na zebra crossing w momencie kiedy pieszy zacznie przechodzić, musisz się zatrzymać i poczekać.

Z moich obserwacji wynika, że kierowcy w UK zdecydowanie chętniej niż w Polsce zatrzymują się przed przejściem typu zebra, jeśli widzą że ktoś czeka. Jednakże część z nich macha na przechodniów, zachęcając ich w ten sposób do przejścia, co nie jest już zgodne z przepisami i stanowić może zagrożenie zarówno dla pieszych, jak i dla kierowców.

Żeby dowiedzieć się więcej o rodzajach przejść dla pieszych zobacz post Przejścia dla pieszych w UK.

 

Rowerzyści

Pamiętaj, aby zawsze trzymać bezpieczną odległość od rowerzysty, kiedy zbliżasz się do skrzyżowania lub ronda, ponieważ nie jesteś na 100% pewien, co zrobi rowerzysta. Na rondach może on właściwie pojechać w każdym możliwym kierunku. Rowerzyści mają co prawda obowiązek trzymać się lewego pasa i dać sygnał prawą ręką, że kontynuują jazdę na rondzie, ale nie każdy przestrzega tych przepisów. Zawsze stosuj więc zasadę ograniczonego zaufania i pozostaw im tyle miejsca, ile potrzebują.

Jak zrobić prawo jazdy kategorii B w UK – poradnik krok po kroku

Musisz również ustąpić pierwszeństwa rowerzystom na toucan crossings. Generalnie zawsze rozglądaj się, czy na drodze nie ma jakiegoś rowerzysty. Niekiedy są oni słabo widoczni w dużym ruchu miejskim. Trudno też czasem zauważyć nadjeżdzajacego właśnie rowerzystę, kiedy akurat skręcasz na skrzyżowaniu, gdyż może być on „schowany” za innymi pojazdami.

Szczególną ostrożność musisz zachować, kiedy skręcasz w lewo z głównej drogi. Sprawdź wtedy zawsze w lusterku, czy nie jedzie za Tobą jakiś rowerzysta. Kiedy natomiast to Ty jedziesz za rowerzystą, zwolnij i wyprzedzaj tylko wtedy, gdy jest to bezpieczne i jesteś pewien, że masz odpowiednio dużo miejsca.

Ogólne zasada jest taka, że kiedy wyprzedzasz rowerzystę, motocyklistę czy jeźdzca na koniu, powinieneś dać im tyle samo miejsca, ile dałbyś kierowcy jadącemu autem.

(źródło: Theory Test and The Highway Code. The official questions and answers for car drivers i The Highway Code)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: