Dwujęzyczne testy online

Ryzyko jazdy bez ubezpieczeniaBadania pokazują, że jeden na pięciu kierowców prowadzi pojazd nie mając ubezpieczenia. Czy takie zachowanie jest warte ryzyka?

Ubezpieczenie samochodowe jest prawnie wymagane w UK, niemniej co piąty kierowca przyznaje, że złamał prawo zasiadając za kierownicą auta, do prowadzenia którego nie miał ubezpieczenia.

Prawie co dziesiąty kierowca łamie prawo, prowadząc własny pojazd bez ubezpieczenia. Mężczyźni są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka jazdy bez ubezpieczenia – jeden na 4 przyznaje, że jeździ bez ubezpieczenia, podczas gdy wśród kobiet odsetek ten stanowi 16%.

Wygląda na to, że zapowiedzi podwyżki cen polis ubezpieczeniowych o 10%  popchnęły niektórych do myślenia, że warto zaryzykować jazdę bez ubezpieczenia, by uniknąć płacenia wysokich składek.

Jednakże konsekwencje złapania na prowadzeniu pojazdu bez ubezpieczenia sprawią, że spojrzysz na te pozorne oszczędnosci z innej perspektywy.

Kierowca przyłapany na kierowaniu nieubezpieczonym autem musi się liczyć z karą grzywny w wyskokości około £200, jak również z naliczeniem 6 punktów karnych. Istnieje także ryzyko, że auto zostanie skonfiskowane, a koszt odbioru to około £150 plus £20 za każdy dzień przetrzymywania go. Przeciw takiemu kierowcy może także zostać wszczęta procedura sądowa, szczególnie jeśli już wcześniej złamał w ten sposób prawo.

Co więcej, prowadzenie pojazdów bez ubezpieczenia przyczynia się do tego, że składki na ubezpieczenie są tak wysokie. Nieubezpieczeni kierowcy kosztowali firmy ubezpieczeniowe w zeszłym roku £500 mln, co zwiększyło przeciętną składkę ubezpieczeniową innych kierowców o około £30.

Jeśli myślisz, że koszt utrzymania auta, połączony z wysokim kosztem ubezpieczenia, szczególnie jeśli jesteś początkującym i niedoświadczonym kierowcą, jest zbyt duży, poszukaj legalnych sposobów oszczędzenia pieniędzy.

Na przykład większość firm ubezpieczeniowych oferuje zniżki za bezwypadkową jazdę, mniejsze roczne przebiegi samochodu, płatność z góry za cały rok zamiast w miesięcznych ratach, lepsze zabezpieczenia pojazdu przed uszkodzeniem czy kradzieżą, a także zwiększenie sumy dobrowolnego wkładu własnego.

Nie zakładaj, że ubezpieczenie jest zbyt drogie. Porównaj ceny ubezpieczeń samochodowych online, np. na stronie Gocompare. Możesz w ten sposób zaoszczędzić setki funtów.

*dane z marca 2009 r.

(autorem artykułu jest Alex Gregory, źródło: www.ezinearticles.com)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: