Dwujęzyczne testy online

Safety margins - o zachowaniu bezpiecznej odległościKiedy dopiero zaczynasz jeździc i uczysz się, nieco trudniej jest zachować bezpieczną odległość od pojazdu, który jest z przodu.

Sekcja 4 Theory Test obejmuje pytania właśnie z tematu Safety margins: bezpieczny dystans zatrzymania (safe stopping distances) i  zachowanie bezpiecznej odległości (safe separation distances/safety margins).

Safety margins to odleglość jaką musisz zostawić pomiędzy Twoim autem a pojazdem, który znajduje się bezpośrednio przed Tobą. Odległość ta uzależniona jest od warunków na drodze, także od warunków pogodowych. Ale musi być na tyle duża, by nie dopuścić do kolizji, kiedy kierowca przed Tobą nagle zwolni lub się zatrzyma.

Zauważyłam, że czasem na drodze czuje się silną presję, żeby zwiększyć prędkość jeśli ktoś za nami chce jechać szybciej, tym bardziej gdy w jakiś sposób okazuje nam swoje zniecierpliwienie (np. miganie światłami). Tym akurat nie trzeba się przejmować, nawet jeśli wolniej jedziesz to on przecież widzi, ze masz „L” i powinien okazać zrozumienie. Tym bardziej, że takie zachowanie na drodze jest wbrew prawu.

Nie pozwól innym kierowcom wywierać na Tobie presji poprzez nieuprzejme niekiedy zachowanie (typu trąbienie lub dawanie znaków światłami, że masz niby przyspieszyć).

Ważne jest, by mieć czas i miejsce na reakcję w momencie, kiedy sytuacja będzie tego wymagać. Jeśli zachowujesz ten bezpieczny dystans pomiędzy Twoim autem a kimś, kto jedzie z przodu, wtedy masz zdecydowanie więcej czasu na zareagowanie i ocenę sytuacji.

Istnieje reguła 2 sekund (the two-second rule), która zakłada, że w ruchu drogowym o normalnym tempie powinno się zostawić co najmniej dwusekundową przerwę pomiędzy Twoim autem a pojazdem z przodu.

 

Czym różni się stopping distance od braking distance?

Te dwa pojęcia często są mylone podczas rozwiązywania pytań w teście teoretycznym na prawo jazdy. Ogólny dystans zatrzymywania się (stopping distance) nie jest tym samym co dystans hamowania (braking distance).

Stopping distance jest składową dwóch elementów:  thinking distance i braking distance.

STOPPING DISTANCE = THINKING DISTANCE + BRAKING DISTANCE

Innymi słowami thinking distance jest to czas potrzebny do zorientowania się, że istnieje jakieś niebezpieczenstwo, zagrożenie (hazard) plus czas, który zajmuje samo hamowanie pojazdem. Dlatego thinking distance czasem nazywany jest czasem reakcji (reaction time/reaction distance).

Na przykład jeśli jedziesz z prędkością 30 mph, Twój czas reakcji będzie 30 stóp (9 metrów). Znaczy to, że Twoje auto będzie jechało 9 metrów zanim zaczniesz na dobre hamować.

Poniżej zamieszczam schemat, który pokazuje wartości liczbowe:

stopping-distance

Niektóre pojazdy (np. motocykle, samochody ciężarowe) wymagają zostawienia większej odległości, ponieważ potrzebują one więcej miejsca na zatrzymanie się. Kiedy jedziesz za takim pojazdem, najlepiej zwiększyć nieco swoją odległość, tak by mieć lepszą widoczność tego, co dzieje się przed Tobą.  W przeciwnym razie jeśli będziesz zbyt blisko, może się zdarzyć, że nie będziesz w stanie zauważyć, że rozwija się jakaś niebezpieczna sytuacja na drodze. Poza tym np. duży wiatr może spowodować, że kurs takich pojazdów jak  motocykle i ciężarówki nie będzie zbyt stabilny.

Generalnie przy złych warunkach pogodowych (często nazywanych adverse weather) potrzebujesz zawsze zwiększyć dystans. Jeśli pada deszcz odległość pomiędzy Twoim autem a pojazdem z przodu powinna być zwiększona dwukrotnie. Natomiast kiedy jest śnieg i lód na drodze ta odległość powinna być jeszcze większa, gdyż Twój stopping distance zwiększa się dziesięciokrotnie przy takich warunkach na drodze.

(źródło: Theory Test and The Highway Code. The official questions and answers for car drivers i The Highway Code)

Brak komentarzy

Trackbacks/Pingbacks

  1. Moduł D z treningu CBT - Szkolenie praktyczne na drodze - Prawo Jazdy w UK | Prawo Jazdy w UK - […] trener wytłumaczy Ci na czym polega reguła 2 sekund i w jaki sposób wpływają na nią warunki na drodze …

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: