Dwujęzyczne testy online

Rejestracja pojazdu w UKKażdy pojazd, który porusza się po drogach Wielkiej Brytanii musi być zarejestrowany w DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency). Aby wystawić certyfikat rejestracji pojazdu – V5C, DVLA potrzebuje zarówno danych pojazdu jak i danych opiekuna pojazdu (keeper).

 

Certyfikat rejestracji pojazdu (V5C)

Na certyfikacie rejestracji pojazdu znajdują się dane opiekuna pojazdu – „keepera” (czyli osoby lub firmy, która posiada auto w użytkowaniu, niekoniecznie jest to prawny właściciel pojazdu), unikalny numer rejestracji auta oraz inne dane poajazdu.

Certyfikat rejestracji pojazdu nie jest dowodem na to, że osoba go posiadająca jest właścicielem tego pojazdu. Certyfikat V5C potwierdza jedynie, że pojazd jest zarejetrowany w DVLA.

Certyfikat jest odnawiany i wydawany za każdym razem kiedy dane znajdujące się na nim zostają zmienione lub uaktualnione (np. zmiana adresu).

Zgodnie z prawem za każdym razem kiedy zmianie ulegną jakiekolwiek dane na certyfikacie, należy o tym bezzwłocznie poinfromować DVLA. Jeśli tego nie zrobimy możemy mieć na przyklad duży problem podczas próby sprzedania pojazdu.

Jak zarejestrować swój pojazd w UK?

Wszystko zależy od tego, czy masz zamiar kupić całkowicie nowe auto od dealera czy też kupujesz pojazd używany. W obu przypadkach odpowiednie dokumenty powinny zawierać dane „keepera” – imię i nazwisko osoby lub nazwę firmy, która rejestruje pojazd. Pamiętaj, żeby nie podawać inicjałów, tylko pełne imię/imiona. W dokumentach powinny być dane tylko jednej osoby/firmy (registered keeper).

 

Opcja 1 – Rejestracja pojazdu kiedy kupujesz nowy samochód od dealera

Jeśli kupujesz nowy pojazd od dealera, zazwyczaj rejestruje on pojazd za Ciebie, używając do tego automatycznego systemu AFRL (Automated First Registration and Licencing system). System ten łączy automatycznie dealerów oraz producentów z DVLA, dlatego od razu mogą zarejestrować nowy pojazd.

Do zarejestrowania Twojego nowego pojazdu w systemie AFRL dealer będzie potrzebował dowodu potwierdzającego Twoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Otrzymasz od dealera dokument – potwierdzenie szegółów rejestracji (Confirmation of Registration Details).  Na tym dokumencie możesz sprawdzić czy Twoje dane – imię i nazwisko, adres i kod pocztowy są poprawne.

Wszystkie te informacje użyje następnie DVLA do wystawienia Twojego certyfikatu rejestracji pojazdu (V5C), który otrzymasz drogą pocztową około trzy tygodnie później. Jeśli nie otrzymasz certyfikatu w przeciągu trzech tygodni, należy zadzwonić do DVLA na numer 0300 790 6802.

Jeśli z jakichś powodów dealer nie może zarejestrować pojazdu poprzez system AFRL, powinien wypełnić formularz V55/1 lub V55/2 i umówić dla Ciebie spotkanie w lokalnym biurze DVLA w celu dokonania rejestracji pojazdu. Tutaj też upewnij się, że dane podane przez Ciebie do formularza V55 są porawne. Wszelkie błędy spowodują zwłokę w dostarczeniu certyfikatu przez DVLA.

 

Opcja 2 – Rejestracja pojazdu kiedy kupujesz używane auto

W przypadku kiedy kupujesz używane auto, Ty i osoba sprzedająca pojazd powinniście podpisać wspólną umowę, deklarację w sprawie dowodu rejestracyjnego.

Prawo w UK wymaga, aby sprzedawca samochodu (czyli registered keeper w momencie sprzedawania pojazdu) poinformował DVLA o zmianie „keepera” pojazdu. Kiedy kupujesz używany pojazd, sprzedający powinien oderwać zieloną część dokumentu podpisaną „New Keeper Supplement” (V5C/2)  z certyfikatu rejestracji pojazdu i wręczyć go Tobie.

Ta część dokumentu jest dowodem na to, że jesteś teraz nowym prawnym jego „opiekunem” – „keeperem”, co będzie Ci potrzebne np. przy kupowaniu tax disc (podatek drogowy). Musisz pamiętać, że część V5C/2 służy jako powyższy dowód tylko przez nastepne dwa miesiące od daty zakupu pojazdu.

Sprzedający musi wypełnić sekcję 6 certyfikatu V5C i odeslac do DVLA sekcje od 1 do 8. Następnie DVLA wysyła Ci nowy certyfikat rejestracji pojazdu, który powinieneś otrzymać pocztą do 4 tygodni od daty powiadomienia DVLA o zmianie „keepera”. Jeśli nie otrzymasz dokumentu pocztą przez sześć tygodni od czasu zakupu pojazdu, zadzwoń do DVLA pod numer 0870 240 0010 (Customer Enquires – Vehicles). Możesz także wypełnić aplikację V62 (Application for a vehicle registration certificate) i wysłać ją wraz z zieloną częścią V5C/2 („New Keeper’s Details”) do DVLA. Wówczas DVLA wtystawia nowy certyfikat rejestracji pojazdu na Twoje nazwisko. Usługa ta jest bezpłatna.

Po otrzymaniu certyfikatu rejestracji pojazdu sprawdź czy wszystkie dane na nim są poprawne. Jeśli coś się nie zgadza, nanieś poprawki na certyfikat i odeślij do DVLA na adres:

Vehicle Customer Services, DVLA, Swansea SA99 1BA

 

Keeper Identity Checking

Keeper Identity Checking jest inicjatywą rządową, która ma na celu unowocześnić proces rejestracji pojazdów i sprawdzać czy dane keepera podane podczas rejestracji pojazdu są prawdziwe i zgodne ze stanem rzeczywistym. Wpłynie to na poprawę dokładności bazy pojazdów DVLA oraz na zmniejszenie liczby fałszywych aplikacji.

One Comment

  1. Świetny artykuł, dzięki za to że dzielisz się swoją wiedzą na temat posiadania samochodu na wyspach.
    Klaudia ostatnio opublikował..Jak założyć żarówki led?My Profile

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: