Dwujęzyczne testy online

road-tax-disc_1Zgodnie z brytyjskimi przepisami każdy pojazd silnikowy poruszający się po drogach publicznych, musi mieć opłacony Road Tax czyli podatek drogowy zwany też potocznie car tax lub vehicle tax.

Prowadzenie pojazdu bez opłaconego podatku drogowego traktowane jest w UK jako przestępstwo. Konsekwencją jazdy bez opłaconego podatku może być konfiskata pojazdu, kara pieniężna, a nawet wytoczenie sprawy w sądzie.

Dowodem na to, że nasze auto ma wykupiony podatek drogowy, jest dysk podatkowy (tax disc) – tekturowt krążek, który należy umieścić na przedniej szybie. Jeśli opłacimy road tax, a nie umieścimy dysku we wskazanym miejscu, również możemy ponieść karę.

Jeśli kierowca wie, że nie będzie korzystać z dróg publicznych, może złożyć wniosek o „Statutionary Off Road Notification” (SORN) – www.gov.uk/register-sorn-statutory-off-road-notification

 

Jak opłacić Tax Road?

Podatek drogowy w UK można opłacić na poczcie, drogą internetową lub telefonicznie. W pierwszym przypadku musimy mieć ze sobą umowę ubezpieczenia auta oraz aktualny certyfikat MOT (badanie techniczne pojazdu). Dodatkowo – jeśli ubezpieczamy nowo zakupione auto, musimy także okazać zieloną część z certyfikatu rejestracji pojazdu podpisaną „New Keeper’s Details” (V5C/2).  Dokumenty te wystarczą, aby wykupić podatek drogowy i otrzymać krążek świadczący o tym, ze opłaciliśmy nasz Road Tax.

Mamy także możliwość opłacenia podatku poprzez Internet, korzystając ze strony rządowej www.taxdisc.direct.gov.uk W tym wypadku ważność dokumentów zostaje potwierdzona elektronicznie. Tax disc powinniśmy otrzymać w przeciągu 5 dni roboczych drogą pocztową.

Road Tax możemy opłacić online lub telefonicznie jeśli:

  • wszytkie dane kierowcy są zgodne z tymi, które posiada DVLA.
  • mamy V11 remainder letter (V85/1 dla samochodów ciężąrowych lub dowód rejestracyjny V5C)
  • posiadamy ważne ubezpieczenie pojazdu
  • mamy aktualny MOT/ważny PDV test (Goods Vehicle or Passenger Service Vehicle)
  • możemy zapłacić kartą debetową lub kredytową (opłata za korzystanie z karty kredytowej wynosi kilka funtów, karta debetowa za darmo).

Uwaga!!! Od 1 października 2014 roku wprowadzono zmiany w opłatach podatku drogowego w UK. Szczegóły w poście: Zmiany w opłatach podatku drogowego już na jesień 2014 roku

 

Opłaty za Road Tax

Wysokość opłaty za Road Tax  zależy od emisji dwutlenku węgla jeśli nasze auto zostało zarejestrowane po 1 marca 2001 r. Stawki są zróżnicowane w zależności od tego, do której grupy zakwalifikowany zostanie nasz pojzd – od A do M. Przy czym M oznacza, że emisja CO2 wynosi powyżej 255 g/km. Jeśli natomiast auto zarejestrowaliśmy przed 1 marca 2001 r., wówczas o stawce podatku drogowego decyduje pojemność silnika (cc).

O stawce podatku drogowego decyduje także rodzaj paliwa. Przykładowo road tax dla samochodu napędzanego benzyną wyniesie więcej niż dla takiego samego pojazdu napędzanego olejem napędowym.

Aby obliczyć, jaką stawkę bedziemy musieli zpałacić za nasz pojazd, możemy skorzystać z kalkulatora na stronie: www.gov.uk/calculate-vehicle-tax-rates

Za samochody zarejestrowane przed 1 marca 2001 i zakwalifikowane do grupy A (emisja CO2 do 100 g/km), nie musimy w ogóle płacić podatku drogowego. *

 

Kto może otrzymać dysk podatkowy bezpłatnie?

Podatek drogowy/dysk podatkowy można otrzymać bezpłatnie jeśli pojazd spełnia odpowiednie kryteria, czyli:

  • jeśli autem porusza się osoba niepelnosprawna
  • pojazd jest zarejestrowany przed 1 stycznia 1973 r.
  • pojazd o napędzie elektrycznym
  • pojazd roliczy lub używany w leśnictwie.

 

Odnowienie podatku drogowego z prolongatą

Co najmniej 14 dni przed wygaśnięciem dysku podatkowego DVLA wysyła do każdego kierowcy formularz prolongaty (wniosek o dysk podatkowy do pojazdu). Jeśli wszystkie dane na formularzu się zgadzają (czyli data, od której obowiązuje podatek, klasa podatkowa i dane o pojeździe), na jego podstawie można wykupić Road Tax na następny rok.

Podatek można odnowić każdego dnia od 5-go dnia miesiąca, w którym road tax wygasa.

W przypadku jeśli nie otrzymamy od DVLA wezwania do zapłacenia podatku, należy skontaktować się z urzędem i wyjaśnić sprawę.

 

* Telegraph Motoring opublikował listę 10 najtańszych samochodów, które są zwolnione z podatku drogowego ze względu na niską emisję dwutlenku węgla. Ponadto każde z tych 10 aut zwolnione jest także z opłat jakie obowiązują podczas korzystania z dróg w centrum Londynu.

  Car

Price

CO2 emissions

Combined fuel

economy

1 Kia Picanto 1

£7,795

95g/km

67.3mpg

2 Hyundai i10 Blue

£9,195

99g/km

67.3mpg

3 Smart FourTwo mhd

£9,200

97g/km

67.3mpg

4 Toyota iQ 1.0 VVT-i

£10,445

99g/km

64.2mpg

5 Fiat 500 Twin Air Pop

£11,100

95g/km

68.9mpg

6 Peugeot 207 Oxygo

£12,645

98g/km

74.3mpg

7 Citroën C3 1.4 HDI

£13,390

99g/km

74.3mpg

8 Seat Ibiza SC Copa 1.2 TDI

£13,490

92g/km

80.7mpg

9 Skoda Fabia Greenline II

£13,805

89g/km

83.1mpg

10 Ford Fiesta Econetic

£13,895

95g/km

76.3mpg

(źródło: www.telegraph.co.uk/motoring/)

%d bloggers like this: