Dwujęzyczne testy online

National Speed Awareness Course to innowacyjny program, który został wprowadzony przez policję w Wielkiej Brytanii w myśl zasady „uświadamiać zamiast karać”.  Warsztaty są częścią rządowej inicjatywy poprawy jazdy kierowców złapanych na przekroczeniu prędkości – szczególnie w obszarach miejskich.

Ukończenie tego kursu umożliwia kierowcom uniknięcia kary w postaci punktów karnych za przekroczenie prędkości.  Kierowca może – choć nie musi – zgodzić się na ukończenie tego kilkugodzinnego kursu, płacąc taką samą (lub przybliżoną) kwotę jaką zapłaciłby za mandat (obecnie jest to 60 funtów).

Należy podkreślić, że kurs jest opcjonalny, co oznacza, że nie wszyscy kierowcy, którzy przekroczyli prędkość będą zaproszeni do wzięcia w nim udziału. Decyzja o tym czy dany kierowca będzie mógł wziąć udział w kursie leży w gestii policji w danym rejonie kraju.

Co musisz wiedzieć o Speed Awareness Course?

 1. Kurs kierowany jest do osób, które przekroczyły prędkość nie więcej niż o 10% obowiązującej prędkości + 9 mph (lub mniej). Przekroczenie tego limitu skutkuje nadal kara grzywny i punktami karnymi.
 2. Cena kilkugodzinnego kursu (z reguły jest to 4-5 godzin) wacha się w zależności od ośrodka od 60 funtów wzwyż w zalezności od ośrodka, który organizuje szkolenie.
 3. Kurs pomaga uniknąć kary w postaci 3 punktów karnych.
 4. Kierowcy, który ukończył Speed Awareness Course i przekroczy limit prędkości w przeciągu 3 lat od daty odbycia kursu, nie przysługuje taki przywilej po raz drugi.
 5. Jeśli kierowca otrzyma 2 ofery uczestnictwa w kursie, ponieważ w krótkim czasie przekroczył prędkość dwukrotnie, druga oferta zostanie unieważniona.
 6. Zanim udasz się na kurs, upewnij się, że znasz Kodeks Drogowy (Brytyjski Kodeks Drogowy można kupić online).

Jeśli zostaniesz zaproszony do udziału w kursie, otrzymasz pocztą pismo z określoną datą, godziną i miejscem kursu. Masz wówczas dwie opcje – albo zaakceptujesz ofertę i unikniesz punktów karnych albo ją odrzucisz co będzie skutkowało zaplaceniem mandatu i 3 punktami karnymi na Twoim prawie jazdy.

Co obejmuje kurs?

Badania przeprowadzone przez Staffordshire University dowiodły, że karanie kierowców punktami karnymi i mandatem nie mialo wpływu na nawyki jazdy. Natomiast uczestnictwo w Speed Awareness Course prowadziło w przyszłości do obniżenia średnej prędkości jazdy kierowców w nim uczęstniczących do 5 mph.
Speed Awareness Course obejmuje takie zagadnienia jak:

 • powody przekraczania prędkości
 • pomoc w zrozumieniu skutów nadmiernej prędkości
 • pomoc w rozpoznawaniu ograniczeń prędkości na różnych obszarach
 • identyfikowanie zagrożeń (hazards) w ruchu drogowym

Około 2/3 kierowców regularnie przekracza prędkosć 30 mph w terenie zabudowanym, a co trzeci podróżuje szybciej niż 35 mph. Podczas gdy przy prędkości 30 mph (lub mniej) dorosły pieszy może jedynie odnieść uszkodzeń ciała nie skutkujących śmiercią, to już przy prędkosci ponad 35 mph takie zderzenie może okazać się dla niego śmiertelne. Przy prędkości 40 mph dziecko nie ma praktycznie żadnych sznas na pzreżycie!

Speed Awareness Course jest nie tylko szansą na uniknięcie punktów karnych na prawie jazdy, ale przede wszystkim jest to Twoja szansa na bezpieczną i bardziej odpowiedzialną jazdę w przyszłości.

National Awareness Course na takich samych zasadach  jest oferowany także kierowcom, którzy posiadają provisional driving licence i dopiero uczą się jeździć.

Kursy dostępne są na terenie całego kraju, dlatego kierowcy nie muszą pokonywać dużych odległosci, aby wziąć w nim udział. Speed Awareness Course możesz zarezerwować na stronie AADriveTech.

Brak komentarzy

Trackbacks/Pingbacks

 1. Punkty karne na provisional driving licence - Prawo Jazdy w UK | Prawo Jazdy w UK - [...] możliwe jest, że policja przysle ci zaproszenie na Speed Awareness Course, który jest alternatywą dla punktów karnych i [...]

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: