Dwujęzyczne testy online

Sekcja 3 w Theory Test (Safety and Your Vehicle) obejmuje liczne zagadnienia w temacie bezpieczeńswa (safety), w tym:

Safety - jak jeździc bezpiecznie

  • panowanie nad pojazdem,
  • używanie pasów bezpieczeństwa,
  • opony – prawidłowe pompowanie, nacisk i zużycie,
  • kiedy używać świateł awaryjnych (hazard warning lights),
  • bezpieczeństwo pasażerów,
  • wpływ Twojej jazdy na środowisko,
  • bezpieczeństwo i zapobieganie przestepczości na drodze.

Wiele z pytań dotyczy prawnych wymagań  i przepisów odnośnie parkowania auta lub też używania świateł. Odpowiedzi na te pytania w większości zawarte są w The Highway Code.

Pasy bezpieczeństwa

Jeśli Twoim pasażerem lub pasażerami są dzieci w wieku poniżej 14 lat, to jesteś prawnie odpowiedzialny za to, by miały one zapięte pasy bezpieczeństwa.

 

Światła awaryjne

Światła awaryne to migające pomarańczowe światła z przodu i z tyłu Twojego pojazdu, których używa się tylko w sytuacji wypadku na drodze lub kiedy Twoje auto zepsuje się podczas jazdy. Na autostradzie świateł awarynych można użyć, żeby ostrzec innych kierowców za Tobą o zagrożeniu (kolizji, wypadku), które ma miejsce z przodu. 

 

Opony

Badania przeprowadzone przez Department Transportu w UK wskazują, że prawie połowa z wszystkich opon jest słabo napompowana. Najbardziej narażony w takiej sytuacji jest system hamowania i układ kierowniczy Twojego auta. Niedopompowane opony mają również niekorzystny wpływ na zużycie paliwa, szybciej się zużywają, co z kolei przyczynia się do wzrostu niebezpieczeństwa wypadku.

Statystyki Departamentu Transportu pokazują, że jednym z czynników, kóre bezpośrednio przyczyniły się do śmierci 43 kierowców w roku 2007 były nielegalne, wadliwe lub słabo napompowane opony.

Obecnie w UK zostało wprowadzone nowe narzędzie, które ma pomóc kierowcom zredukować ryzyko związane z niedpompowanniem opon – The Tyre Alert Pressure Cap wskazuje kiedy następuje obniżenie ciśnienia w oponach o 4psi albo 8psi (w pojazdach użytkowych).

 

Wpływ jazdy na środowisko

Jedno z dość „podchwytliwych” pytań w sekcji 3 to pytanie „Jaki rodzaj jazdy powoduje wysokie zużycie paliwa?” Odpowiedź to „bad driving”, co oznacza w szczególności ostre hamowanie i przyspieszanie. Znaczy to, że faktycznie zużywasz więcej paliwa niż  powinieneś, tym samym powodując większe szkody dla środowiska.

(źródło: Theory Test and The Highway Code. The official questions and answers for car drivers i The Highway Code)

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: