Dwujęzyczne testy online

Wybór supervisora – opiekuna

Kiedy zaczynasz swoją naukę jazdy w UK, będąc w posiadaniu Provisional driving licence, masz możliwość wyboru swojego opiekuna – supervisora czyli osoby, która uczy cie jezdzić.

Nie musi to być instruktor ze szkoły jazdy, może to być ktokolwiek kogo znasz, twój znajomy, przyjaciel czy ktoś z rodziny, kto chce ci pomóc w nauce jazdy. Istnieją jedynie następujące warunki, które ten ktoś musi spełnić:

  • posiadać ważne prawo jazdy(full driving licence) przez okres co najmniej 3 lat,
  • mieć ukończone 21 lat.

Nie jest przy tym istotne czy twój opiekun posiada angielskie czy też polskie (europejskie) prawo jazdy.

Oczywiście osobie tej musisz ufać i mieć przekonanie, że będzie ona w stanie nauczyć cię dobrze jeździć. Jeśli nie uczyła kogoś innego przed tobą i jesteś jej pierwszym „kursantem” lub „kursantką”, wówczas potrzebny jest czas na to, by przekonać się czy „pasujecie” do siebie. Ważne jest zatem podejscie opiekuna, czyli aspekt psychologiczny, a to może  wyjść już „w praniu”.

Nauka jazdy z opiekunem, który jest znajomym czy przyjacielem ma swoje plusy i minusy. Zdecydowanym plusem jest to, że oszczędzasz pieniądze, pokrywając jedynie koszty paliwa i ewentualnych mandatów (ups!). Minusem jest np. fakt, że niekoniecznie ten ktoś musi wiedzieć, na co naprawdę zwracać uwagę, czego oczekuje się na egzaminie itp. To w rezultacie może prowadzić do wyuczenia się niepoprawnych nawyków podczas jazdy.

Oficjalnie DSA zaleca 45 godzin profesjonalnego treningu w połączeniu z 22 godzinami prywatnej praktyki jazdy.

Jednak wszystko zależy od twoich preferencji i warunków, i nie ma tu reguły. Przed egzaminem warto mimo wszystko wykupić sobie kilka lub nawet kilkanaście lekcji z wykwalifikowanym instruktorem. Pozwoli to na analizę tego, nad czym jeszcze musisz popracować, na co zwracać uwagę, czego się wystrzegać na egzaminie etc.  Na pewno pozwoli ci ocenić, czy jesteś już gotów na to, by przystąpic do egzaminu.

Jeśli decydujesz się na wybór instruktora…

Przy wyborze instruktora warto zasiegnąć rady kogoś, komu ufasz, a kto np. pobierał lekcje jazdy sam. Warto popytać znajomych i przyjaciół, czy mogą  polecić kogoś, kto ma dobrą reputację jako instruktor, jest solidny, wiarygodny i punktualny. Dla niektórych osób ważne jest też jakim autem będą jeździć i czy będzie im ono odpowiadać.


Wybór instruktora to także wybór ceny jaką zapłacisz za godzinę nauki. Koszt jednej lekcji to obecnie ok. £23-£25, ale szkoły oferują różnego rodzaju zniżki, ceny promocyjne itd.

Jeśli zdecydujesz się na płacenie komuś za to, by uczył cię jeździć to według prawa angielskiego musi to być osoba, która ma odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Krótko mówiąc, opiekun – instruktor, który pobiera opłaty za naukę, musi być zarejestrowany w DSA (Driving Standards Agency). Tylko osoba, która jest zarejestrowana jako uprawniony instruktor (approved driving instructor - ADI) może pobierać opłaty za lekcje jazdy. Nie jest przy tym ważne, czy taka osoba uczy w szkole nauki jazdy czy też pracuje jako niezależny instruktor.

Taki w pełni wykwalifikowany instruktor (fully qualified driving instructor) będzie miał przyczepioną zieloną plakietkę na przedniej szybie auta, którym jeździ z kursantem. Zielona plakietka oznacza, że instruktor zdał część 3 testu na profesjonalnego instruktora (Instructional training). Na tej zielonej plakietce, będacej w zasadzie certyfikatem, znajduje się:

  • numer certyfikatu,
  • nazwa jednostki, która go wydała (czyli DSA),
  • data wygaśnięcia tegoż oraz rodzaj kategorii, do której nauki dana osoba zdobyła uprawnienia.

Z drugiej strony certifikatu rejestracji w DSA powinno znajdować się zdjęcie instruktora wraz z jego imieniem i nazwiskiem oraz numer jego ADI oraz potwierdzenie o następującej treści:

This is to certify that (imie i nazwisko) ADI no (tutaj numer ADI) is included in the Register of Approved Driving Instructors, as qualified to give instruction in the driving of motor cars.

Jak zrobić prawo jazdy kategorii B w UK – poradnik krok po kroku

Druga kategoria instruktorów to ci, którzy zdali dopiero 2 część egzaminu (Driver training), a więc są w trakcie treningu, ale mogą już uczyć. Taki instruktor zamiast zielonej,  ma przyczepioną różową plakietkę na przedniej szybie swojego auta.

DSA jako jednostka wydająca certyfikat ADI ponosi odpowiedzialność za sprawdzenie i wiarygodność wszelkich standardów jakie powinni spełaniać wykwalifikowani instruktorzy prawa jazdy.

Twój instruktor powinien być zatem kompetentny i udzielić ci wszelkich potrzebnych informacji oraz odpowiedzi na nurtujace cię pytania, związane zarówno z teoria jak i praktyką jazdy. Powinien wiedzieć jakie polecić ci publikacje i książki, udzielić informacji na temat testów i egzaminu teoretycznego oraz praktycznego. No i przede wszystkim – nauczyć cię dobrze jeździć, ale to już też w znacznej mierze  zależy od ciebie.

One Comment

  1. Witam, bardzo prosiłbym o poradę, której nie mogę nigdzie znaleźć.Posiadajac provisional driving licence czy moge uczyc sie jezdzic z osoba ktora ma ukonczone 21 lat i prawo jazdy polskie dluzej niz 3 lata ale zgubila je na terenie uk

Trackbacks/Pingbacks

  1. Lekcje jazdy – 5 najczęściej zadawanych pytań | Prawo Jazdy w UK - [...] szybko. Przy regularnym treningu zaleca się co najmniej jedną 1.5 godzinną  sesję na tydzień. Instruktor jazdy powinien dostosować częstotliwość …

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: