Dwujęzyczne testy online

Przejścia dla pieszych w UKPrzyjeźdzających do Anglii Polaków zadziwić i co więcej przyprawić o ból głowy może nadmiar rodzajów przejść dla pieszych. W Polsce mamy bowiem po prostu przejście dla pieszych i są to pasy, czyli popularna „zebra”. I jeśli istnieje jakiś podział tego przejścia dla pieszych to tylko na: przejścia jednoetapowe (kiedy idzie się prosto na drugą stronę ulicy) i dwuetapowe (mniej popularne, które mają labiryntową barierkę na wysepce). Oczywiście i tutaj jest przejście tego rodzaju i nawet też się tak nazywa –  zebra crossing,  ale jest to nieco mylące, bo wygląda inaczej niż w Polsce.

Rodzaje przejść dla pieszych w Wielkiej Brytanii

Zebra crossing

Zebra crossing to przejście dla pieszych bez typowej sygnalizacji świetlnej, ale z migającym żółtym światłem (charakterystycznymi lampami po obu stronach ulicy). Kierujący autem ma obowiązek zatrzymać się przed pasami, kiedy pieszy wkracza na nie, a nawet wtedy, kiedy oczekuje na chodniku. Kiedy zbliżasz sie do przejścia tego typu, musisz:

  • rozglądnąć się czy przed przejściem nie stoją jacyś piesi i być gotowym do zatrzymania się,
  • bezwzględnie dać pierwszeńswo pieszym, którzy już weszli na pasy,
  • dać im wystarczającą ilość czasu na przejście na drugą stronę ulicy,
  • nie machać na nich i nie używać klaksonu w celu zaproszenia ich do przejścia; może być to niebezpieczne, kiedy inny pojazd nadjeźdza, a pieszy go nie widzi.
zebra crossing

Zebra crossing

W praktyce często jest tak, że piesi wkraczają na tego rodzaju przejście i nawet niespecjalnie rozglądają się czy coś nadjeźdza. Pozostałe rodzaje przejść dla pieszych noszą urocze nazwy ptactwa: toucan, pelican i puffin (po polsku maskonur;). Może takie skojarzenie pozwala Anglikom łatwiej zapamietać, czym różnią się te przejścia między sobą?;)

Pelican crossing

Pelican crossing to przejście z sygnalizacją świetlną, gdzie pieszy naciska guzik, żeby zapalilo mu się zielone światło. Na tym przejściu musisz dać przechodzącym ludziom wystarczającą ilość czasu na przejście na drugą stronę, nawet jeśli zapali Ci się zielone światło.  Ta zasada odnosi się zresztą do wszystkich rodzajów przejść – dać pierwszenstwo każdemu kto przechodzi, nie ponaglając go.

pelican crossing

Pelican crossing

Toucan i puffin crossing są podobne do pelican crossing z tą różnicą, że nie mają żółtego światła (flashing amber phase) dla pieszych.

Toucan crossing

Toucan crossing to typ przejścia dla pieszych, które nie posiada migajacych żółtych świateł (flashing amber lights), a główną różnicę stanowi fakt, że mogą z niego korzystać, prócz pieszych, także rowerzyści.

Toucan crossing

Toucan crossing

Puffin crossing

Puffin crossing jest to po prostu przejście dla pieszych, które nie ma migającego żółtego światła dla pieszych.

Puffin crossing

Puffin crossing

Equestrian crossing

Equestrian crossing

Equestrian crossing

Z pragnienia zaspokojenia ciekawości najbardziej dociekliwych dodam, że istnieje jeszcze jednen rodzaj przejścia – przejście, które uwzględnia przechodzenie po pasach…koniom, a właściwie jeźdzcom konnym. Jest to tzw. equestrian crossing (ang. equestrian znaczy jeździec), nazywane też niekiedy pegasus crossing, bowiem na ulicach w UK można spotkać wiele osób jeźdzących konno, co właśnie dało podstawy do stworzenia osobnego typu przejścia. (źródło: Theory Test and The highway Code. The official questions and answers for car drivers)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: