Dwujęzyczne testy online

O innych typach pojazdów - pytania Theory TestPytania z sekcji 7 Theory Test dotyczą różnych typów pojazdów, z którymi możesz mieć do czynienia na drodze. Wiekszość  pytań z tej cześci testu dotyczy samochodów ciężarowych, pozostałe pojazdów takich jak:

  • autobusy
  • auta z przyczepami kempingowymi
  • tramwaje
  • traktory i inne pojazdy rolnicze
  • specjalne pojazdy, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne
  • pojazdy wolno poruszajęce się (np. piaskarki).

Generalnie są dwie rzeczy, które trzeba o nich zapamiętać:

  1. Wiele z tych pojazdów porusza się naprawdę wolno.
  2. Nie są one w stanie tak łatwo jak Twoje auto zatrzymać się lub zmienić kierunku.

 

Motocykle

Motocykl może łatwo zboczyć z  kursu pod wpływem silnego wiatru. Jeśli widzisz motocyklistę, który stara się wyprzedzić cieżarówkę, trzymaj sie w bezpiecznej odległości za nim. Duży pojazd może osłaniać motocykl przed wiatrem, kiedy ten go wyporzedza, ale pózniej gwałtowny podmuch może spowodować, że motocykl nagle zmieni kurs.

Po drugie, motocykle nie są tak łatwo widoczne, szczególnie na skrzyżowaniach, podobnie zresztą jak rowerzyści.

Kiedy widzisz przed sobą motocyklistę, który oglada się do tyłu, znaczy to najprawdopodobniej, że będzie chciał skręcić w prawo i zaraz da ręką sygnał. Ta zasada stosuje się także do rowerzystów. Musisz im dać zatem tyle wolnego miejsca ile potrzebują, żeby bezpiecznie skręcić.

Autobusy i tramwaje

Kiedy widzisz przed sobą autobus stojący na przystanku i dający sygnał do ruszania, zawsze daj mu pierwszeństwo, zwolnij lub zatrzymaj się jeśli to konieczne.

Pamiętaj też, że kierujący tramwajem nie ma możliwości, by sterować nim w taki sposób, by w razie czego uniknąć kolizji z innym pojazdem, więc zawsze dawaj pierwszeństwo.

Zachowaj szczególną ostrożność, kiedy widzisz taki znak jak obok.

 

Samochody ciężarowe

Podobnie jak rowerzyści, kierowcy dużych pojazdów muszą trzymać się na rondach skrajnego lewego pasa, nawet wtedy, gdy maja zamiar skręcić w prawo.  Ciężarówki potrzebują bardzo dużo miejsca, by wykonać taki manewr, dlatego jeśli jedziesz za tego typu pojazdem, zachowaj bezpieczną odległość.

Jeśli chcesz wyprzedzić ciężarówkę lub inny duży (długi) pojazd, zachowaj szczególną ostrożność. Zanim rozpoczniesz  manewr wyprzedzania, upewnij się, że masz dobrą widoczność na drogę przed Tobą.

 

Traktory i wolno poruszające się pojazdy

Uzbrój się w cierpliwość, kiedy jedziesz za wolno poruszającym się pojazdem. Kierowcy takich pojazdów starają się z reguły nie hamować ruchu i nie dopuścić do tworzenia się korku za nimi. Często znajdują jakieś bezpieczne miejsca na drodze do zatrzymania się (np. jakąś zatoczkę), by przepuścić auta, które za nimi jadą.

Oczywiście tego typu pojazdy nie mają wstępu na autostradę.

(źródło: Theory Test and The Highway Code. The official questions and answers for car drivers i The Highway Code)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: