Dwujęzyczne testy online

Sytuacje wysokiego ryzyka na drodze - skrzyżowaniaInstruktorzy prawa jazdy wskazują na 3 sytuacje, które są szczególnie ryzykowne kiedy kierujesz pojazdem. Są to:

  1. Na skrzyżowaniach lub w innych miejscach, gdzie ruch sie kumuluje.
  2. Podczas wykonywania menewrów, które wymagają cofania.
  3. Podczas szybkiej jazdy.

Skrzyżowania

Wysoki odsetek wypadków ma miejsce na skrzyżowaniach, gdyż właśnie tam dwa lub więcej pojazdów dąży do kontynuowania jazdy na tym samym odcinku drogi. Jednak wypadki nie zdarzają się ot tak po prostu. Są głównie rezultatem błędnej oceny sytuacji jednego z kierowców lub kilku kierowców.

Aż 96% wypadków jest wynikiem błędów popełnianych przez kierowców.

Jeśli dążysz do tego, by być coraz lepszym kierowcą, musisz nauczyć się przewidywać  ryzyko, szczególnie w takich miejscach jak skrzyżowania, ronda, wjazdy/wyjazdy z autostrady. Ważne jest też, by nie zakładać z góry, że inny kierowca zachowa się w jakiś pożądany sposób w danej sytuacji.

Wypadki pomiędzy dwoma pojazdami zdarzają się, kiedy np. obydwaj kierowcy próbują zająć to samo miejsce w tym samym czasie. Wiele wypadków jest rezultatem braku sygnalizacji lub zbyt wczesnego sygnalizowania (np. przed skrętem w lewo) lub też dawania sygnałów, które wprowadzają w błąd innych kierowców.


Niektórzy kierowcy w UK starają się być zbyt uprzejmi na drodze. Jako kierujący pojazdem musisz ocenić, czy przepuszczenie innego kierowcy przed siebie jest bezpieczne, czy też sam powinieneś kontynuować jazdę, czyli pojechać najpierw.

Nie powinieneś także nigdy machać ręką pieszym w celu dania im do zrozumienia, że mogą przejść przez pasy. Nie wiesz, czy kierowca jadący z drugiej strony też się zatrzyma lub czy jadący za Tobą nie wyprzedzi Cię nielegalnie.

Bardzo popularne jest miganie światłami, by dać znak innemu kierowcy, że przepuszczasz go pierwszego. Są jednak kraje (np. Szwecja), gdzie takie zachowanie znaczy zupełnie coś przeciwnego. Dając taki znak kierowca daje sygnał, ostrzega, że właśnie ma zamiar przejechaś jako pierwszy („I’m coming through!„).

(źródło: How to be an Expert Driver. The practical guide to better driving)

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

%d bloggers like this: