Dwujęzyczne testy online

Rodzaje ubezpieczenia samochodu w Wielkiej BrytaniiProwadząc samochód w UK musisz być ubezpieczony. Inaczej niż w Polsce, gdzie ubezpiecza się dane auto, tutaj ubezpieczeniu podlega kierowca.

Ubezpieczenie jest imienne, czyli użytkownik musi wykupić polisę na swoje nazwisko. Każdy, kto prowadzi auto musi być albo sam ubezpieczony albo też musi być wpisany  do polisy ubezpieczeniowej właściciela pojazdu (np. jako drugi lub trzeci kierowca).

Każdy kierowca w Wielkiej Brytanii ma obowiązek wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie można wykupić nawet w supermarkecie. Jednak jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, najprościej wykupić ubezpieczenie online.

Rodzaje ubezpieczenia auta w UK

Rodzaj ubezpieczenia zależny jest od tego jaki zakres ochrony wybierzemy. Większość firm ubezpieczeniowych ma swoje strony w internecie, a więc nie ma problemu ze znaleznieniem odpowiedniej opcji ubezpieczenia dla siebie. Tym bardziej, że ceny można porównać na takich stronach jak:

Opcja wyboru ubezpieczyciela online jest nie tylko wygodna, ale jest też najtańszą opcją.  Obywa się tu bez pośrednictwa agenta ubezpieczeniowego, który inkasuje odpowiednią marżę od firmy ubezpieczeniowej za swój udział w transakcji sprzedaży ubezpieczenia. Dodatkową korzyścią jest zwykła oszczędność czasu.

Warto na pewno zapytać o zdanie przyjaciela, znajomego czy kogoś z rodziny, kto posiada doświadczenie i może nam pomóc podjąć właściwą decyzję, co do rodzaju polisy.

Third party only

Niezbędne minimum ubezpieczeniowe jakie możesz wykupić to tzw. Third party only. Jest to ubezpieczenie podstawowe i obowiązkowe,  porównywalne do polskiego OC. Pokrywa ono w razie wypadku obrażenia osób trzecich (np. pasażerów, pieszych) oraz koszty naprawy pojazdu, którego kierowca nie spowodował wypadku lub nie przyczynił się do spowodowania tegoż. Ubezpieczenie tego typu nie pokrywa natomiast kosztów uszkodzeń właściciela takiej polisy ani też obrażeń, których może on doznać w wyniku kolizji/wypadku.

Third party fire and theft

Kolejny rodzaj ubezpieczenia to polisa Third party fire and theft (znane też pod nazwą skrótu TPFT). Polisa ta pokrywa wszystko to, co w Third party only oraz ubezpiecza pojazd od pożaru i kradzieży. Jeśli jednak dojdzie do wypadku z Twojej winy, ten rodzaj ubezpieczenia nie pokryje kosztów naprawy Twojego auta.

Fully comprehensive

Trzeci i najdroższy rodzaj ubezpieczenia to Fully comprehensive, porównywalny do polskiego Auto Casco (AC). Jest to najbardziej kompleksowy rodzaj ubezpieczenia i kosztuje zazwyczaj okoł 15-25% więcej niż Third party fire and theft. Polisa pokrywa wszystko to, co poprzednie dwa typy ubezpieczenia (koszty szkód i/lub obrażeń spowodowanych w stosunku do osób trzecich oraz koszta pożaru lub kradzieży auta), a także:

 • szkody, które powstały z winy ubezpieczonego kierowcy
 • wszelkie wydatki związane z leczeniem po wypadku
 • szkody wyrządzone np. poprzez włamanie do samochodu.

Jeśli  posiadasz polisę ubezpieczeniową Fully comprehensive, możesz  wnioskować o pokrycie kosztów przez firmę ubezpieczeniową z tytułu jakichkolwiek szkód pojazu powstałych z wszelkich powodów. Warto jednak dokładnie zapoznać się dobrze z umową, ponieważ mogą być tam wyszczególnione wyjątki jakich nie dotyczy ubezpieczenie).

Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują także dodatkowe opcje ubezpieczenia przy Fully comprehensive. Np. pomoc drogową jeśli Twoje auto zepsuje się na trasie lub zaoferowanie auta zastępczego w czasie, kiedy Twoje auto znajduje się w naprawie. Polisa może też zrekompensować koszta kasacji auta, jesli okaże  się, że naprawa auta po wypadku jest nieopłacalna, czyli przekracza lub równa sie kosztowi zakupu wymiennego auta (write off).

Ważne, by pamiętać też o tym, że w razie wypadku spowodowanego nie z Twojej winy, masz prawo żądać odszkodowania z ubezpieczenia osoby, która go spowodowała. Znaczy to, że nawet jeśli Twoja polisa nie pokrywa np. kosztów Twojego leczenia, to polisa kierowcy, który spowodował wypadek, może to zrobić. Jeśli natomiast ulegniesz wypadkowi, który spowodował nieubezpieczony kierowca, to możesz żądać pokrycia strat poprzez Motor Insurer’s Bureau (MIB).

 

Wklad własny – excess

Excess to wkład jaki kierowca musi wnieść w momencie, kiedy to z jego winy dojdzie do spowodowania szkody. Jeśli jesteś właścicielem pomisty Fully comprehensive, to za spowodowanie wypadku musisz zapłacić odpowiedniej wysokości excess czyli wkład własny. To jak wysoki jest wkład własny uzależnione jest przede wszystkim od okoliczności zdarzenia, wieku kierowcy oraz jego doświadczenia.

W przypadku polisy Third Party Fire and Theft, wkład własny odnosi się jedynie do przypadku pożaru lub kradzieży auta.

 

Zniżki na ubezpieczenie pojazdu

Pass Plus Scheme

Jeśli zdecydujesz się na uczestnictwo w specjalistycznym kursie Pass Plus, możesz uzyskać dodatkową zniżkę na ubezpieczenie swojego auta. Kurs skierowany jest głównie do młodych, „świerzo upieczonych” kierowców, ktorzy nie nabyli jeszcze wystarczającego doświadczenia w prowadzeniu pojazdu. Certyfikat ukończenia kursu Pass Plus jest niejako gwarancją dla firmy ubezpieczeniowej, że jeździsz bezpiecznie i trzymasz się obowiązujących przepisów.

Zniżki za bezkolizyjną jazdę

Większość firm ubezpieczeniowych w UK honoruje zniżki za bezwypadkową jazdę dla kierowców z obszaru Unii Europejskiej, Zniżki za bezkolizyjną jazdę wachają się w od 10% do 70% wartości ubezpieczenia.

 

Od czego zależy cena polisy ubezpieczeniowej w UK?

Na wysokość ceny polisy ubezpieczeniowej ma wpływ wiele czynników, z których największy wpływ wydaje się mieć wiek kierowcy. Osoby poniżej 25 roku życia muszą zapłacić więcej. Z najdroższym ubezpieczeniem samochodu muszą liczyć się kierowcy, którzy nie przekroczyli jeszcze 21 lat. Inne czynniki, które decydują o cenie to:

 • typ, rocznik, pojemność silnika

 • wartość samochodu
 • to, ile lat kierowca posiada prawo jazdy
 • miejsce zamieszkania kierowcy, ktory składa aplikację
 • pozycja zawodowa kierowcy
 • miejsce trzymania auta (garaż, parking kryty czy np. tylko podjazd) – jeśli auto nie jest garażowane, cena ubezpieczenia automatycznie wzrasta
 • ilość punktów karnych
 • historia pojazdu czyli stłuczki, wypadki, kolizje oraz mandaty
 • liczba kierowców dodanych do polisy – im więcej kierowców widnieje na polisie, tym droższe ubezpieczenie
 • posiadane zniżki.

Brak komentarzy

Trackbacks/Pingbacks

 1. Zniżka na ubezpieczenie po zaliczeniu Pass Plus - Prawo Jazdy w UK | Prawo Jazdy w UK - [...] Te firmy, które wspierają Pass Plus oferują zniżki na trzy główne rodzaje ubezpieczenia: [...]
 2. Krótkoterminowe ubezpieczenie auta - Prawo Jazdy w UK | Prawo Jazdy w UK - [...] np. chcą lub z jakichś przyczyn muszą prowadzić auto innej osoby, ale nie są dopisane do ubezpieczenia tej [...]
 3. Punkty karne na provisional driving licence - Prawo Jazdy w UK | Prawo Jazdy w UK - [...] 5. Punkty karne skutkują zazwyczaj  wyższą składką uzezpieczenia. [...]
 4. Ryzyko jazdy bez ubezpieczenia - Prawo Jazdy w UK | Prawo Jazdy w UK - [...] Ubezpieczenie samochodowe jest prawnie wymagane w UK, niemniej co piąty kierowca przyznaje, że złamał prawo zasiadając za kierownicą auta, …

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: